Ministrul Apărării, Radu Miruță, l-a elogiat public pe pilotul român care a doborât o dronă în spațiul aerian al Estoniei. Premiera a avut loc în timpul unei misiuni NATO de poliție aeriană desfășurate în statele baltice. Oficialul a anunțat că militarul va primi „Emblema de Emisar pentru Pace, clasa I”, după performanța detașamentul românesc „Carpathian Vipers”.
O dronă care a pătruns în spațiul aerian estonian a fost doborâtă deasupra lacului Vortsjarv, a declarat ministrul Apărării al țării, Hanno Pevkur. Resturile dronei au căzut la marginea unui câmp din satul Kablakula, din Poltsamaa. Drona a fost doborâtă de un avion de vânătoare românesc staționat la baza aeriană din Siauliai, Lituania, relatează portalul de știri ERR.
Ministerul Apărării a confirmat informația privind doborârea dronei, precizând că piloții „au identificat ținta și au parcurs toate procedurile de identificare, aprobare pentru angajare și minimizare a riscurilor, după care au lansat o rachetă aer-aer”.
Radu Miruță a dezvăluit identitatea pilotului român al avionului F-16 care a doborât drona ucraineană din Estonia. În semn de apreciere pentru această realizare, ministrul a anunțat că a propus acordarea emblemei de emisar pentru pace, clasa întâi, pentru pilotul avionului de vânătoare.
„În complicata luptă mondială contra dronelor, un pilot militar roman este astăzi cel care a reușit. Aflat in misiune de poliție aeriana în Lituania, din partea României, la bordul unui avion de vânătoare F16 românesc, căpitanul comandor Pavelescu Costel-Alexandru a reușit să încadreze, să angajeze și să pună la pământ o dronă intrată în spațiul aerian al Estoniei.
L-am cunoscut pe comandorul Pavelescu (cel din poză) în baza aeriană 86 de la Fetești si i-am remarcat de atunci determinarea ca profesional să demonstreze că de la bordul unui F16 va reuși să doboare o astfel de țintă. Astăzi a demonstrat-o, postează ministrul Apărării.
Recomandarea autorului: Un F-16 românesc a doborât o dronă ucraineană deasupra Estoniei. „Dăm permisiunea doar aliaților. Ucrainenii nu au cerut această permisiune“