Prima pagină » Știri externe » Președinta Argentinei, pusă sub acuzare pentru mușamalizarea unui atentat terorist din urmă cu 10 ani

Președinta Argentinei, pusă sub acuzare pentru mușamalizarea unui atentat terorist din urmă cu 10 ani

Președinta Argentinei, pusă sub acuzare pentru mușamalizarea unui atentat terorist din urmă cu 10 ani
Cristina Fernandez de Kirchner, președinta Argentinei, este anchetată oficial pentru mușamalizarea implicării Iranului într-un atentat cu bombă care a avut loc la Buenos Aires, în 1994, asupra unui centru evreiesc.

Cristina Fernández Kirchner, președintele Argentinei, a fost inculpată pentru presupuse acțiuni de mușamalizare a rolului jucat de Iran într-un atentat comis la un centru evreiesc în anul 1994, informează publicația Buenos Aires Herald.

Procurorul federal Gerardo Pollicita a solicitat instanței investigarea președintei Argentinei, Cristina Fernandez de Kirchner, și a ministrului de Externe Hector Timerman, într-o anchetă care vizează presupusa mușamalizare a unui atentat terorist din 1994, asupra Centrului Asociației Mutuale Israel Argentina (AMIA), și în care ar fi fost implicat Iranul.

Procurorul care s-a ocupat inițial de acest caz, Alberto Nisman, a fost găsit mort în propria casă, împușcat în cap, cu un pistol în mână, însă există dubii că a fost vorba despre o sinucidere. El avea pregătit un document prin care urma să o pună sub acuzare pe președinta Argentinei, după o anchetă care dura de 10 ani, pentru aceleași acuzații lansate astăzi.

Nisman arăta în ancheta sa că președinta Argentinei și ministrul de Externe Timerman i-ar fi protejat pe atacatori, care ar fi fost finanțați din Iran. Protecția ar fi venit în schimbul unui program „hrană contra petrol”, între Argentina și Iran.

Mai multe interceptări telefonice între oficiali argentinieni și iranieni arată „un îndelungat model de negocieri secrete pentru atingerea unui acord prin care Argentina să primească petrol în schimbul protejării oficialilor iranieni în fața acuzațiilor de a fi organizat atacul terorist, conform New York Times.

Interceptările se găseau și în dosarul procurorului ucis, care concluziona că guvernul de la Teheran a planificat și executat atacul cu bombă din 1994 asupra AMIA, în care au fost uciși 85 de oameni.

Recomandarea video

Mediafax
Ce înseamnă când pisica te privește și clipește lent, potrivit cercetătorilor
Digi24
George Simion, după ce Dragoș Sprînceană l-a numit „trădător de țară”: „Minciuni. Le fuge pământul de sub picioare”
Cancan.ro
Mama Adrianei Viliginschi, văduva lui Kreiner, rupe tăcerea după ce fiica ei a fost arestată! 'Se va descoperi cine le...'
Prosport.ro
Românca și-a dat demisia din televiziune pentru iubitul fotbalist! A „fugit” alături de el în străinătate și pregătesc o nuntă mare în Oltenia
Adevarul
„Cred că un soldat ar spune mulțumesc”. Un vlogger rus prezintă rația individuală de hrană din Armata Română
Mediafax
Rețeaua energetică a Ucrainei, vizată de un atac rus de amploare. Restricții aeriene în Polonia
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Digi24
Lavrov, schimbare radicală de ton: acuză SUA că blochează un acord de pace în Ucraina
Cancan.ro
Ce îi scria românca lui Jeffrey Epstein în timp ce el era în închisoare! Detaliile neașteptate din mailurile desecretizate
Ce se întâmplă doctore
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe fanii săi! Cum a apărut bruneta în cea mai provocatoare ședință foto
Ciao.ro
Sună periculos, trage fusta mai jos! Vedetele din România s-au aplecat prea mult și s-a văzut tot
Promotor.ro
Dacia renunță la motoarele pe GPL. De când intră în vigoare decizia și cu ce vor fi ele înlocuite
Descopera.ro
Care este diferența dintre alcool și etanol?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Am fost aseară la o tipă… A stins becul și mi-a zis: „Profită de mine!”
Descopera.ro
Cum ajută zahărul creierul să-și reseteze amintirile?