Prima pagină » Știri externe » Încă un individ suspectat că ar fi ajutat la pregătirea atentatului de la Sankt-Petersburg, reținut în Rusia

Încă un individ suspectat că ar fi ajutat la pregătirea atentatului de la Sankt-Petersburg, reținut în Rusia

Încă un individ suspectat că ar fi ajutat la pregătirea atentatului de la Sankt-Petersburg, reținut în Rusia
Oficiali din cadrul serviciilor ruse de securitate au anunțat că au reținut un individ despre care se crede că ar fi participat la pregătirea atacului terorist de la metroul din Sankt-Petersburg, fiind a noua persoană reținută în acest caz, relatează BBC News online.

Abror Azimov, născut în anul 1990 și originar din Asia Centrală, a fost reținut într-o localitate din districtul Odintsovo, în apropiere de Moscova.

Atacul terorist de la Sankt-Petresburg, soldat cu 14 morți și peste 50 de răniți, a fost comis de Akbarzhon Jalilov, originar din Kîrgîzstan.

Abror Azimov este suspectat că l-ar fi atrenat pe autorul atacului, potrivit agenției de știri Tass.

În momentul reținerii, individul acea asupra lui un pistol și un pachet în care se aflau două telefoane mobile.

Un atac terorist a avut loc la începutul lunii aprilie la metroul din Sankt Petersburg, la bordul unui tren care circula între stațiile Sennaia Ploșcead și Institutul Tehnologic.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Tradiții, obiceiuri și superstiții de Anul Nou: Ce să faci de Revelion și ce să eviți ca să ai noroc tot anul
Digi24
Rusia oferă primele detalii despre presupusul atac ucrainean asupra reşedinţei lui Putin. Cum descrie Moscova evenimentele
Cancan.ro
Prima imagine cu Dan Petrescu după chimioterapie: boala l-a topit pe picioare. E de nerecunoscut
Prosport.ro
Ioan Andone i-a primit pe Cătălin Măruță şi pe Andra în Spania, în casa lui de milioane de euro: „Sunt un om bogat”
Adevarul
Capcana celui mai amplu experiment demografic: cum a modelat China o generație care nu mai vrea copii
Mediafax
Ianuarie 2026: marile sărbători din calendarul ortodox
Click
Lumea filmului, în doliu. A murit îndrăgitul actor care a jucat în cel mai bun serial din toate timpurile
Digi24
Vladimir Putin a transmis rușilor cel mai scurt mesaj de Anul Nou de la începutul războiului. Ce le-a spus dictatorul
Cancan.ro
Plan malefic și fără milă! Cum a pus mâna pe bani în doar câteva zile, femeia din Sibiu care și-a ucis mama
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un român va participa la Raliul Dakar 2026. În ce categorie se va înscrie acesta?
Descopera.ro
Galerie foto de excepție cu Brigitte Bardot
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Mai puțin de 50 de astfel de plante există pe Pământ. Cât de aproape sunt de a dispărea complet?