Prima pagină » Știri politice » ATAC. Rareș Bogdan desființează CCR! O rușine totală! Ce vrea să facă europarlamentarul PNL

ATAC. Rareș Bogdan desființează CCR! O rușine totală! Ce vrea să facă europarlamentarul PNL

ATAC. Rareș Bogdan desființează CCR! O rușine totală! Ce vrea să facă europarlamentarul PNL

Prim-vicepreședintele PNL, Rareș Bogdan, lovește în toată lumea după ce Curtea Constituțională a decis că abrogarea pensiilor speciale este neconstituțională, precum și amenzile date de polițiști în timpul Stării de urgență. I-a cerut demisia lui Valer Dorneanu, atacat-o pe Renate Weber, iar despre judecătorii CCR a spus că „și-au protejat drepturile”.

Europarlamentarul liberal cataloghează deciziile Curții Constituționale drept „o rușine totală pentru absolut orice sistem constituțional din lume. Curtea lui Dorneanu și compania a acoperit mizeria cu pensiile speciale și a introdus o altă aberație, cu declararea ca neconstituțională a amenzilor date în timpul stării de urgență”.

Pentru Rareș Bogdan, „CCR este o apărătoare clară a celor care au săvârșit acte de nelegalitate, prin nerespectarea izolării sau a carantinei, unii dintre ei în mod repetat.  293.000 de cetățeni n-au respectat condițiile impuse de starea de ugență, dar judecătorii CCR au nesocotit peste 98% din populația României, care s-a dovedit de o disciplină absolută”.

Din discursul prim-vicepreședintelui PNL nu putea lipsi trimiterea la fostul șef al psd: „La fel ca în epoca Dragnea, CCR se dovedește apărătoare a infractorilor în detrimentul oamenilor cinstiți, corecți, care înțeleg că democrația nu înseamnă haos și în niciun caz nu înseamnă nerespectarea legii, mai ales în stare de urgență”.

De fapt, după ce s-a gândit mai bine, Rareș Bogdan a ajuns la concluzia că „acțiunea CCR nu este întâmplătoare. Acțiunea legată de starea de urgență este direct legată de decizia extrem de gravă, dorită de 94% din populația României, respectiv acțiunea de tăiere a pensiilor speciale”.

Cere modificarea legii

Conform stiripesurse.ro, politicianul liberal este de părere că trebuie modificată legea prin care sunt desemnați judecătorii CCR, astfel încât „pupincuriștii și șpăgarii” să fie îndepărtați de la Curte!

„În acest moment și în lumina ultimului atac adus la adresa președintelui României, este extrem de clar că modul în care sunt delegați acești judecători și modul în care sunt organizați, va trebui schimbat categoric. Nu poate exista o Curte cu adevărat independentă, o Curte etalon, atâta timp cât avem acest sistem de selecție. Astăzi, s-a scris o nouă pagină din istoria neagră a unei democrații șuntite, pervertite de către cei care în urmă cu 3 ani de zile au promovat OUG 13, un atac pe față la statul de drept și la adresa democrației”.

Apel la „românii corecți”

Rareș Bogdan a lansat și un apel la românii corecți, „care își educă copilașii în spiritul bunei credințe. Niciodată românii nu le vor spune copiilor că este bine să furi, că este bine să faci rău, că este bine să nu-i respecți pe cei din jur. Mă bazez pe faptul că acești oameni de bună credință, adică peste 98% dintre ei, vor avea puterea să ne ajute să schimbăm legea de desemnare a judecătorilor CCR, astfel încât politrucii, șpăgarii și pupincuriștii să nu mai aibă ce să caute în cadrul acestui for”.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ilie Bolojan susține că Nicușor Dan nu i-a cerut demisia: „Am discutat cu dânsul, vom mai discuta”
Digi24
„L-am păcălit pe Putin”: Povestea guvernatorului care a dat peste cap planurile Kremlinului într-o regiune îndepărtată a Rusiei
Cancan.ro
Un nou SCANDAL zguduie Familia Regală! Kate Middleton a ajuns în pragul disperării
Prosport.ro
Un turist care s-a cazat de mai multe ori la hotelul Simonei Halep a lăsat un mesaj pentru personal: „Ne simțim întotdeauna așa”
Adevarul
Războiul din Pădurea Băneasa ia amploare. 6.000 de oameni, captivi între un dezvoltator care nu se ține de cuvânt și ecologiști
Mediafax
Propunerea șefului AIE pentru a reduce dependența de Strâmtoarea Ormuz
Click
Cum se descurcă Andreea Antonescu în America. Dezvăluiri emoționante despre viața de mamă singură
Digi24
Războiul lui Donald Trump cu papa Leon, prin ochii catolicilor MAGA: „Este bine pentru biserică și este bine pentru democrație”
Cancan.ro
Ce le spunea Codruța Filip colegilor de la Desafio despre Valentin Sanfira, înainte de divorț. S-a aflat TOT!
Ce se întâmplă doctore
Cum arăta Delia la începutul carierei sale în muzică! Transformarea prin care a trecut artista este uimitoare. Se poza numai în ipostaze sexy
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Fotoreportaj din China: Mașinile pe care Europa nu le vede și de ce piața auto de acolo surprinde total
Descopera.ro
De ce pâinea îngrașă chiar și când nu o mâncăm în exces?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion către Măria: - – Ce ai fată de stai dezbrăcată?
Descopera.ro
Musca digitală. Cât de aproape suntem de simularea unui creier?