Prima pagină » Știri externe » Proteste violente în Kenya împotriva creșterii impozitelor. Mai mulți civili au fost UCIȘI de forțele de ordine

Proteste violente în Kenya împotriva creșterii impozitelor. Mai mulți civili au fost UCIȘI de forțele de ordine

Ruxandra Radulescu

Cetățenii din Kenya au luat cu asalt clădirea legislativului din Nairobi, într-un protest de amploare împotriva creșterii taxelor și impozitelor. Poliția a ucis cel puțin cinci dintre manifestanți și mai mulți civili au fost răniți. Mai multe zone din clădirea parlamentului au fost incendiate.

Populația din capitala Kenyei, Nairobi, a demarat o manifestație violentă, după ce autoritățile au adoptat un proiect legislativ de majorare a impozitelor.

Manifestanții au încercat să ia cu asalt clădirea parlamentului din Nairobi, provocând incendii în unele secțiuni ale instituției.

Forțele de ordine a încercat să disperseze mulțimea cu gaze lacrimogene și tunuri de apă, dar, într-un final, au deschis focul asupra civililor, omorând cel puțin cinci și rănind câteva zeci.

Unul dintre jurnaliștii Reuters, prezenți la fața locului, în timpul conflictelor, a văzut trupurile neînsuflețite a cinci protestatari, zăcând în fața clădirii parlamentului. Potrivit, însă, unui paramedic, au existat cel puțin 10 persoane ucise de polițiști.

Un alt paramedic a declarat că cel puțin 50 de persoane au fost rănite.

Ciocnirile violente au izbucnit, după ce parlamentul a aprobat legea bugetului public, în a doua lectură. Urmează a treia lectură, iar apoi, legea va fi trimisă președintelui pentru promulgare. Acesta o poate trimite înapoi la parlament, dacă are obiecții.

În proiectul de lege pentru 2024/25, guvernul kenyan își propune să crească impozitele pentru a reduce deficitul bugetar și împrumuturile de stat.

Datoria publică a Kenyei se ridică la 68% din PIB, peste nivelul de 55% din PIB recomandat de Banca Mondială și Fondul Monetar Internațional.

FOTO: Profimedia

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
NYT: Donald Trump a pus ochii pe Transilvania, dar proiectul vizează un teren lângă groapa de gunoi
Digi24
Fantoma anului 1988. Misiunea riscantă a lui Trump pentru Strâmtoarea Ormuz și riscul repetării unui incident de acum patru decenii
Cancan.ro
Dani Mocanu și Nando, aduși în cătușe la București! Primele imagini cu manelistul și fratele lui, de pe aeroportul Otopeni
Prosport.ro
FOTO. Imagini hot cu soția lui Gabi Tamaș! Ioana arată spectaculos
Adevarul
Momentul în care un elicopter rus „Alligator” este doborât de o dronă ucraineană în Donețk. Piloții s-au evacuat, dar au fost uciși
Mediafax
Un băiat de 10 ani a murit în urma unui accident între o mașină și un TIR plin cu paleți
Click
Mara Bănică și soțul, nașii de cununie ai Simonei Trașcă și ai lui Marian Buzilă! „Mă fac mireasă de trei ori!” Cum arată invitațiile la nuntă?
Digi24
Misterul dinților de om de pe un trotuar din Germania
Cancan.ro
Oana Ciocan a ajuns la medic după separarea de Jador! Băiețelul lor, pe primul loc
Ce se întâmplă doctore
Avea o frumusețe ireală încă din copilărie. Recunoști fetița? Acum e una dintre cele mai admirate femei din lume
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Situația ciudată din noul Cod Rutier 2026: Poți circula cu o căruță pe drumul public, dar nu cu motocultorul. De ce?
Descopera.ro
Rădăcina care te vindecă peste noapte! O poți pune în orice!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Profa: – Bulă, ce îmi oferi să fac dragoste cu tine?
Descopera.ro
Greșeala pe care o fac fără să știe mulți oameni care suferă de insomnie