Prima pagină » Magazin » Oana Roman s-a plâns la CNA că este denigrată de un Dan Capatos. „Să nu îmi mai pronunțe numele”

Oana Roman s-a plâns la CNA că este denigrată de un Dan Capatos. „Să nu îmi mai pronunțe numele”

Oana Roman s-a plâns la CNA că este denigrată de un Dan Capatos.
Oana Roman, moderatoarea emisiunii "Drept la țintă" de la Kanal D, a sesizat Consiliul Național al Audiovizualului (CNA) cu privire la "campania de denigrare" dusă împotriva sa în emisiunea "Un show păcătos" de la Antena 1, de către Dan Capatos și cei doi asistenți ai lui.

Oana Roman, moderatoarea emisiunii „Drept la țintă” de la Kanal D, a sesizat Consiliul Național al Audiovizualului (CNA) cu privire la „campania de denigrare” dusă împotriva sa în emisiunea „Un show păcătos” de la Antena 1, de către Dan Capatos și cei doi asistenți ai lui.

Prezentă la ședința de joi a CNA, Oana Roman a spus că a decis să facă o sesizare la CNA întrucât, începând din septembrie 2012 și până în prezent, în emisiunea „Un show păcătos” este dusă „o campanie” de denigrare a sa, precizând că aceste atacuri i-au afectat „imaginea și demnitatea”.

Oana Roman a spus că această campanie a continuat în emisiunea lui Dan Capatos, în ciuda faptului că, pe 26 septembrie 2012, ea a notificat trustul Intact, din care face parte postul Antena 1. „Prin notificare îmi exprimam totalul dezacord ca să mai pronunțe numele sau să mai difuzeze imagini cu persoana mea în această emisiune”, a explicat Oana Roman, precizând că Dan Capatos a citit în emisiunea „Un show păcătos” această notificare, însă nu a ținut cont de ea.

Ea a precizat că nu este normal ca, timp de șapte luni, trei bărbați să atace o femeie. „Mi s-au adresat injurii, jigniri, mi s-a lezat grav dreptul la imagine. Eu nu le-am răspuns în niciun fel, însă ei au continuat această campanie instigând telespectatorii să facă glume și bancuri pe seama mea”, a spus Oana Roman.

„Atacurile au continuat când am început să moderez o emisiune la Kanal D (…) Aceste atacuri au loc aproape zilnic. Vorbim despre zeci și zeci de emisiuni. Vă rog să luați o decizie, pentru că eu cred că acești oameni trebuie să fie trași la răspundere. Atacă, jignesc și calomniază o persoană oricare ar fi ea. Eu nu am avut niciodată niciun dialog cu ei, niciun conflict de niciun fel. Atacurile sunt extrem de josnice”, a spus Oana Roman.

Ea a mai spus că în emisiunea „Un show păcătos” a fost creată o rubrică, în care invitații și telespectatorii sunt instigați să o jignească.

„Eu nu mi-am permis niciodată să atac pe nimeni public. Dacă aș fi fost atacată profesional sau moral, ar fi fost poate o justificare, dar să ataci un om pentru fizicul său nu este normal (…) Devine obsesiv, sunt 7 luni de zile. Nu cred că există precedent în televiziune, ca un moderator să facă un atac atât de virulent la adresa unei persoane (…) Să fiu pusă la zidul infamiei pentru că dânșii consideră că am un defect fizic, mi se pare grav. Faptul că nu au ținut cont de sesizarea mea din septembrie, mi se pare și mai grav”, a spus Oana Roman.

Aceasta a precizat că presa și posturile de radio au preluat atacurile la adresa sa din emisiunea „Un show păcătos”. „Eu nu am ripostat, pentru că am considerat că nu este de demnitatea mea să mă cobor la acest nivel”, a spus ea.

Laura Georgescu, președintele CNA, i-a spus Oanei Roman: „Aveți în mine un apărător 100%. Este incredibil că bărbații au ajuns să atace așa în această țară”.

CNA urmează să ia o decizie în acest caz în ședința de joi a Consiliului, care este în curs de desfășurare, în momentul difuzării acestei știri.

 
Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Invazie de șobolani, din cauza temperaturilor mari. „Otrava nu este soluția”
Digi24
De ce s-a deplasat șeful CIA la Moscova. Explicațiile Kremlinului
Cancan.ro
Ștefania a fost dată dispărută pe 24 august 2026. După 24 de ore, a fost găsită moartă
Prosport.ro
Bianca Drăguşanu, apariție spectaculoasă în costum de baie! Fosta iubită a lui Adrian Cristea a atras privirile tuturor pe Insula Milionarilor
Adevarul
De ce salariile profesorilor nu vor crește semnificativ nici cu noua lege a salarizării: „Structura statului este aceeași de prin 1968”
Mediafax
Surpriză în Germania: muncitorii din 5 țări câștigă mai bine decât germanii
Click
Românul care a plecat la 19 ani în Anglia să lucreze ca salahor. 10 ani mai târziu, are o avere cât pentru două vieți
Digi24
Comisia Europeană, îndemnată să blocheze fondurile din PNRR din cauza „amendamentului Fritz”
Cancan.ro
Schimbare de proporții la PRO TV! Unul dintre oamenii-cheie ai postului pleacă
Ce se întâmplă doctore
Kim Cattrall, în costum de baie la 70 de ani: cum se menține în formă actrița din „Sex and the City”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Indicatorul rutier pe care mulți șoferi îl interpretează greșit. Semnificația se schimbă în funcție de țară
Descopera.ro
Un material uluitor a fost descoperit pe Marte de roverul Perseverance
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce caută lenjeria ta la vecinii noștri?
Descopera.ro
Erupția Vezuviului ar fi avut loc în august. Atunci de ce victimele din Pompeii purtau haine groase de lână?