Prima pagină » Economic » Cursul a urcat aproape de 4,45 lei/euro

Cursul a urcat aproape de 4,45 lei/euro

Cursul a urcat aproape de 4,45 lei/euro
Cursul de schimb a urcat ușor în prima oră a ședinței interbancare de vineri și a ajuns aproape de 4,45 lei/euro, iar dealerii cred că BNR va interveni indirect, din nou, pentru a tempera deprecierea leului dacă va fi depășit nivelul de 4,45 lei/euro.

Cursul de schimb a urcat ușor în prima oră a ședinței interbancare de vineri și a ajuns aproape de 4,45 lei/euro, iar dealerii cred că BNR va interveni indirect, din nou, pentru a tempera deprecierea leului dacă va fi depășit nivelul de 4,45 lei/euro.

La deschiderea ședinței euro a fost cotat la 4,4450 – 4,4460 lei, foarte aprope de cotațiile de la închiderea sesiunii precedente, de 4,4440 – 4,4460 lei/euro.

Ulterior, cursul a continuat să crească ușor, în cadrul unor tranzacții cu volume reduse. Astfel, în jurul orei 10:00, băncile cotau euro la 4,4470 – 4,4490 lei/euro, cu 0,3 bani peste ziua anterioară.

„Este foarte probabil ca BNR să intervină din nou indirect în piață pentru a apăra pragul de 4,45 lei/euro sau măcar pentru a tempera deprecierea leului. Astfel de intervenții indirecte au mai fost și în alte ședințe, mai ales când cotațiile se apropiau de 4,45 lei/euro, iar jucătorii au înțeles că banca centrală va apăra acest nivel. Deja se simte o oarecare presiune pe vânzare de euro, însă este greu de spus dacă BNR intervine indirect deja prin vânzare de euro, pentru că volumele de tranzacționare sunt reduse. Probabil intervențiile indirecte ale BNR vor fi mai vizibile în prima parte a zilei, astfel încât cursul de referință să nu urce peste 4,45 lei/euro”, a afirmat un dealer.

După prima oră a ședinței interbancare de la București, zlotul și forintul se depreciau cu 0,2% și, respectiv, cu 0,3% în raport cu euro.

Piețele internaționale sunt în continuare tensionate cu privire la soarta Greciei, dacă aceasta va ieși din zona euro, dar și la sistemul bancar din Spania. Moody’s a retrogradat ratingurile a 16 bănci spaniole, inclusiv Santander și BBVA, acuzând recesiunea economică, pierderile tot mai mari din credite neperformante și capacitatea redusă a guvernului de la Madrid de a susține instituțiile financiare cu probleme.

Cursul de referință leu/euro anunțat joi de Banca Națională a României (BNR) a scăzut cu 0,28 bani, la 4,4435 lei/euro, după patru zile consecutive în care rata oficială a depășit record după record. Banca centrală a afișat miercuri cel mai ridicat curs de referință leu/euro din istorie, de 4,4463 unități.

Cursul leului față de euro a atins maxim după maxim de la începutul lunii mai, leul depreciindu-se până miercuri cu 1,1%, inițial din cauza turbulențelor de pe scena politică locală, după care au urmat temerile privind soliditatea zonei euro.

În acest an, leul a scăzut cu 2,93% în raport cu euro, de la un curs de 4,3197 lei/euro la finalul lunii decembrie.

Referința pentru dolar a scăzut ușor, joi, cu 0,37 bani, la 3,4950 lei/dolar după ce miercuri a atins cel mai înalt nivel de după 1 iulie 2010, de 3,4987 lei/dolar. La începutul lunii iulie a anului 2010, cursul a fost de 3,5420 lei/dolar.

Leul s-a apreciat foarte ușor și în raport cu francul elvețian, cotația scăzând cu 0,22 bani, la 3,6998 lei/franc. Rata anunțată miercuri, de 3,7020 lei/franc, a reprezentat un nou nivel maxim începând cu 5 septembrie 2011, dată când francul a fost cotat la 3,8133 lei.

Dobânzile practicate vineri dimineață de băncile comerciale pentru plasamentele cu scadență la o zi au urcat de la 4,71% – 5,21% pe an la 5,5% – 6%, ca urmare a intervențiilor valutare recente realizate de BNR, care a vândut euro și a retras lei din piață, pentru a tempera deprecierea monedei naționale.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce se întâmplă la Serviciul Român de Informații? Dan: Orice derapaj al Serviciului îmi revine mie
Digi24
Un virus gripal nou se răspândește rapid în România: În prima săptămână din decembrie au fost înregistrate peste 3.000 de îmbolnăviri
Cancan.ro
Vila Rodicăi Stănoiu de la malul mării a fost VANDALIZATĂ! Misterul moștenirii fostei ministrese se adâncește!
Prosport.ro
Mesajul transmis de Sorana Cîrstea după ce a mers cu fiul lui Ion Țiriac în cea mai scumpă stațiune din Elveția
Adevarul
De ce am primit din partea SUA mesajul „să vă apere francezii”. Expert: „În aceste condiții, nu este surprinzător”
Mediafax
Ce taxe vor plăti bucureștenii din 2026? Proiect PMB: impozite pe locuințe, mașini și terenuri
Click
Povestea fabuloasă a fabricii de pantofi construită de un om care abia știa să scrie. Le-a încălțat pe Sophia Loren și Elena Ceaușescu, iar mai târziu pe vedetele autohtone
Digi24
Reacție furioasă a Kremlinului, după ce șeful NATO a îndemnat la pregătiri pentru un război cu Rusia: „E iresponsabil”
Cancan.ro
Un nou virus se răspândește rapid în România, după apariția leprei la Cluj! Peste 3.000 de cazuri au fost confirmate în decembrie 2025
Ce se întâmplă doctore
Dieta MINUNE cu care Monica Anghel a reușit să slăbească 40 de kilograme: „Asta poți mânca oricând, fără probleme”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Dacia C-Neo, testată în Alpi. Noul model a fost surprins în probe pe drumuri montane
Descopera.ro
O planetă ciudată i-a lăsat fără cuvinte pe astronomi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă o vede pe maică-sa dezbrăcată în fața oglinzii spunând: – Vreau un bărbat!
Descopera.ro
Reacția Kremlinului după ce șeful NATO a avertizat că Rusia ar putea ataca statele membre