Prima pagină » Știri externe » Oficial cipriot: Germania și FMI au folosit o bombă atomică pentru împușcarea unui porumbel

Oficial cipriot: Germania și FMI au folosit o bombă atomică pentru împușcarea unui porumbel

Oficial cipriot: Germania și FMI au folosit o bombă atomică pentru împușcarea unui porumbel
Un oficial al Ministerului cipriot de Finanțe, Christos Patsalides, a asemănat vineri tratamentul aplicat Ciprului de Germania și FMI cu "împușcarea unui porumbel cu o bombă atomică", el afirmând că au distrus un sistem economic funcțional, relatează Kathimerini.

Un oficial al Ministerului cipriot de Finanțe, Christos Patsalides, a asemănat vineri tratamentul aplicat Ciprului de Germania și FMI cu „împușcarea unui porumbel cu o bombă atomică”, el afirmând că au distrus un sistem economic funcțional, relatează Kathimerini.

Oficialul, care a participat la negocierile recente dintre Cipru, Uniunea Europeană și FMI, a descris totodată creditorii internaționali ca „forțe de ocupație”, cărora nu le pasă de drepturile omului.

Patsalides a făcut aceste afirmații în cadrul unei anchete judiciare referitoare la circumstanțele care au condus la prăbușirea economică a uneia dintre cele mai mici țări din zona euro.

„O echipă neînduplecată de tehnocrați a aplicat o pedeapsă fiscală sălbatică Ciprului. La insistența Germaniei și FMI, au împușcat un porumbel cu o bombă atomică”, a spus Patsalides.

Mulți ciprioți și-au văzut economiile de o viață evaporate în martie, când autoritățile au impus pierderi depozitelor negarantate, de peste 100.000 de euro, de la cele mai mari două bănci, Cyprus Popular Bank și Bank of Cyprus.

Impunerea de pierderi deponenților, inclusiv străinilor, a fost o condiție pentru furnizarea unui împrumut de 10 miliarde de euro din partea UE și FMI.

Întrebat dacă impunerea acestor pierderi deponenților este compatibilă cu drepturile omului, Patsalides a replicat că „dacă ai de-a face cu forțe de ocupație, nu vorbesc despre drepturile omului”.

Cipru, care s-a modelat ca centru offshore de servicii financiare, în lipsa altor resurse, are un viitor incert și o economie în recesiune profundă.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Imperiul secret al filmelor piratate a căzut! Cum au spart polițiștii italieni rețeaua CINEMAGOAL care făcea milioane din streaming ilegal
Digi24
Trump așteaptă cu groază ziua în care va trebui să facă față „Fantomei de 5,02 dolari”
Cancan.ro
Mihai Neșu primește o pensie colosală de la olandezi. Cât încasează lunar fostul fotbalist
Prosport.ro
FOTO. Raluca Zenga, imagini incendiare în costum de baie pe plaja din Maldive
Adevarul
Alexandra Căpitănescu, după succesul României la Eurovision 2026: „Nu ne-am așteptat ca o piesă rock atât de nișată să placă atât de mult”
Mediafax
Bolojan trage linia în PNL: Nici clonă a USR, nici brelocul PSD
Click
Ce se dă de pomană de Moșii de vară: „Se împart și vase de lut.” Ce rugăciuni se spun când se prepară coliva și de ce arpacașul se spală în 9 ape?
Digi24
Bătaie în Centrul Vechi din Capitală între ucraineni și o bandă de motocicliști români. Jandarmii au intervenit în timpul nopții
Cancan.ro
Veste uriașă în lumea mondenă! Celebra cântăreață din România a devenit mamă pentru prima dată
Ce se întâmplă doctore
Ce mai face Mona Nicolici, fosta prezentatoare de știri de la Antena 1. Cum arată astăzi, la 56 de ani
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Codul Rutier 2026: Se modifică procedura de obținere a permisului de conducere
Descopera.ro
De ce dinozaurii carnivori aveau brațe așa mici?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Gheorghe: - Ioane, dacă eu m-aș însura cu soră-ta, noi doi ce-am fi?
Descopera.ro
Vremea în România în prima lună de vară: meteorologii au actualizat prognoza!