Prima pagină » Știri externe » Mark Rutte: „NATO trebuie să devină o alianță mai puternică, mai ECHITABILĂ și mai letală”

Mark Rutte: „NATO trebuie să devină o alianță mai puternică, mai ECHITABILĂ și mai letală”

Mark Rutte:

Secretarul general al NATO, Mark Rutte, urmează să se întâlnească cu prim-ministrul britanic Keir Starmer la Londra, înaintea unui summit NATO în Olanda, unde alianța formată din 32 de națiuni se va angaja probabil la o creștere mare a cheltuielilor militare.

În timpul vizitei la Londra, Mark Rutte ar urma să declare că NATO trebuie să facă un „salt gigantic în apărarea noastră colectivă” pentru a face față instabilității și amenințărilor în creștere, potrivit unor extrase publicate de NATO înainte de discursul lui Rutte.

Membrii NATO trebuie să-și sporească apărarea aeriană și antirachetă cu 400% pentru a contracara amenințarea din partea Rusiei, ar urma să declare șeful NATO, conform Associated Press.

Mark Rutte: „Pericolul nu se va îndepărta doar pentru că noi visăm la asta”

Rutte ar intenționa să spună, în cadrul unui discurs la think tank-ul Chatham House din Londra că, față de nivelurile din prezent, NATO mai are nevoie de încă câteva mii de vehicule blindate și de milioane de obuze de artilerie, precum și de o creștere cu 400% a apărării aeriene și antirachetă.

„Vedem în Ucraina cum Rusia aduce teroare din cer, așa că vom întări scutul care ne protejează cerul”, ar urma să spună Rutte. „Iluziile nu ne vor ține în siguranță. Pericolul nu se va îndepărta doar pentru că noi visăm la asta. Speranța nu este o strategie. Deci NATO trebuie să devină o alianță mai puternică, mai echitabilă și mai letală”.

La fel ca alți membri NATO, Marea Britanie și-a reevaluat cheltuielile de apărare după invadarea Ucrainei în februarie 2022. Premierul Keir Starmer s-a angajat să crească cheltuielile Marii Britanii pentru apărare la 2,5% din Produsul Intern Brut până în 2027 și la 3% până în 2034.

Rutte a propus o țintă de 3,5% din PIB pentru cheltuieli militare și încă 1,5% pentru „cheltuieli legate de apărare”, cum ar fi drumuri, poduri, aerodromuri și porturi maritime.

Săptămâna trecută Rutte a declarat că este încrezător că alianța va fi de acord cu obiectivul, în timpul summitului de la Haga din 24-25 iunie.

În prezent, 22 din cele 32 de țări membre îndeplinesc sau depășesc ținta actuală de 2% a NATO.

Noul obiectiv ar satisface o cerere a președintelui Donald Trump ca statele membre să cheltuiască 5% din Produsul Intern Brut pentru apărare. Trump s-a plâns repetat că SUA oferă securitate țărilor europene care nu contribuie suficient.

Foto: Profimedia

CITIȚI ȘI:

Statele NATO vor intensifica achizițiile de capabilități militare, în contextul amenințărilor RUSIEI

 

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Report de peste 1,7 milioane de euro la Loto 6/49. Trageri speciale de Anul Nou
Digi24
Reacția Chinei după acuzațiile Kremlinului că ucrainenii au atacat reședința lui Putin
Cancan.ro
Substanțe afrodisiace, descoperite în casa Rodicăi Stănoiu. Ancheta ia o turnură neașteptată
Prosport.ro
Ioan Andone i-a primit pe Cătălin Măruță şi pe Andra în Spania, în casa lui de milioane de euro: „Sunt un om bogat”
Adevarul
Cristi Borcea, ținta ironiilor pe internet. „Oameni care n-au ce face cu banii și se transformă în monștri”
Mediafax
Vânt de până la 120 km/h! Avertizările meteorologilor, prelungite până în noaptea de Revelion
Click
Orașul-minune al României! Nu se mai oprește din dezvoltare și a atras miliarde de euro
Digi24
Situație critică în tunelul de sub Canalul Mânecii. Circulația tuturor trenurilor Eurostar a fost anulată
Cancan.ro
Ninge 5 zile consecutiv, în România, de pe 1 ianuarie 2026! Meteorologii Weather.com au revizuit prognoza meteo
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un radar fix cu inteligență artificială a înregistrat peste 1.000 de abateri, în doar 4 zile
Descopera.ro
Galerie foto de excepție cu Brigitte Bardot
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Superstiții ciudate de Revelion: de ce să porți haine cu buline în noaptea dintre ani?