Prima pagină » Știri politice » Florin Cîțu, după avertismentul Fitch: „Le voi explica că programul de reformă merge mai departe”

Florin Cîțu, după avertismentul Fitch: „Le voi explica că programul de reformă merge mai departe”

Florin Cîțu, după avertismentul Fitch: „Le voi explica că programul de reformă merge mai departe”
Florin Cîțu, după avertismentul Fitch: „Le voi explica că programul de reformă merge mai departe”

Premierul Florin Cîțu a asigurat miercuri că reformele începute vor continua și că România are în acest moment venituri mai mari la buget și are capacitatea de a reduce deficitul bugetar.

Declarația vine în contextul în care agenția de evaluare financiară Fitch Ratings a atras atenția că dizolvarea coaliției de la guvernare ar putea perturba serios eforturile de consolidare fiscală în România, informează Agerpres.

Astfel, Cîțu spune că va discuta cu agențiile de rating și le va explica faptul că programul de reforme va fi continuat.

„Am discutat, discut cu agenţiile de rating, ştiţi foarte bine, de două, trei ori pe an, voi avea şi acum discuţii cu agenţiile de rating, le voi explica că programul de reformă merge mai departe. PNL este un partid responsabil, un partid care nu este format din copii răsfăţaţi care îşi iau jucăriile şi pleacă la prima problemă, un partid care este interesat de guvernarea României şi de reformele pe care ni le-am asumat în programul de guvernare, toate reformele pe care le-am asumat în programul de guvernare. Iar agenţia de rating, vom arăta şi faptul că avem venituri mai mari la buget, putem să reducem deficitul bugetar şi ne ţinem de calendarul de reducerea deficitului bugetar acceptat de Comisia Europeană în primăvară”, a declarat Florin Cîțu.

Fitch: Criza politică compromite eforturile de consolidare fiscală

Căderea guvernului de coaliție din România ar putea perturba eforturile de consolidare fiscală, esențiale pentru rezolvarea perspectivelor negative asupra ratingului „BBB-” al României, a anunțat marți agenția Fitch Ratings.

Creșterea economică susținută și finanțarea UE oferă în continuare o potențială cale către reducerea deficitului, dar perspectivele de abordare a rigidităților fiscale de lungă durată s-ar putea deteriora, menționează reprezentanții agenției.

Aceștia amintesc de ciza politică din România și notează că USR PLUS a anunțat că părăsește coaliția, lucru care lasă Guvernul fără susținere palamentară.

Fitch Ratings mai notează că agenda de reforme a coaliției, ancorată în PNRR, s-a confruntat deja cu obstacole din cauza dificultăților în implementarea măsurilor în timpul pandemiei.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cu cât s-au scumpit sărbătorile românilor? Fiscaliști: Masa tradițională de Crăciun, bradul și cadourile „modeste” costă 500 de euro în 2025
Digi24
Ordin de arestare pentru Gari Kasparov. Fostul campion de șah este un critic al lui Vladimir Putin
Cancan.ro
Vila Rodicăi Stănoiu ar fi fost jefuită! Ce obiecte lipsesc din averea fostei ministre a Justiției, după ce a fost amplu percheziționată
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Dorinel Umbrărescu anunță public câți kilometri din Autostrada Moldovei vor fi gata în 2026
Mediafax
Nicușor Dan a gustat colăcei în timp ce colindătorii cântau la Cotroceni. Mirabela Grădinaru nu a cedat poftelor
Click
Cum se coace corect cozonacul. Temperatura potrivită pentru cuptorul electric și pe gaz
Digi24
VIDEO. Accident pe noul tronson al Autostrăzii Moldovei, în prima oră de la deschiderea circulației
Cancan.ro
Cum încearcă Vlad Pascu să scape de pedeapsa de 10 ani cu executare! S-a dus direct la CEDO și dă vina pe…
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Cele mai periculoase modificări de soft și simptomele grave pe care le provoacă motorului
Descopera.ro
Structuri misterioase detectate în Cosmos!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Soțul tău are o amantă tânără! Îmi pare rău!
Descopera.ro
Cum să mâncăm tot ce vrem de sărbători fără să ne fie rău?