Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » Ion Cristoiu: „SCOPUL Kremlinului este să distrugă Occidentul. Occidentul nu poate fi distrus decât înarmându-se”

Ion Cristoiu: „SCOPUL Kremlinului este să distrugă Occidentul. Occidentul nu poate fi distrus decât înarmându-se”

Într-o ediție transmisă live de Gândul, jurnalistul Ion Cristoiu a abordat mai multe subiecte de actualitate. Urmărește aici, integral, emisiunea lui Marius Tucă Show.

Ion Cristoiu a discutat despre investițiile în armament și infrastructura necesară pentru mobilizarea militară, subliniind că aceste cheltuieli ar putea afecta bugetul destinat pensiilor, nivelului de trai și dezvoltării economice.

De asemenea, scriitorul a mai menționat că, în contextul actual, este esențial ca Occidentul să se înarmeze pentru a face față posibilelor amenințări, având în vedere istoria și strategiile Rusiei.

„Scopul Kremlinului este să distrugă Occidentul. Occidentul nu poate fi distrus decât înarmându-se. Nu știu dacă mă înțelegi, pentru că dacă te uiti…  Eu mă uit la istoria Rusiei, da, chiar și în epoca sovietică. Cucoanele din jurul lui Stalin, de exemplu Polina Molotov, nevasta lui Moltov, aducea de la Paris, nu știu cum să zic… Nu, nu lua arme, asta n-au înțeles ăștia. Acesta a fost Occidentul” , spune Ion Cristoiu.

 

 

 

Mihaela Serdaru este absolventă a Universității "Spiru Haret" din București. Licențiată în Artele Spectacolului - teatru. vezi toate articolele

Citește și