Prima pagină » Economic » Isărescu anunță câți bani a dat BNR statului, în ultimii 10 ani, sub formă de impozit

Isărescu anunță câți bani a dat BNR statului, în ultimii 10 ani, sub formă de impozit

Isărescu anunță câți bani a dat BNR statului, în ultimii 10 ani, sub formă de impozit
Banca Națională a dat statului român, în ultimii 10 ani, sub formă de impozit pe profit, echivalentul a 1 miliard de euro, spune guvernatorul BNR, Mugur Isărescu. Acesta a spus că face această precizare „pentru că neadevărurile circulă repede".

Aflat, luni, la Constanța, unde au avut loc o serie de manifestări dedicate inaugurării sediului sucursalei regionale BNR Constanța, Mugur Isărescu a vorbit despre patrimoniul imobiliar al Băncii Naționale, precizând că instituția nu a acționat „ca un dezvoltator imobiliar” și că, în schimb, a ridicat edificii monumentale pentru care a folosit banii din veniturile proprii și nu fonduri de la stat, iar majoritatea clădirilor ridicate de BNR au devenit clădiri de patrimoniu.

„Referitor la acest subiect, circulă tot felul de neadevăruri și de aceea vă mai răpesc câteva minute cu această temă. Se spune că edificiile au fost ridicate cu banii statului sau ai acționarilor. Lucrurile stau însă altfel. Ca orice bancă sau ca orice societate pe acțiuni, în orice epocă și în oricare loc din lume, Banca Națională a desfășurat operațiuni bancare și a făcut profit. Din acest profit un procent important a revenit întotdeauna statului român. (…) Apoi, din acest profit, după ce s-a dat o bună parte statului român, un procentaj important a revenit întotdeauna consolidării sau clădirilor noi pe care le-a construit. Bineînțeles că și acționarii au primit dividendele cuvenite. Însă ce vreau să vă subliniez este faptul că toate clădirile Băncii Naționale au fost făcute din resurse proprii.. (…) Și o altă sursă de finanțare, în afară de cote părți din profit, au fost cotele de amortizare, calculate în contul tuturor acestor edificii”, a precizat Mugur Isărescu.

De asemenea, el a explicat că sume importante din profiturile BNR au ajuns în bugetul statului, numai în ultimii 10 ani fiind vorba despre echivalentul unui miliard de euro.

„Asta în condițiile în care banca, spre deosebire de poveștile pe care le mai auziți, nu este finanțată de la buget. Dimpotrivă finanțează o parte din cheltuielile bugetului, nu numai prin impozitele pe care le plătim, ca orice societate comercială, dar și prin o bună parte din impozitul pe profit. În ultimii 10 ani, ar trebui să publicăm această cifră pentru că neadevărurile circulă repede, Banca Națională a dat statului român echivalentul sub formă de impozit pe profit echivalentul a un miliard de euro”, a declarat guvernatorul BNR.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Poate Maia va deveni într-o zi președinta României”. Maia Sandu, întrebată din nou despre unirea Republicii Moldova cu România
Digi24
Așteptări mari, rezultate dezamăgitoare. Summitul cu Xi îl readuce pe Trump la realitate: China nu a cedat în problemele importante
Cancan.ro
Grindina a făcut prăpăd în România. Ciclonul a lovit o mare parte din țară
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
„Din doi săraci nu faci unul bogat”. Primăriile de la sat, în situații imposibile după „eficientizare”
Mediafax
Cel mai slab rezultat din istorie pentru titlurile de stat
Click
Cu ce sumă amețitoare se vinde fostul local al actorului Florin Călinescu: „Aici găseai cei mai buni papanași din București”. De ce a renunțat la afacere
Digi24
Omul pe care Putin îl vrea mort și care ar putea obține pacea în Ucraina: „Am avut de-a face cu ei mulți ani, știu cum să le vorbesc”
Cancan.ro
Cât durează finala Eurovision 2026. Ora la care se va termina spectacolul de la Viena
Ce se întâmplă doctore
Daniela Crudu, de nerecunoscut! Cum a ajuns să arate acum. Fanii sunt îngrijorați: „E bolnavă?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Turcii și românii lucrează la o dronă terestră pentru armată: FOTO și primele detalii despre proiect
Descopera.ro
Vera West, femeia care a creat unul dintre cele mai recunoscute costume din istoria filmului horror
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Într-un restaurant select, un muzician se apropie de masa lui Bulă
Descopera.ro
De ce muzica agresivă îi calmează pe unii oameni. Ce spun psihologii despre metal, furie și anxietate