Prima pagină » Magazin » Fotografia care l-a adus pe 50 Cent în fața unui judecător

Fotografia care l-a adus pe 50 Cent în fața unui judecător

Fotografia care i-a adus pe 50 Cent în fața unui judecător

Afinitatea pentru luxul provocator afișat de cultura rap l-a adus marți pe 50 Cent în fața justiției americane. Rapperul s-a fotografiat pe covorul din salonul casei sale lungit printre teancuri de bancnote care erau așezate cât să schițeze cuvântul „broke” („falit” -n.r.). Umorul negru al lui 50 Cent nu a fost apreciat de justiția americană, rapperul fiind chemat la tribunal pentru a dezvălui proveniența munților de bani care îl înconjoară cu regularitate în fotografiile încărcate pe rețelele de socializare, potrivit Le Figaro.

50 Cent a declarat că este în incapacitatea de a plăti daunele estimate la 7 milioane de dolari, după ce a fost găsit complice într-un proces legat de o casetă video enigmatică cu conținut pornografic.

50 Cent a surprins lumea întreagă cu vestea că este falimentar în iulie 2015, deși, în mod bizar, rapperul a continuat să posteze fotografii înțesate de bancnote. Contradicția a sărit în ochii, iar judecătorii l-au chemat să dea explicații pe 8 martie.

Interpretul celebrei piese „Candy Shop” a încercat să spulbere suspiciunile justiției, îndrăznind detașat să pretindă la audiere că bancnotele din fotografii sunt false.

Avocatul rapperului a ținut o pledoarie vibrantă pentre a-și disculpa clientul: „Cultura hip-hop este foarte marcată de lux. E o manieră de a inspira publicul și de a menține o imagine a artistului. Rapperilor le place să se expună în preajma teancurilor de dolari, să se acopere de bijuterii sau de alte obiecte de lux în fotografiile publicate pe rețelele de socializare”.

Deși argumentele avocatului ar putea să fie plauzibile în privința debușeului de lux care domnește în cultura rap, nu explică motivul concret pentru care 50 Cent a declarat că nu-și poate plăti datoriile. În plus, revista Forbes i-a estimat averea în 2015 la peste 150 de milioane de dolari (cu 10 milioane de dolari mai mult decât în 2014).

Vizibil netulburat, rapperul a primit cu detașare convocarea la tribunal, scriind pe Instagram: „Dintr-un motiv pe care îl ignor, oamenii mă iubesc. Am fost azi la tribunal și am simțit cum mă invadează dragostea tututor celor prezenți. M-au interogat despre averea mea și am răspuns că nu mai am bani. Însă, dacă vreți niște bomboane M&M, să știți că am.”

Rapperul 50 Cent, în vârstă de 40 de ani, a cunoscut succesul în 2003, cu albumul de debut „Get Rich or Die Tryin'”, care s-a vândut în 15 milioane de exemplare în toată lumea, devenind unul dintre cel mai bine vândute materiale discografice rap din toate timpurile.

Cel mai recent material de studio al său, „Animal Ambition”, a fost lansat în 2014, următorul, „Street King Immortal”, fiind programat să apară în septembrie anul acesta.

În 2005, rapperul a avut un rol în filmul „Totul pentru bani”, inspirat din viața lui, apoi a fost distribuit în drama de război din 2006 „Home of the Brave”. Cel mai recent film al său este thrillerul „Ținutul ghețurilor/ The Frozen Ground”, în care joacă alături de Nicolas Cage și John Cusack.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Nu știi ce să scrii de Paște? 19 mesaje pentru familie, prieteni și nu numai
Digi24
Albania este în stare alertă după un avertisment al SUA privind posibile amenințări legate de Iran
Cancan.ro
Localitatea din România în care poți cumpăra o casă cu doar 4600 de euro. Terenul este uriaș
Prosport.ro
Gigi Becali i-a pus un teanc de bani în mână lui Alexandru Tudor! Avem imaginile cu gestul surprinzător
Adevarul
Afacerea de succes a unui elev de 17 ani: cumpără depozite cu 100 de dolari și vinde „comori” pe eBay de mii de euro
Mediafax
Criza care seamănă cu pandemia: zboruri anulate, combustibil scump și niciun calendar pentru redresare
Click
Insula ascunsă din Grecia care cucerește turiștii cu peisaje de vis și mâncare ieftină
Digi24
„Alegeri inechitabile în Ungaria.” De ce e Viktor Orban atât de greu de învins
Cancan.ro
Câți lei a plătit Alex din București pentru un singur ardei, în Auchan Vitan: „Eu m-am blocat un pic, recunosc”
Ce se întâmplă doctore
Ce mai face Alina Plugaru și din ce își câștigă acum banii. Actrița s-a retras din viața publică și și-a schimbat complet viața: „Nu mă mai interesează”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Criză în apărare: dronele israeliene de 400 mil. euro nu mai ajung, Miruță vrea rezilierea
Descopera.ro
Dovedit științific! Cei care fumează au creierul mai mic
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
Test de cultură generală. De ce koala îmbrățișează mereu copacii?