Prima pagină » IT&C » Edward Snowden face un anunț fără precedent. Milioane de smartphone-uri sunt vulnerabile în fața „Ștrumfilor”

Edward Snowden face un anunț fără precedent. Milioane de smartphone-uri sunt vulnerabile în fața „Ștrumfilor”

Edward Snowden face un anunț fără precedent. Milioane de smartphone-uri sunt vulnerabile în fața „Ștrumfilor
Spionii britanici pot să preia controlul asupra smartphone-urilor de la depărtare doar prin trimiterea unui singur mesaj, fără ca proprietarii telefonului să știe, avertizează Edward Snowden, fostul angajat al serviciilor secrete americane, informează site-ul agenției de presă AFP.

„Vor să-ți controleze telefonul în loc să te controleze pe tine”, a declarat luni Edward Snowden într-un interviu acordat BBC Panorama, referindu-se la agenția guvernamentală de comunicare centrală (GCHQ) a Marii Britanii. El a precizat că spionii britanici pot să acceseze funcțiile de înregistrare audio și foto ale unui smartphone fără ca proprietarul acestuia să știe.

Snowden a susținut că GCHQ a folosit o serie de instrumente de interceptare intitulate „grupul Smurf”, numite după personajele de benzi desenate, The Smurfs (Ștrumfii).

„Nosey Smurf” („Ștrumful băgăcios”) le permite spionilor să pornească microfonul instalat într-un smartphone chiar dacă telefonul este închis, precizează Snowden. Alte programe folosite de GCHQ erau numite „Tracker Smurf” („Ștrumful urmăritor) și „Dreamy Smurf” („Ștrumful visător”), care permiteau ca telefoanele să fie închise sau deschise de la depărtare.

Snowden a explicat că mesajul trimis de GCHQ pentru a avea acces la smartphone nu va fi observat de proprietarul telefonului.

„Când (mesajul) ajunge pe telefonul tău, este ascuns de tine, nu poți să-l vezi. Nu apare pe ecranul telefonului tău. Plătești pentru un telefon, dar cine controlează sofware-ul de pe telefonul tău, deține și telefonul respectiv”, a adăugat Snowden.

Potrivit BBC, Guvernul britanic a refuzat să comenteze politica privitoare la chestiunile de securitate și spionaj. Snowden, care a fost acuzat în USA de spionaj și furt de proprietate guvernamentală după ce a făcut publice în media documente despre spionajul digital, se află în exil în Rusia din iunie 2013.

Guvernul britanic lucrează la o lege care ar oferi mai multe drepturi agențiilor de securitate și spionaj privitoare la monitorizarea activităților online în vederea investigării infracțiunilor.

Recomandarea video

Mediafax
Satul din Europa, ocolit de turiști, unde se găsesc plaje liniștite și prețuri accesibile
Digi24
Culise despre presupusa acțiune de kompromat împotriva lui Trump la Moscova. Dezvăluirile unui fost ofițer KGB
Cancan.ro
Mama Adrianei Viliginschi, văduva lui Kreiner, rupe tăcerea după ce fiica ei a fost arestată! 'Se va descoperi cine le...'
Prosport.ro
Românca și-a dat demisia din televiziune pentru iubitul fotbalist! A „fugit” alături de el în străinătate și pregătesc o nuntă mare în Oltenia
Adevarul
Țările în care românii își fac cumpărăturile mult mai ieftin ca acasă. „Calitatea e mult mai bună ca la noi, prețurile mai mici”
Mediafax
Rețeaua energetică a Ucrainei, vizată de un atac rus de amploare. Restricții aeriene în Polonia
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Digi24
O serie de crime zguduie Bulgaria: Un ONG care găzduiește tineri în tabere de vacanță, bănuit că s-a transformat în sectă
Cancan.ro
Ce îi scria românca lui Jeffrey Epstein în timp ce el era în închisoare! Detaliile neașteptate din mailurile desecretizate
Ce se întâmplă doctore
Cine este Iuliana Dup de la Desafio! A trecut prin clipe groaznice când avea doar 15 ani: Cu cât creșteam, bătăile deveneau mai dese și mai dure
Ciao.ro
Sună periculos, trage fusta mai jos! Vedetele din România s-au aplecat prea mult și s-a văzut tot
Promotor.ro
Vehiculul născut din resturile armatei ruse. Cum a devenit buggy-ul „Predator” legenda frontului din Ucraina
Descopera.ro
Un oraș subteran colosal, găsit sub casa unui bărbat
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ştrulă: – Intru şi eu să văd cum este! BULĂ: - Ai avut dreptate...
Descopera.ro
Telescopul Webb a găsit cea mai îndepărtată galaxie detectată vreodată: „Nu seamănă deloc cu ce am prezis”