Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » VIDEO | Virgil Munteanu: „Am fost anunțați că Ucraina vrea să adâncească și mai mult Canalul Bâstroe”

VIDEO | Virgil Munteanu: „Am fost anunțați că Ucraina vrea să adâncească și mai mult Canalul Bâstroe”

Virgil Munteanu, fost guvernator al Deltei Dunării, a avut o intervenție telefonică la emisiunea lui Marius Tucă, transmisă live de Gândul. Acesta spune că ucrainenii vor încălca Tratatul privind regimul frontierei de stat. Ucraina vrea să adâncească și mai mult Canalul Bâstroe. Urmăriți aici, integral, emisiunea lui Marius Tucă.

Fostul guvernator al Deltei Dunării, Virgil Munteanu, menționează că ucrainenii vor încălca Tratatul privind regimul frontierei de stat între România și Ucraina, semnat în 2003. Ucrainenii vor să facă o nouă cale de navigație. Aceștia vor să adâncească de la 6,5m până la 7m Canalul Bâstroe.

În Tratatul privind regimul frontierei de stat între România și Ucraina, semnat în anul 2003, scrie că în scopul asigurării stabilității traseului liniei frontierei de stat, albia apelor de frontieră nu poate fi modificată în mod unilateral.

„Am fost anunțați că Ucraina vrea să adâncească și mai mult Canalul Bâstroe, de la 6,5m cât este acum până pe la vreo 7m și ceva cât are Canalul Sulina. Vor să facă o nouă cale de navigație, însemnând Brațul Chilia care să aibă aceleași caracteristici de adâncime cu Canalul Sulina.

Ministrul ucrainean spunea că va contacta oficialii europeni pentru a primi sprijin. Aici este vorba mai ales de sprijin financiar pentru a realiza acești parametri ai unui nou canal navigabil. Ucrainenii vor încălca Tratatul privind regimul frontierei de stat între România și Ucraina, semnat în 2003, unde scrie la articolul 12, punctul trei, că în scopul asigurării stabilității traseului liniei frontierei de stat, albia apelor de frontieră nu poate fi modificată în mod unilateral.

Autoritățile române nu condamnă încălcarea tratatului”, a spus Virgil Munteanu, fost guvernator al Deltei Dunării, în emisiunea „Marius Tucă Show”.

Emisiunea o puteți urmări pe mariustuca.ro, miscareaderezistenta.ro, pe paginile de Facebook  Marius Tucă și Gândul, și pe canalul de YouTube Gândul. ”Tineți aproape!”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
De ce e periculos să aprindem aragazul ca să ne încălzim? Riscurile intoxicării cu monoxid de carbon
Digi24
Oficial BNR: „Reducerea de 10% în administrație nu e suficientă”. Marea problemă: Suntem tot în România anilor '60 a lui Ceaușescu
Cancan.ro
Irina Rimes, out de la Vocea României! Este cutremur media în PRO TV
Prosport.ro
Cristina ICH, apariție hot în costum de baie, în St. Barts
Adevarul
Motivul crimei tânărului moldovean în Italia, explicat de polițistul suspect: „Videoclip cu tentă sexuală”
Mediafax
Cursuri suspendate sau desfășurate online în
Click
Bijuteria regală, veche de 1.100 de ani, care are gravat mesajul: „Alfred a poruncit să fiu făcută”
Digi24
„Santinela Arctică”. Propunerea Germaniei pentru a reduce tensiunile cu SUA legate de Groenlanda și modelul pe care s-ar baza
Cancan.ro
Ce alți milionari români se aflau pe lista ucigașilor lui Adrian Kreiner. Thriller real cu filaj dintr-un pod părăsit!
Ce se întâmplă doctore
Amestecul-minune cu care Romanița Iovan a reușit să slăbească 24 de kilograme în 6 luni
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum ar putea arăta Dacia C-Neo: spaniolii publică primele randări ale noului break
Descopera.ro
Polul Sud tocmai s-a mutat! Cum a fost posibil?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Două pițipoance stau de vorbă: – M-ai prins în mijlocul unei partide de amor!
Descopera.ro
Meghan Markle și Prințul Harry se întorc împreună în Marea Britanie pentru prima dată după patru ani