Prima pagină » Știri externe » RĂZBOI Israel-Hamas: Netanyahu, tot mai contestat. Mega-protest pregătit la Ierusalim

RĂZBOI Israel-Hamas: Netanyahu, tot mai contestat. Mega-protest pregătit la Ierusalim

RĂZBOI Israel-Hamas: Netanyahu, tot mai contestat. Mega-protest pregătit la Ierusalim

Familiile ostaticilor israelieni reţinuţi în Fâşia Gaza au lansat un apel la o manifestaţie în masă în faţa Parlamentului, la Ierusalim, săptămâna viitoare.

Între timp, sâmbătă seară, 30 martie, mii de persoane s-au adunat la Tel Aviv și au cerut aducerea acasă a ostaticilor din Gaza.

Manifestație de amploare la Tel Aviv

Protestatarii au blocat unul dintre drumurile principale din Tel Aviv, în timp ce două mitinguri paralele, unul cerând eliberarea ostaticilor reţinuţi în Fâşia Gaza, iar celălalt criticând guvernul israelian, s-au unit.

Poliţia a folosit tunuri cu apă împotriva manifestanţilor, care au aprins focuri şi au blocat o parte din drumuri cu vehicule.

La Ierusalim, sute de persoane s-au adunat în faţa casei premierului Benjamin Netanyahu şi i-au cerut demisia. Publicațiile israeliene au raportat organizarea de manifestaţii împotriva guvernului în mai multe oraşe din ţară, dar la scară mai mică.

Mai devreme în cursul zilei, mii de persoane s-au adunat la Tel Aviv, cel mai mare oraş al Israelului, pentru a asculta familiile ostaticilor care au chemat la o manifestaţie în masă în faţa parlamentului din Ierusalim săptămâna viitoare.

Un miting va avea loc săptămâna viitoare în faţa Knesset-ului, Parlamentul israelian, a indicat Forumul familiilor de ostatici.

„Tu ești șeful, e vina ta”

În apropierea manifestaţiei săptămânale din piaţa Muzeului de Arte Frumoase din Tel Aviv, redenumită „Piaţa Ostaticilor”, manifestanţi antiguvernamentali s-au adunat în faţa Ministerului Apărării la Tel Aviv.

Unii purtau pancarte învinovăţindu-l pe Netanyahu pentru soarta ostaticilor, cu fotografii ale premierului pe care scria: „Tu eşti şeful, e vina ta”.

Poliţia i-a acuzat pe manifestanţii antiguvernamentali că sunt „răzvrătiţi” şi a considerat că demonstraţia este ilegală. Manifestanţii au încălcat „ordinea (publică) prin aprinderea de focuri pe drum”, a adăugat ea.

Unii dintre cei care ieşiseră în stradă pentru a sprijini familiile ostaticilor s-au alăturat apoi mitingului antiguvernamental, a constatat un fotoreporter al AFP.

S-a tras asupra mulțimii care aștepta ajutor umanitar

Cinci persoane au murit şi 30 au fost rănite, la primele ore ale dimineţii de sâmbătă, în oraşul Gaza, într-o busculadă şi tiruri survenite în timpul unei noi distribuiri de ajutor alimentar.

Această nouă dramă s-a produs în timp ce mii de persoane aşteptau sosirea a circa 15 camioane cu făină şi alte produse alimentare, potrivit Semilunii Roşii, la un giratoriu care a mai fost scena unor incidente similare în ultimele săptămâni.

Potrivit Semilunii Roşii, trei persoane au decedat în urma unor focuri de armă.

Potrivit martorilor, membri ai „comitetelor populare de protecţie”, însărcinate cu supervizarea distribuirii de ajutoare, au tras în aer, în timp ce în busculadă şi confuzie camioanele dădeau peste oameni.

Martori evocă tiruri ale unor tancuri israeliene poziţionate la câteva sute de metri.

Victimele au fost transportate la spitalul Baptiste din Gaza.

În Gaza, ameninţată de foamete, mai multe distribuiri de produse alimentare au degenerat în ultimele săptămâni. Luni, şase persoane au murit în busculade în timp ce încercau să recupereze colete paraşutate, potrivit guvernului mişcării islamiste Hamas.

Sâmbătă, Ministerul Sănătăţii al Hamas a anunţat un nou bilanţ de 32.705 de persoane ucise în Fâşia Gaza de la declanşarea războiului între Israel şi mişcarea islamistă.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Se schiază de sâmbătă la Transalpina pe două pârtii din golul alpin
Digi24
JD Vance: UE nu ar trebui să atace companiile americane pentru „mizerii”. Elon Musk s-a grăbit să-i mulțumească vicepreședintelui
Cancan.ro
Nuntă surpriză în Guvernul României. Premierul Ilie Bolojan s-ar fi căsătorit în secret
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
Căsătorie forțată în familia Cioabă? / O minoră a adus pe lume un copil după o logodnă controversată / Fratele regelui Cioabă, cercetat penal
Click
Horoscop săptămâna 5-11 decembrie. Trei zodii își schimbă destinul și dau lovitura pe plan profesional
Digi24
VIDEO Trump vrea ca strategia de securitate a SUA să fie valabilă în toată lumea. Europa, în „declin civilizațional”, pusă pe planul do
Cancan.ro
Concubina lui Ilie Bolojan, apariție impecabilă la Viena. Cum s-a prezentat Ioana, de mână cu premierul României
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SINGURA diferență dintre Coca-Cola și Pepsi! Tu ȘTII?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Telescopul Webb a descoperit o galaxie spirală masivă de la începuturile Universului