Prima pagină » Știri externe » Soarta zborului MH370 și a celor 239 de pasageri pe care îi transporta rămâne un mister, la peste 40 de zile de la dispariție

Soarta zborului MH370 și a celor 239 de pasageri pe care îi transporta rămâne un mister, la peste 40 de zile de la dispariție

Soarta zborului MH370 și a celor 239 de pasageri pe care îi transporta rămâne un mister, la peste 40 de zile de la dispariție
Robotul submarin trimis pentru a sonda fundul Oceanului Indian în căutarea epavei avionului Boeing 777 al Malaysia Airlines, într-o zonă limitată, a cercetat o treime din suprafață în zadar, au anunțat luni autoritățile australiene, citate de AFP.

„Bluefin-21 a cercetat aproximativ două treimi din suprafața zonei delimitate”, a afirmat Centrul comun de coordonare a agențiilor (JACC), care se ocupă de organizarea căutărilor zborului MH370.

„Nimic nu a fost găsit pentru moment”, a precizat el.

Robotul cercetează o zonă restrânsă, delimitată grație captării semnalelor compatibile cu cele emise de bateriile unei cutii negre.

Zona se situează la circa 1.700 de kilometri nord-vest de Perth, oraș situat pe coasta occidentală a Australiei.

Aceste semnale au fost captate în urmă cu mai multe zile, de sateliți și vapoare care participă la operațiunile de căutare, înainte de descărcarea probabilă a bateriilor emițătoare ale cutiilor negre.

Bluefin-21, care are forma unei torpile de cinci metri lungime, a efectuat în aproape o săptămână opt scufundări și a coborât dincolo de adâncimea maximă (4.500 de metri) recomandată de fabricanți.

El începe luni cea de-a noua scufundare.

La suprafață, circa zece avioane militare participă la operațiunile de căutare, ajutate de 11 nave.

Zeci de rămășițe au fost reperate în urmă cu aproape trei săptămâni cu ajutorul satelitului dar niciunul dintre cele recuperate nu aparține epavei vreunui avion.

Premierul australian Tony Abbott a declarat săptămâna trecută că cercetările cu robotul submarin nu vor dura decât câteva zile, aproximativ o săptămână.

Zborul MH370 asigura legătura între Kuala Lumpur și Beijing la 8 martie, când a dispărut de pe ecranele radarelor civile, la o oră după decolarea din capitala malaysiană.

El transporta 239 de persoane și circumstanțele dispariției sale rămân necunoscute. În funcție de datele satelitare strânse, experții cred că aparatul s-a scufundat în sudul Oceanului Indian, în largul coastei de veste a Australiei.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
ALERTĂ la Marea Neagră! Fragment de dronă cu EXPLOZIBIL, interceptat și DISTRUS de militarii români la Gura Portiței
Digi24
Secretele odiseei lui Putin în Siberia: Ce se ascunde în spatele vizitelor liderului rus în unele din cele mai izolate orașe din Rusia
Cancan.ro
Elena Udrea și Adrian Alexandrov, nași de cununie! Toți au făcut ochii cât cepele când au văzut rochia fostului ministru
Prosport.ro
FOTO. Diana Bulimar, în bikini roz de ziua ei! Apariție hot a campioanei la 31 de ani
Adevarul
„Ne-am tâmpit cu toții?” Radiografia nemiloasă a sistemului educațional, realizată de directoarea Colegiului Național „Gheorghe Lazăr”: ”Nu ne mai trezește nimeni!”
Mediafax
Ajutorul statului, înghițit la POMPĂ! Bogdan Ivan cere controale după ce prețul motorinei a luat-o din nou razna
Click
Două zodii care se întorc la o fostă iubire. Relațiile din trecut primesc o a doua șansă
Digi24
„Un alt tip de carantină”. Cum s-a schimbat viaţa de zi cu zi a oamenilor din cel mai fierbinte oraş al Europei
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Andreea Esca în costum de baie la 53 de ani. Imaginile publicate de știristă! Fanii au rămas uimiți
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum arată un BMW X5 cu motor V10 și transmisie manuală?
Descopera.ro
Astronomii au descoperit un „mega-Pământ” de 23 de ori mai greu decât planeta noastră
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulișor: – Tată, azi la școală băieții au scris înjurături pe tablă
Descopera.ro
Un medicament pentru persoanele cu vitiligo a avut rezultate promițătoare într-un studiu clinic