Prima pagină » Economic » Candidații anului 2014 de pe lista firmelor de recrutare. Plus: Ce se va întâmpla cu salariile IT-știlor

Candidații anului 2014 de pe lista firmelor de recrutare. Plus: Ce se va întâmpla cu salariile IT-știlor

Candidații anului 2014 de pe lista firmelor de recrutare. Plus: Ce se va întâmpla cu salariile IT-știlor
Cele mai dorite persoane de pe listele firmelor de recrutare vor fi anul viitor cele care dețin competențe în IT și în agricultură, domenii cu deficit de candidați în care e nevoie de timp pentru perfecționare.

Cele mai dorite persoane de pe listele firmelor de recrutare vor fi anul viitor cele care dețin competențe în IT și în agricultură, domenii cu deficit de candidați în care e nevoie de timp pentru perfecționare, este de părere Sorin Roibu, managing partner al firmei de consultanță în resurse umane și executive search Arthur Hunt.

Pentru recruiteri chiar și comunicarea cu persoanele care aplică pentru diferite locuri de muncă în domeniul IT se poate dovedi a fi dificilă, acestea având de multe ori un limbaj specializat, cu care ei nu sunt familiarizați, adaugă Roibu, prezent la dezbaterile HR Insider, scrie Ziarul Financiar.

Pentru IT-ști vin însă vești bune în 2014 din partea specialiștilor în resurse umane, salariile celor care lucrează în această industire urmând să crească și anul viitor.

„Atât timp cât sunt sub media europeană, salariile vor continuare să crească, cu maxim 10% pe an”, a declarat Roibu, atrăgând însă atenția asupra faptului că la nivel de top s-a ajuns la o anumită saturația la acest capitol.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Euractiv: Nicușor Dan „Eroul de ieri al UE este azi un zero în stil MAGA”
Digi24
Așteptări mari, rezultate dezamăgitoare. Summitul cu Xi îl readuce pe Trump la realitate: China nu a cedat în problemele importante
Cancan.ro
Cât durează finala Eurovision 2026. Ora la care se va termina spectacolul de la Viena
Prosport.ro
FOTO. „Cea mai frumoasă femeie de pe planetă”. S-a căsătorit cu Eugenia și a spus-o fără ocolișuri
Adevarul
„Din doi săraci nu faci unul bogat”. Primăriile de la sat, în situații imposibile după „eficientizare”
Mediafax
Cel mai slab rezultat din istorie pentru titlurile de stat
Click
Cu ce sumă amețitoare se vinde fostul local al actorului Florin Călinescu: „Aici găseai cei mai buni papanași din București”. De ce a renunțat la afacere
Digi24
Omul pe care Putin îl vrea mort și care ar putea obține pacea în Ucraina: „Am avut de-a face cu ei mulți ani, știu cum să le vorbesc”
Cancan.ro
Localul celebru al lui Florin Călinescu a fost scos la vânzare. Suma cerută este amețitoare
Ce se întâmplă doctore
Daniela Crudu, de nerecunoscut! Cum a ajuns să arate acum. Fanii sunt îngrijorați: „E bolnavă?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Turcii și românii lucrează la o dronă terestră pentru armată: FOTO și primele detalii despre proiect
Descopera.ro
Vera West, femeia care a creat unul dintre cele mai recunoscute costume din istoria filmului horror
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Într-un restaurant select, un muzician se apropie de masa lui Bulă
Descopera.ro
De ce muzica agresivă îi calmează pe unii oameni. Ce spun psihologii despre metal, furie și anxietate