Prima pagină » Știri externe » Un dispozitiv exploziv a fost aruncat în incinta ambasadei SUA din Muntenegru

Un dispozitiv exploziv a fost aruncat în incinta ambasadei SUA din Muntenegru

Un dispozitiv exploziv a fost aruncat în incinta ambasadei SUA din Muntenegru
Detalii în articol

Ambasada SUA din Podgorica a anunțat, prin intermediul site-ului oficial, că gestionează „o situație de securitate activă”, sfătuind cetățenii să evite apropierea de sediul ambasadei.

Poliția a securizat zona, dar nu a oferit informații despre natura incidentului.

Potrivit unor surse locale citate de agenția The Associated Press, atacatorul a aruncat o grenadă spre clădirea ambasadei, apoi s-a sinucis prin detonarea unui alt dispozitiv exploziv.

„În acest moment, oficialii ambasadei colaborează cu poliția pentru a identifica atacatorul. A avut loc o mică explozie, iar investigația este în desfășurare. Ambasada efectuează în prezent o examinare internă pentru a confirma siguranța întregului personal”, a declarat un purtător de cuvânt al Departamentului de Stat al SUA.

Un martor a declarat că a văzut o persoană decedată și o mașină în flăcări în vecinătatea ambasadei americane din Podgorica.

Conform unui fotograf Reuters aflat la locul incidentului, clădirea ambasadei SUA nu a suferit daune vizibile.

34 de cetățeni americani și 134 de muntenegreni lucrează la ambasada SUA din Podgorica. În 2017, Muntenegru a fost cea de-a 29-a țară care s-a alăturat NATO.

Ultima dată când o ambasadă a Statelor Unite a fost atacată s-a întâmplat în 2015, când un bărbat a aruncat două dispozitive explozive improvizate spre biroul american din Tașkent, Uzbekistan. Nimeni nu a fost rănit.

Steve Goldstein, responsabil cu diplomația și afacerile publice în cadrul Departamentului de Stat al SUA, a declarat pentru site-ul publicației The New York Times că un bărbat neidentificat a aruncat un dispozitiv exploziv – cel mai probabil o grenadă – în curtea ambasadei din Podgorica, în jurul orei locale 00.30 (01.30, ora României).

Explozia ulterioară nu a rănit nicio persoană din cadrul ambasadei, care era închisă. Apoi, atacatorul s-a sinucis.

„Echipa de securitate a cercetat zona și nu a găsit alte dispozitive explozive. Clădirea nu a fost avariată. Angajații ambasadei vor rămâne acasă în cursul zilei de joi, din motive de siguranță”, a spus Goldstein.

Departamentul de Stat al SUA nu are deocamdată informații despre motivul atacului, fiind luată în calcul varianta unui atentat sinucigaș.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Bolojan explică de ce statul nu poate opri scumpirea carburanților: „Trebuie să fim realiști și să nu acționăm ca niște piromani economici”
Digi24
VIDEO Viktor Orban, atac la un europarlamentar român. Ce l-a supărat pe premierul ungar
Cancan.ro
Mugurel Vrabete NU va fi înmormântat! Anunțul făcut de trupa Holograf
Prosport.ro
FOTO. Ce transformare pentru Simona Halep. Imaginile momentului: radiază de fericire
Adevarul
O nouă armă misterioasă a Ucrainei doboară drone cu un fascicul direcționat
Mediafax
Viața lui Maduro după gratii în New York: “Urlă ca nebunul noaptea: eu sunt președintele”
Click
Cele patru zodii care vor avea parte de armonie și fericire în luna aprilie 2026. Însă, alți doi nativi vor avea necazuri
Digi24
Sfaturile mamei lui Ilie Bolojan către fiul ei: „Dragul mamei, nu demisiona”
Cancan.ro
De ce a murit Iulian Mugurel Vrabete de la Holograf? Fanii au simțit că ceva nu este în regulă, încă din urmă cu aproape o lună
Ce se întâmplă doctore
Îți mai amintești de „Pisi” din „Inimă de țigan”? Cum arată și cu ce se ocupă acum Dana Hauer! Mulți nu au recunoscut-o
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Concluzia jurnaliștilor TopGear când după interacțiunea cu Dacia Bigster: „Incitantă ca un pui de...”. Iar asta nu e o critică
Descopera.ro
Semnal fără precedent din Cosmos, detectat pe Pământ!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. La farmacie: - Aveți medicamente anti-potență? -La ce vă trebuie?
Descopera.ro
Un profesor avertizează că SUA și Israelul au fost atrase de Iran într-o capcană majoră