Prima pagină » Știri externe » Macron INFLAMEAZĂ regiunea Magreb: Franța recunoaște SUVERANITATEA Marocului asupra Saharei Occidentale

Macron INFLAMEAZĂ regiunea Magreb: Franța recunoaște SUVERANITATEA Marocului asupra Saharei Occidentale

Macron INFLAMEAZĂ regiunea Magreb: Franța recunoaște SUVERANITATEA Marocului asupra Saharei Occidentale

Franţa a recunoscut autoritatea, la care Rabatul visa, asupra Saharei Occidentale, un teritoriu aflat în vecinătatea sudică a marocanilor, dar care este motiv de dispută cu Algeria vecină, pentru că aceștia din urmă vor un stat independent, nu o extensie a Marocului în regiune.

Preşedintele francez Emmanuel Macron susține recunoașterea pe plan internațional a Saharei de Vest ca parte integrantă din Maroc.

„Franța recunoaște că problemele asupra legitimității teritoriale din Sahara de Vest trebuie desfășurate sub medierea autorităților din Rabat. Autonomia sub suveranitate marocană este cea mai bună soluție. Sprijinul nostru pentru planul de autonomie propus de Maroc în 2007 a rămas clar şi constant. Această propunere este singura bază pentru realizarea unei soluţii politice negociate, juste şi durabile în concordanţă cu rezoluţiile Consiliului de Securitate al Naţiunilor Unite”, a transmis Macron, într-o scrisoare adresată regelui Mohammed al VI-lea al Marocului, cu ocazia zilei naţionale a țării sale.

Sahara Occidentală a fost timp de aproape un secol colonie spaniolă. În 1975, Spania își pierde interesul în zonă și lasă în administrarea țărilor vecine, Maroc și Mauritania, fosta posesiune. Un război erupe între Maroc, Mauritania și Frontul Polisario, rebelii susținuți de Algeria, care vor independența teritoriului.

Din cauza războiului de gherilă manifestat de rebeli, Mauritania se retrage din luptă în 1979 și lasă problema în mâinile marocanilor. De aproape 45 de ani, Marocul se confruntă cu rebelii pentru supremație în vestul Saharei. Se presupune că interesul autorităților de la Rabat pentru această fâșie deșertică de pământ sunt presupusele resurse petroliere, însă exploatarea acestora nu poate fi inițiată din cauza disputei.

În lipsa unor reglementări definitive, fostă colonie spaniolă este considerată teritoriu non-autonom de către Organizația Națiunilor Unite, relatează Le Point.

Scandal diplomatic la nivel înalt: Algeria își retrage ambasadorul din Franța

Marocul controlează de facto Sahara de Vest, însă recunoașterea sa pe plan internațional în această chestiune este limitată. Încercarea președintelui Emmanuel Macron de a relua relațiile diplomatice cu marocanii s-a soldat cu surparea încrederii algerienilor.

Din cauza validării autortității marocane de către Franța în teritoriul disputat, Algeria a decis să-și retragă ambasadorul în semn de protest.

„Prin recunoaşterea planului de autonomie marocan drept unică bază de soluţionare a conflictului din Sahara Occidentală, Franţa sfidează dreptul internaţional. Mai mult, francezii interzic poporului saharawi dreptul la autodeterminare și subminează toate eforturile depuse de ONU pentru a finaliza decolonizarea Saharei de Vest. Ambasadorul nostru din Paris a fost rechemat în baza acestei decizii. Reprezentanţa diplomatică algeriană din Franţa va fi de acum înainte condusă de un însărcinat cu afaceri externe”, transmite Ministerul de Externe algerian.

Algeria acuză Franţa că a luat hotărârea de susținere a Marocului în această problemă în mod superficial și eronat, fără să se gândească la consecințe și la impact, relatează BFMTV.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Asteroidul „Zeul Haosului” va trece pe lângă Pământ în 3 ani, conform NASA
Digi24
Pe cine vor românii premier și ce cred că ar trebui să facă Nicușor Dan în conflictul Grindeanu vs. Bolojan (Sondaj comandat de Digi24)
Cancan.ro
21 aprilie 2026: Ziua în care vreme o ia razna în București. Anunțul făcut de meteorologii Accuweather
Prosport.ro
Primarul Ciprian Ciucu îi dă lovitura de grație lui Gigi Becali
Adevarul
Incident la bordul unui avion TAROM: un pilot a avut nevoie de îngrijiri medicale după ce a zburat fără să fi dormit
Mediafax
Presa maghiară: Alegerile din Ungaria sunt oglinda în care se privește o Românie care stagnează
Click
Unde sărbătoresc Medana și Alin Oprea 7 ani de relație? Ce artiști le-au fost alături? „Trei zile și trei nopți”
Digi24
Cine va fi următorul „perturbator-șef” al Uniunii Europene. 5 lideri ar putea prelua rolul lui Viktor Orban
Cancan.ro
Valentin Sanfira nu se mai ascunde! A dat fuga la ferma iubitei și s-a fotografiat într-o ipostază neașteptată
Ce se întâmplă doctore
Boala autoimună de care suferă Naba Salem. I s-a făcut rău în timpul probelor de la Survivor: „M-a luat panica și am început să tremur rău”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Armă nouă la mare adâncime: China poate lăsa acum lumea fără internet
Descopera.ro
Care este diferența dintre antropologie și sociologie?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion către Măria: - – Ce ai fată de stai dezbrăcată?
Descopera.ro
O femeie cu 3 boli autoimune a intrat în remisiune după ce medicii i-au „resetat” sistemul imunitar