Prima pagină » Economic » Incidente la uzina Tesla din Berlin /Un grup extremist revendică un act de SABOTAJ

Incidente la uzina Tesla din Berlin /Un grup extremist revendică un act de SABOTAJ

Incidente la uzina Tesla din Berlin /Un grup extremist revendică un act de SABOTAJ

Angajații uzinei Tesla de la periferia capitalei Germaniei, Berlin, au fost evacuați, marți, din cauza unui incendiu urmat de întreruperea alimentării cu electricitate și de o alertă cu bombă, iar actul de sabotaj a fost revendicat de un grup de extremă-stânga.

În cursul nopții, un incendiu a fost declanșat intenționat la un transformator din curtea uzinei auto Tesla din Grünheide, la periferia estică a orașului Berlin. Ulterior, alimentarea cu electricitate a fabricii a fost oprită și a fost emis un avertisment privind o alertă cu bombă.

Angajații fabricii de mașini electrice au fost evacuați, iar poliția, pompierii și echipe pirotehnice au verificat uzina.

”Au rămas fără electricitate și zone din Berlin, precum și localitatea Erkner, care are aproximativ 12.000 de locuitori”, a comunicat Poliția, potrivit publicației Bild.

Atacul a fost revendicat de activiști ecologiști din cadrul grupului de extremă-stânga ”Vulcan”.

”Am atacat sursa de alimentare cu electricitate. Am sabotat uzina Tesla”, a comunicat gruparea extremistă, potrivit site-ului Tagesschau.de.

Grupul ”Vulcan” este de câțiva ani în atenția serviciilor de securitate germane, fiind suspectat că a declanșat în 2021 un incendiu pe șantierul uzinei Tesla. În mesajul de revendicare din 2021, gruparea a acuzat compania Tesla că nu este nici ecologică, nici implicată la nivel social.

Atacul de marți este investigat de Poliție în colaborare cu Parchetul din Berlin și cu Agenția pentru Protecția Constituției.

”Un astfel de atac asupra infrastructurii de electricitate este o infracțiune gravă și nu poate fi justificată în niciun fel. Dacă se va confirma că este vorba de un atac al extremiștilor de stânga, atunci este clar că aceștia nu ezită să perturbe infrastructura energetică esențială”, afirmă Nancy Faeser, ministrul german de Interne.

Elon Musk, directorul Tesla, a condamnat vehement atacul.

”Fie sunt cei mai proști eco-teroriști din lume, fie sunt marionetele celor care nu au deloc obiective ecologice. Oprirea producției de mașini electrice în loc de oprirea mașinilor cu ardere internă este un lucru extrem de prostesc”, a acuzat Elon Musk.

Conform unor surse citate de publicația Handelsblatt, daunele materiale provocate de incendiu și pagubele asociate întreruperii producției se ridică la aproximativ un miliard de euro.

Foto: Profimedia

Citește și:

Prețurile produselor industriale sunt în scădere în Uniunea Europeană, inclusiv în ROMÂNIA

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Gripă: Două noi decese, înregistrate în România
Digi24
Scandal uriaș la Hollywood: Will Smith, acuzat de „comportament prădător” și „grooming” de un violonist din turneul său
Cancan.ro
Loredana Groza, îngenuncheată de durere la înmormântarea tatălui. Momentul în care artista a cedat lângă sicriu
Prosport.ro
Nepotul lui Țiriac, devastat! Se cunoștea cu prima victimă a incendiului din Elveția
Adevarul
Apelul care ridică semne de întrebare după moartea fiicei lui Tommy Lee Jones. Tânăra ar fi prezentat „modificări de culoare”
Mediafax
Avalanșă de mari dimensiuni în Munții Făgăraș, declanșată accidental de doi schiori
Click
Anunțul momentului pentru românii care stau la casă! Singura construcție din curte pentru care nu mai iei amendă de până la 100.000 de lei
Digi24
Vladimir Putin i-a trimis lui Donald Trump „dovezile” că Volodimir Zelenski a vrut să-l asasineze
Cancan.ro
Cum au apărut Loredana Groza și fratele ei la înmormântarea tatălui lor. Ținuta atipică aleasă de artistă
Ce se întâmplă doctore
Cum a ajuns să arate acum Daniela Gyorfi din cauza intervențiilor estetice! Fanii s-au șocat când au văzut-o
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Cea mai scumpă Dacia Bigster. Transformare radicală pentru cel mai nou SUV din gama Dacia
Descopera.ro
Leacuri de mahmureală: Cum faci să elimini alcoolul repede?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Oamenii de știință au dezvoltat o nouă metodă de a „asculta” limbajul ascuns al creierului