Prima pagină » Știri politice » Boc: „Băsescu este liderul de facto al dreptei din România”

Boc: „Băsescu este liderul de facto al dreptei din România”

Boc:
Fostul președinte al PDL Emil Boc susține că Traian Băsescu este liderul "de facto" al dreptei din România și "cel mai important politician care s-a afirmat ca om de dreapta", iar acest fapt "nu poate fi ignorat de niciun proiect politic din România".

Fostul președinte al PDL Emil Boc susține că Traian Băsescu este liderul „de facto” al dreptei din România și „cel mai important politician care s-a afirmat ca om de dreapta”, iar acest fapt „nu poate fi ignorat de niciun proiect politic din România”, transmite corespondentul Mediafax.

Întrebat, miercuri, într-o conferință de presă, ce știe despre Mișcarea Populară, Emil Boc a răspuns că nu știe detalii despre acest proiect, dar că se va informa.

„Nu știu multe date, în Cristian Diaconescu am încredere, îl știu un om responsabil, de dreapta, și de aceea a rupt contactul cu PSD. Mi-am dat seama încă de când era în Guvern că avea o atitudine mult mai de dreapta, europeană și deschisă decât restul miniștrilor PSD din Guvern și este o bilă albă. Nu știu detalii despre program și mă voi informa în perioada următoare. Cert este că Traian Băsescu este liderul de facto al dreptei din România, este cel mai important om politic care s-a afirmat ca om de dreapta. Acest lucru nu poate fi ignorat de niciun proiect politic din România. Nu mă întrebați de modalități, de forme de colaborare, este prea devreme, dar acest lucru nu trebuie uitat și ignorat de nimeni”, a spus Boc.

Întrebat în continuare despre mesajul transmis de șeful statului după Convenția Națională a PDL, când a spus „adio PDL”, Boc a răspuns că speră într-un nou parteneriat cu președintele Traian Băsescu.

„Mesajul președintelui Băsescu nu este un element pozitiv, sunt mai idealist și sper ca, pe termen scurt, mediu sau lung, să fie din nou un parteneriat cu președintele Traian Băsescu. Sub ce formă nu știu”, a adăugat Emil Boc.

Consilierul prezidențial Cristian Diaconescu a anunțat, luni, într-o postare pe blog, că a decis, împreună cu „colegii” săi, să inițieze procedurile pentru înființarea Fundației „Mișcarea Populară”, menționând că „noua formă de expresie” își propune să promoveze valorile de centru-dreapta.

Vasile Măgrădean, [email protected]

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Prețul unui kilogram de cireșe în 2026: surpriza șocantă din ultimul deceniu
Digi24
Își vând copiii ca să supraviețuiască: Alegerile imposibile pe care familiile au ajuns să le facă din cauza sărăciei
Cancan.ro
Românii care pot primi gratis panouri solare și baterii. Programul anunțat într-o localitate din România
Prosport.ro
Caz revoltător: o jucătoare, agresată de administratorul stadionului. „A intrat în vestiar peste noi în timp ce eram dezbrăcate, m-a îmbrâncit și m-a lovit cu pumnul în față”
Adevarul
Barajele abandonate care sufocă râurile României. Peste 600 de bariere inutile au fost demolate pe râurile Europei, în 2025
Mediafax
Manifestul secret despre AI care zguduie lumea: Papa trage un semnal de alarmă
Click
25 mai 1949, ziua în care comuniștii decid construirea Canalului Dunăre-Marea Neagră. Inițiativa construcției i-ar fi fost sugerată lui Gheorghe Gheorghiu-Dej chiar de către Stalin
Digi24
Cum ar vota românii la un referendum pentru demiterea președintelui Nicușor Dan (sondaj)
Cancan.ro
Câți bani a primit eliminata Maria Dumitru, de la Antena 1, pentru cele 17 săptămâni la Survivor
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Roberta Anastase la 50 de ani? Transformarea discretă a fostei Miss România 1994
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
VIDEO - Ce autonomie reală a obținut noul Skoda Kodiaq PHEV în România
Descopera.ro
Planul secret pentru revenirea lui Cuza la domnie
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Gheorghe: - Ioane, dacă eu m-aș însura cu soră-ta, noi doi ce-am fi?
Descopera.ro
Afectează sauna fertilitatea masculină? Ce spun specialiștii