Prima pagină » Economic » S-a deschis cel mai mare ștrand cu apă sărată din România

S-a deschis cel mai mare ștrand cu apă sărată din România

S-a deschis cel mai mare ștrand cu apă sărată din România
Cel mai mare ștrand cu apă sărată din România, având o suprafață de aproximativ 5.200 de metri pătrați, a fost deschis, sâmbătă, la Praid (Harghita), investiția, în valoare de 1,55 milioane de euro, fiind realizată integral din fondurile salinei din stațiune, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Ștrandul de la Praid a fost amenajat pe amplasamentul unui vechi ștrand, deteriorat și închis de câțiva ani.

Potrivit șefului Serviciului Turism de la Salina Praid, Ilie Colorian, ștrandul se întinde pe o suprafață de 5.200 de metri pătrați, din care luciul de apă este de 1.942 de metri pătrați.

Ștrandul are două bazine pentru copii, pornind de la 60 de centimetri adâncime, care crește treptat până la 90 de centimetri și apoi până la adâncimea maximă de 1,20 metri.

„Între bazinele destinate copiilor și piscina mare, dotată cu un bar și care are adâncimea de 1,60 metri – există o zonă de trecere de un metru, sub un pod, o zonă de interconectre a bazinelor. Este cel mai mare ansamblu de acest gen din Transilvania și din România”, a declarat șeful Serviciului Turism de la Salina Praid, Ilie Colorian.

Zona de plajă acoperă o suprafață de 2.478 de metri pătrați și se întinde de-a lungul bazinelor, dar și pe o terasă amplasată pe acoperișul unei clădiri care face parte din ansamblu. În prezent, au fost instalate 300 de șezlonguri care nu se plătesc separat.

În clădirea cu etaj funcționează o linie de autoservire, bucătăria, un bar, o terasă-restaurant descoperită și una acoperită, iar la parter se află un magazin de prezentare și de desfacere a produselor proprii salinei, vestiarele, dușurile, toaletele, precum și un punct de prim-ajutor, cu personal medical pregătit să acorde asistență celor care au nevoie.

Apa caldă menajeră și pentru dușuri este produsă de instalații solare.

„Este ca în occident, nu am mai văzut un alt ștrand ca acesta în România”, a spus o turistă din Timișoara, iar un bărbat din Piatra Neamț, care a văzut proiectul ștrandului pe site-ul Salinei Praid, a afirmat că „este mai frumos în realitate decât pe internet”.

Sâmbătă, înainte de inaugurarea oficială, programată la ora 14.00, intrarea în ștrand a fost liberă, iar câteva sute de persoane au profitat de ofertă ca să viziteze complexul și să facă o baie în apa sărată.

La rândul său, constructorul Ioan Petrea de la Izorep Târgu Mureș a afirmat că ștrandul din Praid „depășește, din punct de vedere arhitectural, orice construcție de gen ridicată până în prezent în România”, iar calitățile terapeutice sunt „de necontestat”, apa din bazine fiind una dintre cele mai bogate în sare din țară și având o concentrație de 220 de miligrame de clorură de sodiu pe litru.

Potrivit șefului Salinei Praid, Seprodi Zoltan, investiția în amenajarea ștrandului se ridică la 1,55 milioane de euro și a fost asigurată în întregime din fondurile salinei.

Deschiderea ștrandului este doar „primul pas” dintr-un proiect amplu de dezvoltare turistică a Salinei Praid.

„Urmează, după acest prim pas, un hotel de patru stele vizavi de ștrand, care necesită fonduri mari, cam 15 milioane de euro conform studiului de fezabilitate, pe care îl vom construi împreună cu parteneri privați și din fonduri europene, realizarea unei zone de camping față în față cu baza de tratament din stațiune și dezvoltarea bazei de tratament din salină cu un nivel mai jos, pe care o vom amenaja într-un stil neconformist. De asemenea, intenționăm să separăm zona de agrement de cea pentru tratament, astfel încât persoanele suferinde să se poată bucura de liniște și de intimitate, dar nu vor lipsi de aici și punctele de distracție”, a explicat directorul Salinei Praid, Seprodi Zoltan.

El a susținut, însă, că pentru realizarea acestor obiective „este nevoie și de voință politică”, întrucât „salina este 51 la sută a statului și 49 la sută a Fondului de Proprietate”.

Conducerea Salinei Praid speră că investiția în ștrandul din stațiune va fi recuperată în scurt timp.

Costul unui bilet este de 25 de lei pe zi pentru adulți și de 15 lei pentru copii, ștrandul funcționând zilnic, între orele 10.00 și 20.00. Joia și sâmbăta există și program de seară, între orele 21.00 și 23.00.

Studiul de fezabilitate al proiectului privind construirea ștrandului din stațiunea Praid a fost aprobat în 2012, iar anul trecut, în aprilie, au început lucrările în valoare de 1,55 milioane de euro, realizate din fondurile proprii ale Salinei Praid.

Salina Praid se află în subordinea Companiei Naționale a Sării – Salrom.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Surpare de carosabil în Capitală. Trafic restricționat pe un sens de mers
Digi24
„Administrația Trump practic imploră Iranul să vândă petrol”. Efectul paradoxal al războiului din Orientul Mijlociu
Cancan.ro
Localitatea din România în care poți cumpăra o casă bătrânească cu doar 9.999 de euro. Terenul are 1100 de metri pătrați
Prosport.ro
FOTO. Imagini hot cu noua iubită a milionarului care a avut o relație cu Mădălina Ghenea
Adevarul
„Nu pot să ofer un salariu de 5.000 de lei net!” – Mesajul unui antreprenor care a divizat internetul
Mediafax
Câți soldați sunt necesari pentru a invada o țară? Lecțiile războaielor recente
Click
Afacerea cu care a dat lovitura un tânăr de 16 ani, după ce a refuzat o ofertă de 300 de mii de dolari
Digi24
Opoziția din Ungaria preia conducerea chiar și în fiefurile partidului lui Viktor Orban (sondaje)
Cancan.ro
Zodia care primește o veste foarte proastă înainte de Paște, care îi poate schimba viața, spune maestrul Mihai Voropchievici
Ce se întâmplă doctore
Secretul siluetei Corinei Caragea. Cum reușește să se mențină în formă fără diete drastice! Imagini incendiare cu vedeta tv
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Primăria Sector 4 va da 600 de lei pentru carburant sau reducere la transportul public. Cine poate beneficia de acești bani
Descopera.ro
Care este cel mai mare număr?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Părinte, spune am voie cu femei în post?
Descopera.ro
Originile lui Carol Davila și controversatele ipoteze din saloanele Bucureștiului