Prima pagină » Magazin » Cum arată satul chinez care plutește pe apă

Cum arată satul chinez care plutește pe apă

Aproximativ 7.000 de pescari trăiesc în sud-estul Chinei într-un sat care, practic, plutește pe ape.

Aproximativ 7.000 de pescari trăiesc în sud-estul Chinei într-un sat care, practic, plutește pe ape.

Cunoscuți și sub numele de „țiganii de pe mare”, chinezii din Nindge, provincia Fujian, s-au stabilit aici inițial pentru a sta departe de haosul apărut pe insulă în timpul războiului.

Foto: Daily Mail

Foto: Daily Mail

Mulți ani, acestora le-a fost interzis să se mute uscat sau să se căsătorească cu persoane care locuiau de-a lungul plajei, scrie Daily Mail. Astfel, ceremoniile de nuntă sau chiar funeraliile se țineau pe bărci.

Foto: Daily Mail

Lucrurile s-au schimbat însă după proclamarea Republicii Populare Chineze, însă generații de-a rândul au rămas acolo, pentru a păstra tradiția.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Alarmă pentru tineri: conservantul alimentar care apare în tot mai multe cazuri fatale
Digi24
Unul din cei mai importanți bancheri din Rusia are vești proaste pentru Putin. „Vom ajunge la o criză socială”
Cancan.ro
Tragedie înainte de nuntă! Nepotul lui Mircea Rednic, Marius Totolici, a murit în somn la doar 37 de ani
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
„Da' cine v-o lucrat aici, domnu’?”. Restaurarea Castrului Arutela, ironizată de români după explicațiile Ministerului Culturii
Mediafax
A spart peretele și a rămas fără cuvinte! Ce a găsit un student valorează 9 milioane de euro
Click
Fac provizii pentru iarnă! Șerban Copoț a copt 120 kg de vinete. Rețeta Annei Lesko de roșii marinate, secretul gustului unic
Digi24
Cine sunt cele trei personalități din lume care pot călători fără pașaport. Explicațiile din spatele acestor excepții
Cancan.ro
Imaginile verii de la mare! A “pupat” gardul și a lustruit Audiul. De fapt, “distracția” a avut loc în parcarea de la LOFT
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Motorina s-a ieftinit cu aproape 70 de bani. Ce prețuri afișează astăzi benzinăriile
Descopera.ro
Un meteorit marțian rar păstrează indicii nemaivăzute despre interiorul Planetei Roșii
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
Vacanța perfectă de toamnă: iată cele mai bune trasee de mers pe munte!