Prima pagină » Știri externe » Donald Trump, prima afacere din mandatul doi. Mașinuța Ferrari 430, rulată de însuși președintele SUA, la licitație

Donald Trump, prima afacere din mandatul doi. Mașinuța Ferrari 430, rulată de însuși președintele SUA, la licitație

Donald Trump, prima afacere din mandatul doi. Mașinuța Ferrari 430, rulată de însuși președintele SUA, la licitație
Foto Profimedia. Ferrari F430.

Donald Trump își vinde mașinuța Ferrari 430, la licitaţie, exact în momentul în care se află la cea mai mare popularitate. Culoarea vopselei „Rosso Corsa” unică alternează cu bejul tipic modelelor acelor ani. Licitația unde va fi vândută bijuteria lui Trump va începe pe 16 februarie și se va încheia pe 9 martie. Greu de prezis în acest moment la ce preţ va fi vândută, dar în condiţiile în care fostul Lamborghini Diablo VT Roadster al președintelui a fost vândut cu 1,1 milioane de dolari în 2024.

Licitația unde va fi vândută jucăria lui Trump va începe pe 16 februarie și se va încheia pe 9 martie.

Modelul Ferrari F430 a fost proiectat cu contribuția lui Michael Schumacher, consultant Ferrari la acea vreme și proaspăt ieșit la pensie din lumea curselor. Mașina sport  a mizat pe un motor V8 de 4,3 litri capabil să producă o putere de aproximativ 500 de cai putere la 8.500 rpm, în timp ce viteza maximă era de 315 km/h, iar sprintul de la zero la 100 km/h a fost parcurs în puțin peste 3,5 km/h. secunde.

Dotările modelului Ferrari F430 au inclus și bijuteria suspensiei reglabile pentru a permite șoferului să adapteze configurația la tipul de utilizare din momentul respectiv, adică drum sau pistă. Ferrari a oferit de asemenea posibilitatea de a alege o cutie de viteze manuală sau automată cu comenzi pe volan, în ambele cazuri cu șase trepte.

Pentru mașina care a aparţinut preşedintelui american şi care a parcurs doar 15.000 km, performanțele pe care le înregistrează aceasta sunt cu adevărat record: F430 accelerează de la 0 la 100 km/h în 3,9 secunde și atinge o viteză maximă de 315 km/h. În interiorul supermașinii există și amănunte care amintesc de proprietarul anterior, care acum a ajuns din nou la Casa Albă. Pe plăcuţa de înmatriculare este gravată abrevierea „DJT NYC”, sub inscripția modelului și numărul șasiului., relatează presa din Italia.

Un posibil record pentru o mașină second-hand

Valoarea estimată este evident una record. Toate detaliile de mai sus nu pot decât să ridice valoarea mașinii la cifre uluitoare. Un Ferrari 430 cu vechime și kilometraj similare poate fi găsit prin portalurile de căutare de profil la prețuri care încep de la aproximativ 130.000 de euro pentru cele mai ieftine exemplare și ajung la aproape 200.000 de euro pentru mașinile mai deosebite, poate într-o configurație decapotabilă.

Dar desigur preţul acestei maşini este crescut de faima fostului proprietar şi ar putea ajunge şi până la 1 milion de dolari sau oricum o cifră record apropiată de 970.000 de euro. În plus la licitaţie, colecţionarii împătimiţi de exeplare rare şi celebre ca această maşină ar putea face oferte generoase care să îi crească valoarea.

Licitația unde va fi vândur Ferrari-ul lui Trump va începe pe 16 februarie și se va încheia pe 9 martie.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
O japoneză s-a „căsătorit” cu un personaj AI creat cu ChatGPT
Digi24
Vladimir Putin a fost scos din sărite de întrebările unui jurnalist de la BBC: „Ce prostie”
Cancan.ro
EXCLUSIV | Imagini SFÂȘIETOARE la mormântul Ștefaniei Szabo, în prag de Crăciun. Omagiul care îți rupe sufletul
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Astrolog, la Interviurile Adevărul: 2026 ar putea aduce schimbări de Guvern în România. „Va fi un an al revoltelor. Se cere vărsare de sânge”
Mediafax
Temperaturi mai scăzute și precipitații ușor excedentare în mai multe regiuni ale țării în următoarele patru săptămâni
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Reacția Turciei după ce forțele sale aeriene au doborât o dronă care a încălcat spațiul aerian
Cancan.ro
De ce ar fi murit mama Mihaelei Rădulescu, de fapt. Văduva lui Felix Baumgartner, primul mesaj oficial: 'Nu a fost bolnavă'
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Prima întâlnire cu extratereștrii! Un astronom dezvăluie totul
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
Cum au ajuns câteva monede americane să valoreze 17 milioane de dolari?