Prima pagină » Economic » O echipă FMI condusă de Erik de Vrijer se va afla la București în perioada 6-14 noiembrie

O echipă FMI condusă de Erik de Vrijer se va afla la București în perioada 6-14 noiembrie

O echipă FMI condusă de Erik de Vrijer se va afla la București în perioada 6-14 noiembrie
O echipă de experți ai FMI, condusă de șeful misiunii Fondului în România, Erik de Vrijer, se va afla la București în 6-14 noiembrie pentru discuții cu autoritățile române despre evoluțiile economice recente, perspectivele economice, politica fiscală și monetară și reformele structurale.

O echipă de experți ai FMI, condusă de șeful misiunii Fondului în România, Erik de Vrijer, se va afla la București în 6-14 noiembrie pentru discuții cu autoritățile române despre evoluțiile economice recente, perspectivele economice, politica fiscală și monetară și reformele structurale.

Echipa FMI va fi însoțită de experți de la Comisia Europeană și Banca Mondială, a declarat reprezentantul FMI pentur România și Bulgaria, Tonny Lybek, într-un comunicat transmis marți de Fond.

„Pe fondul alegerilor parlamentare care vor avea loc în România pe 9 decembrie, cea de-a șaptea evaluare a programului convenit prin acordul stand-by cu FMI va fi amânată. Echipa FMI însărcinată să discute performanțele înregistrate în cadrul programului și să stabilească împreună cu autoritățile măsurile necesare pentru a încheia evaluarea va sosi la București odată cu instalarea unui nou guvern”, precizează Lybek în comunicat.
Board-ul FMI a aprobat la finele lunii septembrie cea de-a șasea evaluare a acordului preventiv cu România, disponibilizând cea de-a șaptea tranșă, în valoare de 430 milioane DST – drepturi speciale de tragere (513 milioane euro), din programul de finanțare de 3,5 miliarde euro. Astfel, suma totală pusă la dispoziția României până în prezent de la începutul acordului cu FMI, din martie 2011, este de 3,2 miliarde euro.

Acordul aflat în derulare este unul preventiv, iar autoritățile române nu au accesat finanțarea până în prezent.

Acordul cu FMI este completat de o înțelegere similară cu Comisia Europeană pentru foduri disponibile de 1,4 miliarde euro, tranșele putând fi trase de autoritățile române doar dacă este necesar.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Dacă izbucnește al Treilea Război Mondial, acestea sunt cele mai sigure 3 țări din lume în care să te poți refugia
Digi24
Puternicul aliat al Iranului din „Axa Rezistenței” care nu a intrat încă în luptă. De ce preferă să rămână în umbră deocamdată
Cancan.ro
Ea este femeia din Timișoara ucisă de propriul fiu, de 8 martie. Vecinii fac dezvăluiri ULUITOARE
Prosport.ro
FOTO. Adriana Petrescu e prinsă în Dubai. Ea duce o viață separat de soțul ei, Dan Petrescu: „Am vrut să-i asigur pe toți că sunt în siguranță”
Adevarul
De la fast-food la tehnică militară: o firmă misterioasă din Râșnov, fără angajați, vrea să producă drone militare. Legături cu un fost ofițer SRI condamnat
Mediafax
NASA a trimis 2.500 de meduze în spațiu: s-au întors 60.000, dar ceva nu era în regulă
Click
Marina Almășan, la Judecătorie de mână cu noul iubit, Sorin Mărcuș: „A vrut s-o susțină în caz că venea Georgică Cornu” De ce a lipsit omul de afaceri timișorean de la ultima înfățișare
Digi24
Sondaj. Ce partide ar vota românii la alegerile parlamentare: AUR rămâne pe primul loc, dar este în scădere
Cancan.ro
Laura Cosoi și Cosmin Curticăpean au aflat sexul bebelușului: 'Ne-am gândit și la nume'
Ce se întâmplă doctore
Ce operații estetice are Mara Bănică? Cum arăta înainte de îmbunătățirile fizice. Nimeni nu a recunoscut-o
Ciao.ro
Parada posterioarelor! Imagini de neratat cu cei mai mulați colanți ai vedetelor din România
Promotor.ro
Repară acum, economisește la următoarea vizită în service: cum funcționează voucherul de 5%
Descopera.ro
Trucul simplu de 10 minute care te face mai fericit!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Alinuța: – Tocmai am pus capăt unei relații de cinci ani
Descopera.ro
Comisia Europeană folosește Inteligența Artificială pentru a detecta alimente contaminate