Prima pagină » Magazin » O fobie ciudată declașantă de un film | Femeia căreia i-e frică de Halloween: Nu pot să ies din casă toată luna octombrie – FOTO

O fobie ciudată declașantă de un film | Femeia căreia i-e frică de Halloween: Nu pot să ies din casă toată luna octombrie – FOTO

Catherine Blackmore, în vârstă de 43 de ani, din Cardiff, Marea Britanie, are o fobie ciudată și îi este frică de oamenii care poartă măști și costume, astfel încât în luna octombrie nu iese mai deloc din casă din cauza Halloweenului.

Femeia a fost diagnosticată cu samhainophobia declanșată după ce s-a uitat la un film horror.

Catherine, care este profesoară, a fost diagnosticată și cu „masklophobia”, frica de măști și costume, prin urmare, luna octombrie, luna Halloweenului, este una de groază pentru ea.

„De îndată ce vine sfârșitul lui august, încep să mă pregătesc sufletește pentru perioada care urmează pentru că realizez că mai e puțin timp și lucrurile încep să se schimbe. De îndată ce în magazine încep să apară decorațiunile de Halloween, măști și costume, nu mai pot ieși în oraș. Îmi imaginez lucrurile acelea înfricoșătoare cum prind viață și încep să mă urmărească printre raioane și, de multe ori, mi se face rău fizic numai când mă gândesc la asta”, a povestit aceasta pentru Mirror.

Foto: Catherine Blackmore / Captură Mirror

Cele două fiice ale ei, când erau mici și voiau să meargă la colindat cu ocazia Halloweeneului, încercau să își protejeze mama, astfel încât se îmbrăcau în costume la prietenii lor, nu acasă.

Aceasta a fost diagnosticată cu fobiile în 2009 care i s-au declanșat după ce s-a uitat la filmul horror din 1978 „Halloween”, al lui Jamie Lee Curtis.

Catherine a mărturisit că de-a lungul timpului a încercat și metoda terpaiei, însă nu a avut succes întrucât, potrivit ei, „fricile îi sunt prea adânc înrădăcinate în minte”.

Foto: Pixabay

 

Recomandarea video

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Moartea Rodicăi Stănoiu, învăluită în mister! Semnul care a stârnit îngrijorare în rândul celor care o cunosc
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
AUR a recunoscut că Anca Alexandrescu a pierdut alegerile. Ce a spus Simion despre relația cu Georgescu
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Cetatea Ada-Kaleh ar putea fi restaurată cu bani europeni