Prima pagină » Știri externe » FT: Pentru BURSELE americane, primele 100 de zile din președinția lui Trump au fost cel mai prost început de mandat din 1974

FT: Pentru BURSELE americane, primele 100 de zile din președinția lui Trump au fost cel mai prost început de mandat din 1974

FT: Pentru BURSELE americane, primele 100 de zile din președinția lui Trump au fost cel mai prost început de mandat din 1974

Pentru piața bursieră americană, primele 100 de zile din mandatul lui Donald Trump au fost cel mai slab început al unei președinții de la Gerald Ford în 1974 încoace.

Agenda comercială agresivă a lui Trump a declanșat valuri de volatilitate care au zdruncinat încrederea investitorilor în perspectivele de creștere ale Americii și au alimentat îngrijorările cu privire la o revenire a inflației, indusă de taxele vamale, în cea mai mare economie a lumii.

Scăderea indicelui S&P 500 prin comparație cu ziua învestirii lui Donald Trump este pe cale să ajungă la 8%.

Este cea mai mare scădere a indicelui pe parcursul primelor 100 de zile de mandat ale unui președinte din a doua jumătate a anului 1974, când Gerald Ford a ajuns la Casa Albă după demisia lui Richard Nixon, conform calculelor Financial Times. La acel moment, acțiunile americane au fost afectate de un val prelungit de vânzări, provocat de o recesiune și de creșterea rapidă a prețului petrolului.

Jumătate de secol mai târziu, încercările lui Trump de a răsturna sistemul comercial global prin impunerea unor taxe vamale „reciproce” pentru majoritatea țărilor lumii au provocat turbulențe pe piețele financiare americane.

În ultimele săptămâni, cele mai mari bănci americane și-au revizuit negativ estimările pentru S&P 500 la sfârșitul anului.

„Am decis să ne luptăm cu toți copiii de pe terenul de joacă în același timp”, a declarat David Kelly, strateg șef global la JPMorgan Asset Management. „Piețele ne spun că există îndoieli dacă SUA are vreun avantaj atunci când se confruntă cu tot restul lumii.”

„Investitorii au dreptul să se simtă epuizați”

Potrivit lui George Pearkes, strateg macro la Bespoke Investment Group, investitorii au fost amețiți de avalanșa de anunțuri legate de comerț venite de la Casa Albă în ultimele luni.

„Situația în care ne aflăm seamănă cu Wile E. Coyote dând din picioare în aer, încercând să își dea seama cât de mare este prăpastia în care tocmai a sărit”, a declarat Pearkes.

Declinul pieței din acest an i-a luat prin surprindere pe majoritatea investitorilor de pe Wall Street, care se așteptau la un boom al pieței, în contextul unei Administrații republicane aplecată spre reducerea impozitelor și dereglementare.

Lisa Shalett, director de investiții la Morgan Stanley Wealth Management, a declarat că investitorii „au dreptul să se simtă epuizați”.

Rafala de taxe vamale ale lui Trump din „ziua eliberării” „a catalizat haosul de pe piață”, a adăugat ea, „cu politici tarifare impuse apoi anulate, provocând o incertitudine maximă punctată periodic de declarații ale Administrației menite să readucă liniște și să dezescaladeze situația”.

Acțiunile americane din domeniul tehnologiei au fost cel mai puternic afectate

Investitorii străini, care la începutul anului dețineau o cotă record de 18% din acțiunile americane, au vândut aproximativ 60 de miliarde de dolari de la începutul lunii martie, potrivit Goldman Sachs. Cea mai mare parte a vânzărilor a fost realizată de administratorii de fonduri europeni.

Atât dolarul, cât și titlurile de Trezorerie americane au fost, de asemenea, afectate de reacția investitorilor la anunțurile imprevizibile ale lui Trump privind taxele vamale.

Pe piețele bursiere, acțiunile americane din domeniul tehnologiei au fost cel mai puternic afectate.

În decembrie, Tesla, Alphabet, Nvidia și Meta se numărau printre cele mai populare acțiuni americane, potrivit unei analize realizate de Citigroup. De atunci, investitorii și-au redus expunerea la acțiunile tuturor celor patru companii și, în unele cazuri, au început să parieze activ împotriva acestora, a anunțat Citi într-o notă adresată clienților în această săptămână.

În ceea ce îl privește pe Donald Trump, el a respins în mod repetat reacția negativă a pieței la unele dintre anunțurile sale privind taxele vamale.

Este posibil ca Trump să își fi evaluat primele 100 de zile „pe baza faptului că a făcut ceea ce a spus că va face, mai degrabă decât pe baza faptului că rezultatele au fost până acum bune sau rele”, a declarat Thierry Wizman, strateg global pentru valută și rate la Macquarie.

Foto: Profimedia

CITIȚI ȘI:

Administrația SUA este ÎNCREZĂTOARE că taxele vamale nu vor bloca rețelele de aprovizionare /Bessent: „Eu nu m-aș gândi că vom avea șocuri”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce efect are plictiseala asupra COPIILOR. Detaliul ignorat de părinți: Mare grijă!
Digi24
Putin reînvie „poporul sovietic”. România este vizată de o nouă lege promulgată de către dictatorul de la Kremlin
Cancan.ro
Vlăduța Lupău, vizată într-un dosar penal internațional. Autoritățile din două țări, în alertă
Prosport.ro
Gigi Becali a pierdut o avere dintr-un foc, dar nu-i pasă: „Am dat 14.000.000 de euro din banii mei”
Adevarul
Filmul șocant al crimei premeditate din Sibiu: cum și-a ucis o femeie mama pentru o moștenire de un milion de euro, cu ajutorul unei asistente medicale
Mediafax
Patronii au anunțat ce se va întâmpla în următoarele TREI luni. Ce ne așteaptă, de fapt, la începutul lui 2026
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Mimica lui Zelenski când Trump a spus că Putin vrea să ajute Ucraina să reușească
Cancan.ro
Ion Drăgan, înmormântat pe ritmuri de folclor! Colegii lui i-au adus un ultim OMAGIU COPLEȘITOR. Imagini dureroase de la momentul de 'adio!'
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Unde e trecută norma de poluare în Cartea Mașinii. Impozitul auto 2026 depinde de această informație
Descopera.ro
De ce, indiferent cât ai mâncat, mai ai loc și pentru desert?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Nevastă-mea s-a tâmpit… Ștrulă: – De ce?
Descopera.ro
Cercetătorii s-au întrebat cum este cel mai bine să crești un copil talentat. Iată ce răspuns au găsit!