Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » VIDEO | Dr. Adrian Marinescu: „Avem puține cazuri de JN.1. Varianta ține de Omicron”

VIDEO | Dr. Adrian Marinescu: „Avem puține cazuri de JN.1. Varianta ține de Omicron”

Dr. Adrian Marinescu, director medical al Institutului „Matei Balș”, a fost invitatul lui Marius Tucă într-o ediție transmisă live de Gândul. Acesta menționează că varianta JN. 1 ține de Omicron. Urmăriți aici, integral, emisiunea lui Marius Tucă

„În primul rând, se pare noi nu facem parte din Europa, la noi nu se întâmplă cazuri de JN.1. Avem puține cazuri și sunt cazuri ușoare. Când citești un astfel de articol trebuie să te uiți în spate, să-ți dea niște informații. Varianta respectivă ține de Omicron.

Tot ce a ținut de Omicron a însemnat, de fapt, închiderea pandemiei încă din 2022. Sunt convins că mulți dintre dintre oameni, în momentul în care au simple răceli și nu se testează, e de fapt vorba de SARS- CoV- 2. Este o variantă atât de ușoară, încât trece ca un guturai.

Cred o avem un Crăciun echilibrat din punct de vedere medical. Mă aștept ca din ianuarie-februarie să avem cazuri de gripă. Sper că până atunci să reușim să ne mai vaccinăm, că avem timp.

Rezolvarea nu trebuie să o faci în epidemie, ci înainte. Nu cred că o să fie o explozie, însă nu va fi simplu pentru camerele de gardă în perioada sărbătorilor. Virusurile dau o simptomatologie digestivă care pune mari probleme”, a menționat dr. Adrian Marinescu.

Emisiunea o puteți urmări pe mariustuca.ro, miscareaderezistenta.ro, pe paginile de Facebook  Marius Tucă și Gândul, și pe canalul de YouTube Gândul. ”Tineți aproape!

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Pe cine avantajează prezența mică la alegerile din București
Digi24
Cele două probleme care țin pe loc încheierea unui acord de pace Rusia - Ucraina, dezvăluite de Keith Kellogg
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Primele rezultate. Cum au votat bucureștenii până la acestă oră
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
O crimă care pune gaz pe foc în procesul de mobilizare din Ucraina, în criză de soldați. „Sunt incredibil de ruşinată”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Un eveniment misterios în Antarctica a eliberat carbonul care a încălzit Pământul