Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » Sebastian Burduja explică „secretul” bulgarilor prin care au evitat criza energetică în care a intrat România. Ce spune fostul ministru al Energiei

Sebastian Burduja explică „secretul” bulgarilor prin care au evitat criza energetică în care a intrat România. Ce spune fostul ministru al Energiei

Andrei Rosz
Sebastian Burduja compară investițiile României și Bulgariei în energie: „Ei au bugetat 600 de milioane de euro, noi doar 80 de milioane”

Sebastian Burduja compară investițiile României și Bulgariei în domeniul energetic. Politicianul susține că dacă finalizăm investițiile, românii nu vor mai trece prin crize energetice. Urmăriți aici emisiunea integrală Marius Tucă Show.

Sondaj Gândul


Ești de acord cu desemnarea unui nou premier tehnocrat?

Vezi rezultate

Loading ... Loading ...

Bulgarii au investit mai mult în energie

Invitat la Marius Tucă Show, Sebastian Burduja afirmă că lumea își dă cu părerea, dar nu este informată. Diferența dintre România și Bulgaria în materie de energie, susține acesta, este bugetul pe PNRR. În timp ce bulgarii au bugetat 600 de milioane pentru energie, românii au avut doar 80 de milioane pe care erau pe cale să le piardă.

„Lumea își dă cu părerea și habar n-are despre stocare, de exemplu. Ne uităm la bulgari… 600 de milioane de euro a bugetat Bulgaria în PNRR-ul lor, când au scris PNRR-ul. Cât a bugetat România? 80 de milioane, la care voia să renunțe înainte să preiau eu mandatul. Deci Comisia Europeană era cu adresă de la România, că renunță la banii aceia, că nu mai face stocare. Și m-am dus și am salvat apelul.”, explică politicianul.

Care a fost greșeala României în politica energetică?

Politicianul susține că grupul 5 Rovinari a fost modernizat pe mandatul său. După 10 ani, afrimă acesta, în care lucrurile au stagnat, a reușit să termine modernizarea. Burduja menționează că singura soluție prin care România poate avea energie sigură, ieftină și curată este prin finalizarea investițiilor deja începute.

„Vă dau și eu un exemplu, că spuneați că nu mai avem centrală la Rovinari. De exemplu, grupul cinci Rovinari e modernizat pe mandatul meu. După 10 ani în care lucrurile trenau, am reușit să-l terminăm. Nu știu ce făceam azi fără 330 de megawați. Acolo, în total, sunt 2400, dar sunt multe grupuri care s-au închis. Domnul prim-ministru Roman are dreptate și asta a fost greșeala României. Cum avem energie sigură, ieftină și ideal curată, în ordinea asta? Finalizăm marile investiții începute. Ele sunt multe în șantier.”, menționează Burduja.

Anul viitor noi nu vom mai avea această problemă

Burduja anunță că anul viitor, conform datelor Transelectrica, nu vor mai exista crize energetice. Acesta susține că capacitatea de stocare, exprimată în MWh, este în continuă creștere datorită noilor proiecte din energie.

„Astăzi sunt baterii care funcționează, cum e cea de la Iaz, din Caraș-Severin… În 2023, când îmi preluam mandatul, aveam 14 megawați-oră și acum e de 2000. La finalul anului, date Transelectrica spun că ne așteptăm la 4000 de megawați-oră, iar anul viitor ne așteptăm la 8000 de megawați-oră. Sunt proiecte mature, sunt proiecte în șantier, sunt proiecte care vor fi finalizate. Deci anul viitor noi nu vom mai avea această problemă.”, precizează fostul ministru. 

România are un deficit uriaș de capacitate de stocare, spre deosebire de vecina Bulgaria. Sebastian Burduja a fost ministru al Cercetării în Guvernul condus de PNL-istul Nicolae Ciucă (2021-2023) și ministrul Energiei în Guvernul Marcel Ciolacu (1) în perioada 2023-2025.

Comentarii 1

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cerealele Ucrainei, pe traseu nou spre România! Trenurile, sosire la Constanța prin Moldova
Digi24
Curtea de Apel București a desființat acuzațiile DIICOT din cazul Pașca. De ce au fost lăsați în libertate (Motivare)
Cancan.ro
Anna și pensionarul MApN s-au autodenunțat. Gestul de pe Transfăgărășan e pistol cu apă. Iubirea lor a trecut granița (și nu doar o dată)!
Prosport.ro
FOTO. Antonela, iubita mult mai tânără a milionarului Arpad Paszkany, în jacuzzi
Adevarul
SURSE Noua Lege a salarizării, negociată în mai multe variante. Sindicatele cer 8 miliarde pentru Educație și 2 miliarde pentru Sănătate
Mediafax
INCREDIBIL! Topul celor mai scumpe CARTIERE din România. Nu te-ai fi așteptat la locul 1
Click
Excursie de coșmar pentru mai mulți turiști. Un hipopotam a atacat barca în care se aflau: „Unul dintre cele mai terifiante momente”
Digi24
Ținuți în case și departe de ferestre: vizita lui Vladimir Putin într-un oraș din Rusia
Cancan.ro
Cine este Anna și cum l-a 'smintit' pe pensionarul MApN care i-a scris numele pe stâncă. Povestea 'interzisă' care se ascunde în spatele graffitiului de pe Transfăgărășan
Ce se întâmplă doctore
Cum arată și cu ce se ocupă în prezent Raluca de la Angels! E neschimbată de 23 de ani și are o siluetă de invidiat după 5 sarcini
Ciao.ro
De ce a lipsit Vierme de la reuniunea Animal X de la UNTOLD 2026. Explicația oferită de Șerban Copoț
Promotor.ro
Imagini șocante pe un drum din România: Un copil cade din mașină
Descopera.ro
Două studii au dezvăluit că oamenii și șoarecii au ceva foarte important în comun
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ieri m-am jucat cu soția de-a doctorița și pacientul!
Descopera.ro
Cenușa de la Pompeii dezvăluie cum mirosea orașul condamnat acum 2.000 de ani