Prima pagină » Știri externe » Poliția moralității din Iran nu va mai „deranja” femeile care aleg să nu poarte hijab

Poliția moralității din Iran nu va mai „deranja” femeile care aleg să nu poarte hijab

Poliția moralității din Iran nu va mai

Poliția moralității din Iran nu va mai „deranja” femeile care aleg să nu poarte vălul obligatoriu, hijab, a anunțat Masoud Pezeshkian, noul președinte reformist al țării.

Afirmația lui Masoud Pezeshkian a venit în timpul primei sale conferințe de presă de la preluarea mandatului în iulie, când l-a înlocuit pe ultraconservatorul Ebrahim Raisi, care și-a pierdut viața într-un accident de elicopter în luna mai într-o regiune muntoasă din apropierea graniței cu Azerbaidjanul, scrie The Independent.

„Sarcinile poliției moralității nu erau să apostrofeze femeile. Mă voi asigura că poliția nu le va mai deranja”, a spus președintele ca răspuns la întrebarea unei reportere despre subiect.

Evenimentul coincide cu cea de-a doua aniversare de la moartea Mahsei Amini, o tânără în vârstă de 22 de ani. Amini a murit pe 16 septembrie 2022, într-un spital, după ce a fost arestată de poliția moralității pentru că nu și-ar fi purtat hijabul.

Protestele care au urmat morții lui Amini au început cu scandări de „Femei, viață, libertate”, apoi s-au transformat curând în apeluri deschise la revoltă împotriva liderului suprem, ayatollahul Khamenei.

Autoritățile au răspuns cu o campanie de represiuni care s-a întins pe mai multe luni de zile, timp în peste 500 de persoane și-au pierdut viața și peste 22.000 au fost arestate.

În ciuda poziției potențial reformiste a lui Pezeshkian, situația este incertă, deoarece proiectul de lege privind hijabul și castitatea, care aduce pedepse mai aspre pentru nerespectare, inclusiv amenzi financiare, pedepse mai lungi cu închisoarea și restricții privind munca și călătoriile, se află în faza finală de aprobare în fața Consiliului Gardienilor din Iran.

Poziția ayatollahului Khamenei rămâne un obstacol semnificativ în calea schimbării. Liderul în vârstă de 85 de ani a declarat în trecut că „lipsa vălului este interzisă atât din punct de vedere religios, cât și interzisă din punct de vedere politic”.

Foto: Profimedia

CITIȚI ȘI:

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Singurul aparat electrocasnic, prezent în orice casă, pe care trebuie să-l scoatem din priză atunci când plouă. Nu este smartphone-ul
Digi24
De ce a tăcut Vladimir Putin când a fost provocat de Donald Trump în legătură cu Venezuela: „Totul este subordonat acestui obiectiv”
Cancan.ro
Irina Rimes, out de la Vocea României! Este cutremur media în PRO TV
Prosport.ro
Soția a apărat-o public pe amantă: „Nu e distrugătoare de casă”. Cum arată
Adevarul
„Asistăm la sfârșitul unei ere și asta privește și România”. Americanii schimbă regulile jocului: cine urmează după Venezuela
Mediafax
De ce este mai bine să evităm plata cu cardul? Explicația experților și a 71 de studii
Click
Vali Vijelie și impozitul pe cele 30 de apartamente. Cât scoate din buzunar anual pentru locuințele sale
Cancan.ro
Ce alți milionari români se aflau pe lista ucigașilor lui Adrian Kreiner. Thriller real cu filaj dintr-un pod părăsit!
Ce se întâmplă doctore
Amestecul-minune cu care Romanița Iovan a reușit să slăbească 24 de kilograme în 6 luni
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Mașina care a bătut Dacia Bigster în competitia „MAȘINA ANULUI 2026”
Descopera.ro
Polul Sud tocmai s-a mutat! Cum a fost posibil?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Două pițipoance stau de vorbă: – M-ai prins în mijlocul unei partide de amor!
Descopera.ro
Liderii politici din Groenlanda spun clar și răspicat: „Nu vrem să fim americani”