Prima pagină » Știri externe » Marina Tauber, om de bază al oligarhului Ilan Șor, sancționată de SUA / Reacția deputatei din Republica Moldova: „Ne scuipă pe toți în față”

Marina Tauber, om de bază al oligarhului Ilan Șor, sancționată de SUA / Reacția deputatei din Republica Moldova: „Ne scuipă pe toți în față”

Marina Tauber, om de bază al oligarhului Ilan Șor, sancționată de SUA / Reacția deputatei din Republica Moldova: „Ne scuipă pe toți în față”
Marina Tauber și oligarhul Ilan Șor / Sursa foto: Facebook

SUA au impus sancțiuni împotriva Marinei Tauber pentru că, din poziția de complice al oligarhului fugar, Ilan Șor, a dus la subminarea proceselor electorale din Republica Moldova, în interesul Kremlinului. Este vorba de facilitarea cumpărării de voturi.

Statele Unite au impus vineri sancţiuni extinse împotriva Rusiei, vizând peste 500 de persoane şi entităţi, pentru a marca doi ani de la invazia Moscovei în Ucraina, dar şi ca represalii pentru moartea liderului opoziţiei ruse Aleksei Navalnîi.

Ambasadorul SUA la Chişinău, Kent Logsdon, a explicat că Marina Tauber a fost sancţionată pentru facilitarea încercărilor lui Ilan Şor de a submina procesele electorale din Moldova în interesul Kremlinului, prin cumpărarea ilegală de voturi. Diplomatul american a adăugat că moldovenii „merită un viitor lipsit de influenţa malignă a Kremlinului” şi a promis că SUA vor continua să sprijine poporul şi guvernul Republicii Moldova în construirea unui viitor mai democratic, relatează NewsMaker, citat de News.ro.

Sancţiunile SUA împotriva Marinei Tauber includ interdicţia de intrare în SUA, îngheţarea activelor, precum şi interzicerea tranzacţiilor în Statele Unite şi cu cetăţenii americani. În plus, îi interzic vânzarea de bunuri, prestarea de servicii şi transferul de bani către persoanele care se află pe listele de sancţiuni.

Reacția deputatei din Republica Moldova

Marina Tauber a reacționat într-o postare pe pagina sa de Facebook, după decizia autorităților americane.

,,Domnule Logsdon, dar Dumneavoastră cine sunteți? A venit domnul, a pus picioarele pe masă, și ne scuipă pe toți direct în față. Roaba Maia și lacheul Dorin sunt fericiți să-l servească. Ambasadorul SUA a decis să anunțe despre aplicarea sancțiunilor împotriva mea, în contextul luptei împotriva „influenței păguboase a Kremlinului” asupra Moldovei. Posibil, am ratat momentul, de când ambasadorul SUA decide ce este sau nu este dăunător pentru țara noastră. Vă reamintesc, Moldova este un stat neutru! Numai cetățenii moldoveni vor decide cum și ce trebuie să facem. Decizia de astăzi – o ingerință directă a SUA în afacerile interne ale Moldovei. Fac apel la întreaga opoziție moldovenească să-l recunoască pe ambasadorul SUA persona non grata în țara noastră. Orice întâlniri, la orice nivel, cu acest om favorizează actuala guvernare. Este timpul să demonstrăm că nu suntem robi”, a scris aceasta.

Şi Ilan Şor a venit cu o reacţie

Şi Ilan Şor a venit cu o reacţie după ce membra echipei sale a fost sancţionată de SUA. Oligarhul fugar, condamnat în dosarul „Frauda bancară” a scris pe platforma X: „Actuala administraţie americană a devenit un ghimpe în fund pentru democraţia globală”.


Preşedintele Joe Biden a declarat că măsurile anunţate vineri au ca scop să se asigure că liderul rus Vladimir Putin „plăteşte un preţ şi mai mare pentru agresiunea sa în străinătate şi pentru represiunea de acasă”.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce companii de stat au oferit prime de sărbători în 2025 și cât de mari au fost acestea. Care sunt campionii generozității
Digi24
Povestea tânărului care, la 21 de ani, a câștigat la loto 28 de milioane de dolari. Decizia care l-a ajutat să nu ajungă la faliment
Cancan.ro
Alex Bodi pune tunurile pe Ramona Olaru după ce a spus că fuge de săraci: 'Trecutul ei nu e prea wow'
Prosport.ro
FOTO. Natalia Mateuț, spectaculoasă de ziua ei. Apariție rară a tatălui ei, legendarul Dorin Mateuț
Adevarul
Gest disperat al unui cabanier: „Plătiți cât vă permiteți. E primul an în care nu am oaspeți de Crăciun”
Mediafax
Visul unei femei, distrus de judecători: Nu poate avea copilul soțului decedat
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Putin va băga mâna în buzunarele contribuabililor ruşi pentru a-şi finanţa războiul din Ucraina. Măsuri economice dure
Cancan.ro
Larisa Iordache, cu inima frântă de sărbători. Crăciun cu lacrimi și dor pentru fosta gimnastă
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Prezentare video Renault Clio 6. Dacia Sandero va primi același motor de 1,8 litri ca și modelul francez
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
De ce ne simțim mai bine atunci când înjurăm?