Prima pagină » Știri politice » VIDEO | Ciolacu: Vine iarna, o să fie o jale, o să înghețe lumea în case. Gigacaloria, mai scumpă cu 60%

VIDEO | Ciolacu: Vine iarna, o să fie o jale, o să înghețe lumea în case. Gigacaloria, mai scumpă cu 60%

PSD a depus moțiunea pentru demiterea premierului Florin Cîțu / Sursă Foto: Facebook - Marcel Ciolacu

Liderul PSD, Marcel Ciolacu, i-a acuzat pe cei de la USR PLUS și PNL că s-au lăudat că vin la guvernare să facă reforme, dar până acum nu au făcut nimic și chiar au blocat legea „Fără penali în funcții publice” pe care și social-democrații o susțin. Totodată, el le-a solicitat guvernanților să vină cu măsuri de pentru ca românii să nu înghețe de frig în case la iarna, ținând cont că prețurile au electricitate și căldură au explodat.

„Eu nu îi mai văd cu reformele, aproape doi ani de guvernare… Ai venit noi cu reforma lor „Fără penali în funcții publice”, e la Senat, au blocat-o. De ce? Le cerem în BP Senat să treacă legea”, a declarat Marcel Ciolacu.

Ciolacu a afirmat că membrii CCR nu ar mai trebui numiți politic dacă au făcut parte dintr-un partid politic în ultimii opt ani.

„Azi am depus cu CCR. Nu poți să fi propus membru CCR dacă în ultimii 8 ani de zile ai făcut parte dintr-un partid politic. Comisia de la Veneția spune că poți pune restricție pe 10 ani. Nu facem depolitizarea instituțiilor? Esențiale?”, a afirmat liderul PSD.

Președintele social-democraților acuză Guvernul că în această iarnă foarte mulți români vor îngheța în case de frig, întrucât prețurile la gigacalorie au crescut cu cel puțin 60% și mulți nu își vor permite să plătească facturile uriașe la căldură.

„Vine iarna, o să fie o jale, o să înghețe lumea în casă. Gigacaloria, MAI SCUMPĂ CU 60%. Nu au venit încă…Vorbim de noi, ca persoane fizice. Am distrus industria românească, nu mai e competitivă. Restul țărilor iau măsuri, mâine depunem un proiect de lege în acest sens. Toate lucrurile sunt pe o perioadă scurtă, 6 luni, 1 an. CSAT de ce se strânge? Să facă congres? Astea sunt problemele reale ale țării”, a mai spus Ciolacu.

Liderul PSD spune că statul ar trebui să intervină și să plafoneze prețurile la energie electrică așa cum au făcut și alte țări europene.

„Dacă devii dependent energetic…deja avem datorie externă peste 50%…Nu mai poți vorbi în România de SUVERANITATE NAȚIONALĂ. Pierdem tot! Ăla spune că vinde CEC. Tu vinzi Hidroelectrica în plină criză… Companiile de stat au vândut energia cu 200, acum e 1000, sunt niște speculanți…Câștigă 800. Statul trebuie să intervină. Am înțeles că sunteți șmecheri…vin cu impozitare de 90%. Așa acționează toți, ungurii, polonezii. Reîntorci acei bani”.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Tradiții, obiceiuri și superstiții de Anul Nou: Ce să faci de Revelion și ce să eviți ca să ai noroc tot anul
Digi24
Reacția Chinei după acuzațiile Kremlinului că ucrainenii au atacat reședința lui Putin
Cancan.ro
Plan malefic și fără milă! Cum a pus mâna pe bani în doar câteva zile, femeia din Sibiu care și-a ucis mama
Prosport.ro
Ioan Andone i-a primit pe Cătălin Măruță şi pe Andra în Spania, în casa lui de milioane de euro: „Sunt un om bogat”
Adevarul
Capcana celui mai amplu experiment demografic: cum a modelat China o generație care nu mai vrea copii
Mediafax
Ianuarie 2026: marile sărbători din calendarul ortodox
Click
Orașul-minune al României! Nu se mai oprește din dezvoltare și a atras miliarde de euro
Digi24
Schimbarea critică privind armata lui Putin care ar putea opri războiul din Ucraina. Zelenski: E o premieră
Cancan.ro
Substanțe afrodisiace, descoperite în casa Rodicăi Stănoiu. Ancheta ia o turnură neașteptată
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un român va participa la Raliul Dakar 2026. În ce categorie se va înscrie acesta?
Descopera.ro
Galerie foto de excepție cu Brigitte Bardot
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Duș cu apă rece sau caldă: Care este mai sănătos?