Prima pagină » Economic » Bulgaria și Ungaria au electricitatea mai ieftină decât noi. Care este explicația

Bulgaria și Ungaria au electricitatea mai ieftină decât noi. Care este explicația

Bulgaria și Ungaria au electricitatea mai ieftină decât noi. Care este explicația
Românii au al doilea cel mai mic salariu mediu din UE, dar al 8 - lea cel mai mic preț final la electricitate pentru consumatorii casnici. E vorba de 13,2 eurocenți pe Kwh, conform ultimelor date oficiale disponibile ale Eurostat.
Românii au al doilea cel mai mic salariu mediu din UE, dar al 8 – lea cel mai mic preț final la electricitate pentru consumatorii casnici. E vorba de 13,2 eurocenți pe Kwh, conform ultimelor date oficiale disponibile ale Eurostat. 
 
Consumatorii casnici din Bulgaria și Ungaria plătesc prețuri finale la electricitate mai mici decât românii, cu 23% și respectiv 13%. 
 
Unde apare diferența mare? 
 
În România, 32% din prețul final reprezintă costul resurselor, cea mai mare pondere de 39% fiind deținută de costurile de rețea și 29%  de taxe și impozite.
 
În Bulgaria 60% din prețul final reprezintă costul resursei, 23% – costurile de rețea și 17% – taxe și impozite. 
 
În Ungaria 42% reprezintă costul resursei, 37% – costurile de rețea și 21% – taxe și impozite.
 
Așadar, merită analizate detaliat structura taxelor și a impozitelor plătite de către români pentru electricitate, dar și costurile de rețea atât de ridicate în România față de țările vecine. În acest sens am depus ieri o întrebare parlamentară către Ministerul Energiei.
 
Prețul final mediu în Uniunea Europeană pentru electricitatea destinată utilizatorilor casnici este de 21,05 eurocenți/kWh. Cele mai mari prețuri finale la electricitate din UE se înregistrează în Danemarca – 30,4 eurocenți/kWh, Germania – 29,5 eurocenți/kWh, Irlanda – 24,5 eurocenți/kWh și Italia – 24,3 eurocenți/ kWh.
 
La polul opus se situează: Bulgaria – 9,6 eurocenți/kWh, Ungaria – 11,5 eurocenți/ kWh, cum menționam mai sus, dar și Lituania – 12,4 eurocenți/kWh.
 
Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
SCANDAL la Guvern! Sindicatul angajaților, atac la adresa lui Bolojan: La 17 august unde erați?
Digi24
Doi neozeelandezi au pedalat pe lângă Dunăre „de la izvor până la mare” și au documentat cea mai mare problemă din această vară
Cancan.ro
DRAMA neștiută a medicului rezident de 28 de ani care s-a aruncat de la etajul 14. De ce boală sufereau părinții lui
Prosport.ro
Ce a pățit o turistă la hotelul Simonei Halep din Mamaia: „Am făcut plângere la Poliție și la ANPC!”
Adevarul
Selecționerul Egiptului ar fi leșinat încercând să oprească o păruială între cele două soții ale sale
Mediafax
IREAL! Un al doilea război ar putea izbucni la granița României
Click
Detalii cutremurătoare despre drama medicului rezident care s-a sinucis. Ce se întâmpla în viața lui
Digi24
„O minune care mi-ar putea salva viaţa”. Câștigătoarea celui mai mare premiu din istoria jocului Loto 6/49 și-a ridicat banii
Cancan.ro
Cea mai nouă PROFEȚIE a 'Profetului Apocalipsei': Război total între aceste 5 țări, în octombrie 2026
Ce se întâmplă doctore
Îl mai ții minte pe Vierme de la Animal X? Cum arată acum, la 42 de ani, și cu ce se ocupă! E schimbat total și mulți nu l-au mai recunoscut
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Licitație pentru mașini electrice la Onești. Cum arată cerințele tehnice pentru cele șapte vehicule?
Descopera.ro
Mulți greșesc: Cum calculezi corect câți ani are câinele tău?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – De ce ai burta așa mare? – Am mâncat 10 sarmale
Descopera.ro
Ruinele unei civilizații uitate, descoperite cu ajutorul tehnologiei LiDAR în pădurea amazoniană