Prima pagină » IT&C » Jurnalismul reinventat. Un startup din Olanda a lansat un „iTunes” pentru articole de presă

Jurnalismul reinventat. Un startup din Olanda a lansat un „iTunes” pentru articole de presă

Aplicația arată care sunt cele mai populare articole și subiectele de interes. De asemenea, utilizatorii pot vedea și ce au citit prietenii acestora care folosesc Blendle.

Firma a încheiat parteneriate cu majoritatea publicațiilor online din Olanda. Utilizatorii intră în aplicație și plătesc, într-un singur pas (click), doar pentru accesul la articolele care îi interesează.

„Dacă industria muzicală ne-a învățat ceva, acel lucru este că utilizatorii doresc o modalitate simplă de a plăti pentru conținut. Ca și consumator dorești să plătești doar pentru conținutul pe care îl consumi, vrei algoritmi care să te ajute să filtrezi acest conținut și totul în același loc. Consumatorii s-au schimbat, dar presa nu s-a adaptat la nevoile acestora”, a scris, pe Medium, Alexander Klöpping, unul dintre co-fondatorii startup-ului.

Aplicația arată care sunt cele mai populare articole și subiectele de interes în secțiunea de trenduri. De asemenea, utilizatorii pot vedea și ce au citit prietenii lor care folosesc Blendle.

Fiecare nou utilizator primește, gratuit, un credit de 2,50 euro. După ce este consumat, portofelul virtual din aplicație poate fi reîncărcat prin plata cu cardul sau PayPal.

Deocamdată aplicația este în faza de teste. Blendle va fi disponibilă în Olanda începând cu luna aprilie.

Iată și un demo al aplicației:

Recomandarea video

Mediafax
Tradiții, obiceiuri și superstiții de Anul Nou: Ce să faci de Revelion și ce să eviți ca să ai noroc tot anul
Digi24
Rusia oferă primele detalii despre presupusul atac ucrainean asupra reşedinţei lui Putin. Cum descrie Moscova evenimentele
Cancan.ro
Prima imagine cu Dan Petrescu după chimioterapie: boala l-a topit pe picioare. E de nerecunoscut
Prosport.ro
Ioan Andone i-a primit pe Cătălin Măruță şi pe Andra în Spania, în casa lui de milioane de euro: „Sunt un om bogat”
Adevarul
Capcana celui mai amplu experiment demografic: cum a modelat China o generație care nu mai vrea copii
Mediafax
Ianuarie 2026: marile sărbători din calendarul ortodox
Click
Lumea filmului, în doliu. A murit îndrăgitul actor care a jucat în cel mai bun serial din toate timpurile
Digi24
Mesaje de mulțumire de la Kiev după decizia României de a aloca 50 de milioane de euro pentru apărarea Ucrainei
Cancan.ro
Plan malefic și fără milă! Cum a pus mâna pe bani în doar câteva zile, femeia din Sibiu care și-a ucis mama
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un român va participa la Raliul Dakar 2026. În ce categorie se va înscrie acesta?
Descopera.ro
Galerie foto de excepție cu Brigitte Bardot
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Cum a petrecut regele Carol al II-lea sfârșitul anului 1939 și începutul anului 1940