Prima pagină » Economic » Mii de români plătesc ghid în vacanțe de lux, pentru că nu știu limbi străine

Mii de români plătesc ghid în vacanțe de lux, pentru că nu știu limbi străine

Mii de români plătesc ghid în vacanțe de lux, pentru că nu știu limbi străine
Peste 3.000 de români care au fost anul trecut în vacanțe mai scumpe de 1.000 de euro au plătit suplimentar 10% ca să fie însoțiți de un ghid, pentru că nu știu limbi străine, a declarat agenției MEDIAFAX Sorin Văduvoiu, directorul general al agenției Perfect Tour, specializată în vacanțe de lux.

„Estimez că peste 3.000 de români care și-au permis anul trecut să meargă într-o excursie exotică, de peste 1.000 de euro, au cerut un însoțitor de la agenții, pentru că nu știu limbi străine”, a spus Văduvoiu.

El a adăugat că un astfel de însoțitor, care le asigură turiștilor traducerea la obiectivele pe care le vizitează, îi costă pe aceștia încă 10% din valoarea vacanței. În general, un astfel de însoțitor pleacă cu un grup de 15-20 de persoane.

„Acești turiști, care nu vorbesc limbi străine, sunt persoane cu vârste între 50 și 60 de ani și care fie au niște business-uri proprii, fie au copii cu bani, fie au pensii mari. În general merg în circuite culturale de 7-13 zile, în general în țări din America de Sud, dar mai ales din Asia”, a afirmat Văduvoiu.

Perfect Tour, cea mai mare agenție de turism din România după cifra de afaceri de anul trecut, este specializată în turismul de business și în vacanțe de lux.

Agenția, deținută de Corina Păcuraru, a înregistrat în 2014 o cifră de afaceri de 220 milioane de lei (aproape 50 de milioane de euro), față de 207 milioane de lei în 2013. Și profitul a fost în ușoară creștere față de anul precedent, când a atins 1,3 milioane de lei.

Văduvoiu spune că majorarea afacerilor provine atât din creșterea portofoliului de clienți corporate, cât și din numărul mai mare de vacanțe vândute pe produsele proprii – Disneyland, croaziere și vacanțe exotice.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Patriarhul Daniel, propunerea surpriză de prim-ministru în plin blocaj politic
Digi24
Persoanele sub 50 de ani îmbătrânesc „mai repede decât generațiile anterioare”. Care e explicația
Cancan.ro
O fetiță de doar 7 ani a murit la o piscină celebră din București. Ireal ce făceau părinții ei în acest timp
Prosport.ro
Carmen Negoiță, apariție incendiară în costum de baie! În trecut a pozat complet goală
Adevarul
De ce au abandonat împărații romani Dacia. Motivele uneia dintre cele mai controversate decizii din istoria Imperiului Roman
Mediafax
Călin Georgescu, atac la adresa lui Emil Boc: Slugărnicie absolută
Click
Gabriela Prisăcariu a făcut furori pe plajă! Cum arată soția lui Dani Oțil în costum de baie
Digi24
O țară din Balcani reintroduce serviciul militar obligatoriu după 15 ani. Cine va fi chemat în armată
Cancan.ro
BREAKING‼️ E cod ROȘU😲 ANM anunță prăpăd și recomandă să NU ieșiți din case↘️
Ce se întâmplă doctore
Avea o frumusețe ireală încă din copilărie. Acum recunoști fetița? A devenit una dintre cele mai admirate femei din lume
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Video / Skoda Octavia Facelift 2.0 TDI. De ce rămâne una dintre favoritele românilor
Descopera.ro
De ce generațiile mai tinere par să îmbătrânească mai repede și cum le afectează asta sănătatea?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă merge la Balul Bobocilor şi pune ochii pe o tipă: - Vrei să dansezi?
Descopera.ro
7 plante care nu trebuie atinse niciodată fără mănuși