Prima pagină » Știri externe » Bilanțul cutremurului din Indonezia: 100 de morți și 700 de răniți

Bilanțul cutremurului din Indonezia: 100 de morți și 700 de răniți

Bilanțul cutremurului din Indonezia: 100 de morți și 700 de răniți
Peste 100 de persoane au murit și aproximativ 700 au fost rănite în urma cutremurului care s-a produs miercuri în provincia Aceh din Indonezia, au anunțat joi autoritățile din această țară, citate de Le Figaro.

Eforturile echipelor de căutare au fost încetinite joi de mai multe blocaje în trafic în zona unde a fost localizat epicentrul seismului, la Pidie Jaya, unde se află aproximativ 140.000 de locuitori.

„Sunt multe camioane ale Guvernului și vehicule private care transportă materiale (…), dar acest lucru cauzează multe blocaje în trafic (…)”, a declarat Paul Dillon, în numele Organizației Internaționale pentru Migrație.

Imagini difuzate de posturile de televiziune arată pacienți îngrijiți în corturi improvizate, în parcări, spitalele fiind supraaglomerate.

Joi, autoritățile au anunțat că bilanțul victimelor a ajuns la 102 morți, peste 700 de răniți și că mii de persoane au fost strămutate. În această zi sunt programate căutări într-o piață care a fost distrusă și unde cel puțin 5 persoane sunt blocate sub dărâmături.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Warren Buffett regretă că și-a vândut acțiunile Apple, dar spune că nu ar cumpăra acum, având în vedere situația pieței
Digi24
Franța își schimbă radical strategia militară în cazul unui atac al Rusiei asupra NATO. General: „Trecem la o lume nouă”
Cancan.ro
ANUNȚUL făcut de Rareș Cojoc, după ce milionarul dansator și partenera lui au câștigat încă o medalie de aur
Prosport.ro
FOTO. Gică Hagi o ține de mână și o traversează strada pe Kira, fiica lui care împlinește 30 de ani
Adevarul
„Al treilea front”. China reînvie capacitățile militare ale lui Mao
Mediafax
Programul și traseul Pelerinajului de Florii din București
Click
Urmează două săptămâni de succes pentru trei zodii. Acești nativi au parte de reușita vieții lor
Digi24
Greg Bovino, șeful grănicerilor SUA, a ieșit la pensie cu tot cu parolele de la conturile de social media ale instituției
Cancan.ro
» Primele și singurele imagini cu mama copiilor lui Bogdan de la Ploiești. Cum arată femeia care l-a făcut tătic pe artist
Ce se întâmplă doctore
Gabriela Cristea a dezvăluit cum a slăbit 30 de kg. Cu ce tehnici a reușit să scape prezentatoarea TV de kilogramele în plus
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
2026: Top 5 mașini ieftine pe GPL disponibile acum în România. Singurii producători de pe piața locală ce oferă GPL din fabrică
Descopera.ro
Imagini fără precedent cu planeta Saturn!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Părinte, spune am voie cu femei în post?
Descopera.ro
Test de cultură generală. De ce ne ia somnul atunci când plouă?