Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » VIDEO Rafila, despre un nou val pandemic: „În ultima săptămână am avut 4.000 de cazuri și am plecat de la 250 de cazuri. Cifrele sunt mici și nu vedem un impact asupra spitalizărilor”

VIDEO Rafila, despre un nou val pandemic: „În ultima săptămână am avut 4.000 de cazuri și am plecat de la 250 de cazuri. Cifrele sunt mici și nu vedem un impact asupra spitalizărilor”

Cazurile de infectare cu Omicron varianta B.A5 au crescut. La nivelul unei săptămâni se observă o creștere importantă – de la 250 de cazuri la 4.000, dar încă nu sunt probleme pe partea de spitalizare, spune ministrul Sănătății, Alexandru Rafila, invitatul lui Marius Tucă la ediția specială, transmisă live de Gândul.

„Noi suntem în alertă și zilele acestea. Există o analiză recentă a INSP prin care se observă o dominație a acestei noi tulpini B.A5 care se pare că este mai transmisibilă. Din fericire nu este mai patogenă și chiar dacă numărul de cazuri este în creștere – am ajuns la o medie de circa 550-600 de cazuri pe zi. În ultima săptămână am avut 4.000 de cazuri și am plecat de la 200-250 de cazuri ca medie săptămânală. A crescut destul de mult, însă cifrele sunt mici și nu vedem un impact asupra spitalizărilor”, a declarat ministrul Sănătății.

Rafila a afirmat că România este pregătită pentru un nou val pandemic din punct de vedere al medicamentelor antivirale și s-a discutat la nivelul Ministerului Sănătății măsurile care au fost luate în valul precedent și care au dat rezultate.

Chiar astăzi (marți) am discutat cu colegii la minister și revedem toate măsurile pe care le-am luat în perioada anterioară să vedem funcționarea acelor centre ambulatorii care permit diagnosticul și tratamentul pacientului. Avem stocuri importante de medicație antivirală în toate centrele ambulatorii, în spitale și trebui să și testăm pentru că unul dintre secretele modului în care a fost gestionat ultimul val pandemic a ținut de antivirale și de testare.

Am dublat testarea față de valul anterior și lucrul acesta ne-a permis ca să izolăm mai rapid persoanele infectate, să le tratăm pe cele care aveau nevoie de tratament și să nu mai supraîncărcăm spitalele.

Trendul european este în creștere în acest moment. Noi suntem undeva în jur de 1% ca și rată bazală de multiplicare a infecției, dar sunt multe țări din regiunea europeană sunt peste 1. Vedem că în Germania, Franța se semnalează un număr important de cazuri 15.000 – 20.000 de cazuri pe zi. Sunt țări care au reintrodus utilizarea măștii în mijloacele de transport sau în spațiile închise și sunt unele țări care nici nu au renunțat la ele”, a declarat Alexandru Rafila.

Află totul despre războiul din Ucraina doar la Marius Tucă Show pe gândul.romiscareaderezistenta.ro, pe paginile de Facebook Marius Tucă și Gândul și pe canalul de YouTube Gândul.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Un fost director Microsoft, impresionat de transformarea României din ultimii ani