Prima pagină » Economic » Miliardarul Carlos Slim ar putea continua extinderea imperiului în Europa prin preluarea unei companii poloneze

Miliardarul Carlos Slim ar putea continua extinderea imperiului în Europa prin preluarea unei companii poloneze

Miliardarul Carlos Slim ar putea continua extinderea imperiului în Europa prin preluarea unei companii poloneze
Miliardarul mexican Carlos Slim și-ar putea extinde prezența pe piețele europene prin preluarea unei participații la operatorul polonez de rețele de fibră optică Hawe, care se pregătește să-și majoreze capitalul printr-o emisiune de acțiuni de 350 milioane zloți (107 milioane dolari).

Miliardarul mexican Carlos Slim și-ar putea extinde prezența pe piețele europene prin preluarea unei participații la operatorul polonez de rețele de fibră optică Hawe, care se pregătește să-și majoreze capitalul printr-o emisiune de acțiuni de 350 milioane zloți (107 milioane dolari).

Hawe va folosi fondurile pentru a cumpăra o altă companie din Polonia, TK Telekom, divizia de telecomunicații a companiei feroviare de stat PKP, potrivit unui comunicat al operatorului de rețele de fibră optică, citat de Bloomberg.

Omul de afaceri Marek Falenta, care deține 45% din acțiunile Hawe, a declarat pentru Bloomberg că operatorul a identificat câțiva investitori interesați de acțiunile scoase pe piață, fără a oferi alte detalii.

Ziarul Puls Biznesu scrie că gigantul America Movil, controlat de Carlos Slim, se numără printre aceștia, fără a preciza sursa informației.

„Prefer să vând acțiuni către o companie mare din sectorul telecomunicațiilor. Nu pot confirma dacă se numără sau nu compania lui Carlos Slim printre potențialii investitori”, a afirmat Falenta pentru Bloomberg.

Contactați de Bloomberg, reprezentanții America Movil au refuzat să comenteze informațiile.

America Movil este cel mai mare operator de telecomunicații din America Latină și reprezintă o mare parte din averea lui Carlos Slim, evaluată la 72,2 miliarde de dolari, care îl face cel mai bogat om din lume.

Slim (72 de ani) insistă pentru extinderea America Movil în Europa, pentru diversificarea surselor de venit și pentru a câștiga de pe urma valorii de piață relativ scăzute a companiilor de pe continent, în contextul crizei datoriilor de stat din zona euro.

În luna iunie, America Movil a cumpărat 21% din acțiunile Telekom Austria, iar mai târziu 28% din titlurile operatorului olandez KPN.

Grupul America Movil este interesat și de preluarea P4, al patrulea mare operator de telefonie mobilă din Polonia, potrivit Puls Biznesu.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Combinația incredibilă de numere care a câștigat cel mai mare premiu din istoria Loto 6/49
Digi24
Misterul celor doi soldați germani găsiți în Dunăre. Plăcuțele de identificare și o motocicletă ar putea dezvălui cine au fost
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Prosport.ro
FOTO. Antonela, iubita mult mai tânără a milionarului Arpad Paszkany, în jacuzzi
Adevarul
Criza de la Cernavodă și capcana orelor de vârf: obiceiul banal care umflă factura între 19:00 și 23:00
Mediafax
Moldova și Ucraina au BĂTUT palma! Înțelegerea produce EFECTE și în România
Click
Cezar Ouatu, topit după fiica lui. Imagini adorabile cu Serena Maria: „Simți cum timpul se oprește”
Digi24
Fiul lui Borcea, Patrick, pus sub monitorizare electronică după ce a intrat în locuinţa fostei iubite şi ar fi agresat-o
Cancan.ro
Explicația halucinantă a pensionarului SRI despre Anna. Cum a încercat 'Romeo' de pe Transfăgărășan să iasă basma curată după ce familia l-a luat la întrebări
Ce se întâmplă doctore
Electrocasnicul care nu trebuie să-ți lipsească din casă ajunge de astăzi, 13 august, în toate magazinele Lidl! Clienții Lidl Plus îl pot cumpăra la preț redus
Ciao.ro
De ce a lipsit Vierme de la reuniunea Animal X de la UNTOLD 2026. Explicația oferită de Șerban Copoț
Promotor.ro
Minivacanța de 15 august – Restricții majore pe două drumuri din România. Ce trebuie să știe șoferii între 14 și 17 august
Descopera.ro
Test de cultură generală. De ce avem gene?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULIŞOR: – Tată, ce trebuie să vând pentru a-mi cumpăra mașini, iahturi...
Descopera.ro
Oceanele au atins cele mai ridicate temperaturi înregistrate vreodată în luna iulie