Prima pagină » Știri externe » Premierul australian îl va interpela pe Putin la summitul G20 în legătură cu prăbușirea MH17. „Îi voi spune domnului Putin că australieni au fost asasinați”

Premierul australian îl va interpela pe Putin la summitul G20 în legătură cu prăbușirea MH17. „Îi voi spune domnului Putin că australieni au fost asasinați”

Premierul australian îl va interpela pe Putin la summitul G20 în legătură cu prăbușirea MH17.
Premierul autralian Tony Abbott a declarat luni că-l va interpela pe președintele rus Vladimir Putin, la summitul G20 prevăzut luna viitoare în Australia, în legătură cu prăbușirea zborului MH17 al companiei Malaysia Airlines în Ucraina, în care au murit 38 de australieni, relatează AFP.

Orașul australian Brisbane va găzdui în perioada 15-16 noiembrie summitul G20.

Duminică, ministrul australian al Finanțelor Joe Hockey a confirmat că Putin va participa la summit, în pofida tensiunilor dintre Rusia și Occident din cauza crizei din Ucraina.

De la distrugerea în zbor, pe 17 iulie, a unui avion de linie malaysian în spațiul aerian al Ucrainei și moartea tuturor celor 298 de persoane de la bord, Abbott nu-l menajează deloc pe Putin.

„Îi voi spune domnului Putin că australieni au fost asasinați, că au fost asasinați de rebeli susținuți de către ruși și utilizând echipamente furnizate de către Rusia. Aceste fapte provoacă o puternică nemulțumire”, a declarat el luni.

„Noi acceptăm că dumneavoastră (Putin) nu ați vrut ca acest lucru să aibă loc. Dar vă cerem ca de-acum să cooperați deplin la ancheta penală, iar dacă ea identifică suspecți asupra cărora aveți influență, este necesar ca ei să fie livrați pentru ca să se facă dreptate”, a subliniat Abbott.

Kievul și Occidentul au acuzat Rusia că le-a furnizat rebelilor o rachetă de tip sol-aer, cu care aceștia ar fi doborât avionul care efectua zborul MH17. Moscova resinge categoric aceste acuzații și arată cu degetul către forțele de la Kiev.

Potrivit raportului preliminar întocmit de către Biroul olandez pentru Securitate (OVV), însărcinat cu ancheta, avionul a fost atins de numeroase proiectile care aveau o viteză foarte mare. Raportul nu precizează originea acestor proiectile.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
O țară în care lucrează sute de mii de români discută creșterea vârstei de pensionare
Digi24
Putin reînvie „poporul sovietic”. România este vizată de o nouă lege promulgată de către dictatorul de la Kremlin
Cancan.ro
S-a aflat acum! Ce alimente au consumat Antonella și Sara în Ajunul Crăciunului. Ar fi fost contaminate, potrivit specialiștilor. Poliția are deja 5 suspecți
Prosport.ro
FOTO. Diana Munteanu arată impecabil în costum de baie, la 47 de ani. Imaginile de pe plaja din Maldive sunt spectaculoase
Adevarul
Raport cutremurător: zeci de soldați moldoveni bătuți crunt în cazarme, unii au ajuns la spital cu traumatisme grave și fracturi severe
Mediafax
Meteorologii ANM fac anunțul cu privire la primele zile din 2026. Temperaturi neobișnuite la început de an
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Mimica lui Zelenski când Trump a spus că Putin vrea să ajute Ucraina să reușească
Cancan.ro
Vlăduța Lupău a primit o nouă LOVITURĂ, după ce s-a aflat că numele ei apare într-un dosar penal internațional. Unde a fost de urgență luni, 29 decembrie
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un tunner german a desenat viitoarea Dacia. Randările cu C-Neo care aprind discuțiile
Descopera.ro
Este bine sau rău ca elevii să aibă teme de vacanță?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Nevastă-mea s-a tâmpit… Ștrulă: – De ce?
Descopera.ro
Trump este singurul care îl poate obliga pe Putin să facă pace, transmite șeful NATO