Prima pagină » Economic » Borza: Băncile vor începe să ceară insolvența datornicilor; va fi un an cu falimente spectaculoase

Borza: Băncile vor începe să ceară insolvența datornicilor; va fi un an cu falimente spectaculoase

Borza: Băncile vor începe să ceară insolvența datornicilor; va fi un an cu falimente spectaculoase
Băncile nu își vor mai permite și în acest an să rostogolească creditele neperformante și vor începe să ceară insolvența datornicilor, afirmă Remus Borza, administratorul judiciar al Hidroelectrica, care crede că unii investitori au făcut din intrarea în insolvență o afacere profitabilă.

Băncile nu își vor mai permite și în acest an să rostogolească creditele neperformante și vor începe să ceară insolvența datornicilor, afirmă Remus Borza, administratorul judiciar al Hidroelectrica, care crede că unii investitori au făcut din intrarea în insolvență o afacere profitabilă.

„Băncile nu își permit luxul, în al patrulea sau al cincilea an de criză, să mai rostogolească creditele neperformante, arieratele. N-au făcut nimic până acum, dar deja este presiunea din afară a băncilor-mamă, pentru că și Europa, din păcate, se zbate într-o recesiune prelungită, și-atunci evident că încep să le lase din mâini. Le-au tot rostogolit, le-au tot ascuns pe sub covor”, a declarat Borza pentru MEDIAFAX.

El anticipează că în acest an băncile „vor da drumul la insolvențe” și că nu cerut până acum falimentul multor datornici pentru că le-ar fi afectat indicatorii instituțiilor de credit.

„Este o curățenie absolut necesară, să spunem curățenia de primăvară, pentru că altminteri băncile au preferat în acești patru-cinci ani să tot provizioneze. Dar acum nu mai au resurse interne, iar asta pune presiune pe acționari să vină cu majorare de capital, dar nu mai au nici acționarii băncilor”, a adăugat el.

Directorul firmei Euro Insol crede că vor fi insolvențe în toate zonele, dar în special din industrie și retail, atât de bricolaj, cât și de electronice și electrocasnice. „Anul 2013 va fi un an spectaculos din acest punct de vedere”, a spus el.

Borza a afirmat că în România sunt mai mulți investitori care au făcut din insolvență o afacere.

„Sunt unii patroni de profesie care au făcut deja un business din care în insolvență câștigă mai mult. Societățile respective, odată intrate în insolvență, sunt grevate de datorii, au credite la bănci de sute de milioane de euro, au activele ipotecate în favoarea băncilor. Ei trăiesc din răscumpărarea activelor ipotecate la bănci la o treime de preț sau mai puțin. Tot ei, în general, își răscumpără societățile prin niște firme create de ei prin Insulele Virgine sau prin persoane interpuse”, a continuat reprezentantul firmei de insolvență.

El a a explicat că aceaia care vor să își răscumpere firmele nu riscă prea mult să le achiziționeze altcineva pentru că „pe praful ăsta nu se înghesuie nimeni” în afara aceluia care cunoaște cel mai bine potențialul real al afacerii.

Borza estimează că anul 2013 va fi unul al marilor insolvențe în industrie, printre care se vor număra Termoelectrica și Compania Națională a Huilei.

„Vom avea surprize în continuare, vom avea surprize cu societăți pe care nici măcar printr-un joc de imaginație nu ne-am fi gândit, nu neapărat pentru că ar avea probleme insurmontabile, ci pentru că insolvența a devenit o modă și nu neapărat în sensul rău al cuvântului”, a spus el.

Numărul firmelor care au intrat în insolvență de la declanșarea crizei, în 2008, a ajuns la aproape 90.000, dintre care 16.404 firme au intrat în incapacitate de plată în 2012, potrivit datelor de la ONRC. În România sunt aproximativ un milion de firme active.

Insolvențele au crescut până în 2010 constant începând din 2008, an în care au fost înregistrate 14.000 de astfel de dosare. În 2009, 19.900 de firme au intrat în incapacitate de plată, iar numărul acestora a crescut la 21.700 în 2010. După acest moment s-a consemnat o stabilizare a situației, având în vedere că în 2011 și 2012 s-a înregistrat un număr comparabil de insolvențe.

Pe tot parcursul acestei perioade topul domeniilor afectate de insolvențe s-a menținut, comerțul, distribuția, transporturile, construcțiile și industria prelucrătoare ocupând primele locuri după numărul de firme intrate în dificultate.

Peste 70% dintre firmele care au intrat în insolvență anul trecut activează în domeniul comerțului, transporturilor și depozitării, industriei prelucrătoare și construcțiilor.

Anul trecut și-au declarat insolvența mai multe companii cu rezonanță pe piața românească, de la Minimax Discount al omului de afaceri Dinu Patriciu, la Romstrade, companie a unui alt afacerist cunoscut, Nelu Iordache. Printre marii contribuabili pentru care instanțele au pronunțat decizii de declanșare a procedurii de insolvență se regăsesc Hidroelectrica, S&D Pharma, Staff Collection (House of Art), societatea Urban sau combinatul Someș Dej.

La începutul acestui an, Ministerul Economiei a decis intrarea în insolvență a combinatului chimic Oltchim Râmnicu-Vâlcea. Tot în acest an au intrat în insolvență, printre altele, Mechel Târgoviște, Someș Dej și Societatea Feroviară de Turism.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Poate Maia va deveni într-o zi președinta României”. Maia Sandu, întrebată din nou despre unirea Republicii Moldova cu România
Digi24
Așteptări mari, rezultate dezamăgitoare. Summitul cu Xi îl readuce pe Trump la realitate: China nu a cedat în problemele importante
Cancan.ro
Cât durează finala Eurovision 2026. Ora la care se va termina spectacolul de la Viena
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
„Din doi săraci nu faci unul bogat”. Primăriile de la sat, în situații imposibile după „eficientizare”
Mediafax
Cel mai slab rezultat din istorie pentru titlurile de stat
Click
Cu ce sumă amețitoare se vinde fostul local al actorului Florin Călinescu: „Aici găseai cei mai buni papanași din București”. De ce a renunțat la afacere
Digi24
Omul pe care Putin îl vrea mort și care ar putea obține pacea în Ucraina: „Am avut de-a face cu ei mulți ani, știu cum să le vorbesc”
Cancan.ro
Localul celebru al lui Florin Călinescu a fost scos la vânzare. Suma cerută este amețitoare
Ce se întâmplă doctore
Daniela Crudu, de nerecunoscut! Cum a ajuns să arate acum. Fanii sunt îngrijorați: „E bolnavă?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Turcii și românii lucrează la o dronă terestră pentru armată: FOTO și primele detalii despre proiect
Descopera.ro
Vera West, femeia care a creat unul dintre cele mai recunoscute costume din istoria filmului horror
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Într-un restaurant select, un muzician se apropie de masa lui Bulă
Descopera.ro
De ce muzica agresivă îi calmează pe unii oameni. Ce spun psihologii despre metal, furie și anxietate