Prima pagină » Știri politice » Fratele lui Radu Mazăre demisionează din PSD, pentru a se înscrie în formațiunea lui Mircea Geoană

Fratele lui Radu Mazăre demisionează din PSD, pentru a se înscrie în formațiunea lui Mircea Geoană

Fratele lui Radu Mazăre demisionează din PSD, pentru a se înscrie în formațiunea lui Mircea Geoană
Senatorul Alexandru Mazăre, fratele primarului Constanței, Radu Mazăre, a declarat, duminică, pentru MEDIAFAX că demisionează din PSD, susținând că nu se mai regăsește în politica practicată de conducerea partidului și adăugând că îl va urma pe Mircea Geoană la formațiunea înființată de acesta.

„Am demisionat din PSD pentru că nu mă mai regăsesc în politica pe care o practică actuala conducere a PSD. Mă așteptam ca după eșecul de proporții de la alegerile prezidențiale să fie convocat un congres al partidului care să aleagă o conducere nouă. Nu sunt mulțumit de actuala practică de a pune pumnul în gură celor care au altă părere decât conducerea partidului. Acele excluderi care s-au făcut până acum plus amenințările cu excluderea pentru toți cei care nu împărtășesc actuala direcție politică a conducerii PSD m-au făcut să mă gândesc mult mai bine și să iau această decizie”, a declarat Alexandru Mazăre corespondentului MEDIAFAX.

El a precizat că îl va urma pe Mircea Geoană în cadrul formațiunii politice pe care acesta intenționează să o formeze.

Alexandru Mazăre a spus că nu-și propune să racoleze colegi și că fiecare trebuie să-și aleagă drumul politic.

„Nu-mi propun să racolez colegi, fiecare trebuie să-și asume o anumită conduită politică, fiecare face un bilanț al realizărilor și în funcție de asta va alege”, a explicat senatorul Mazăre.

El a menționat că l-a consultat și pe fratele său, Radu Mazăre, primarul Constanței și liderul PSD Constanța înainte de a lua această decizie.

„Am vorbit, l-am consultat și credeți-mă că nu a fost o decizie ușoară. De 13 ani activez în PSD și nu am făcut parte din niciun alt partid, nici măcar nu am intenționat niciodată să plec de la PSD. Ca atare, am avut o discuție și cu fratele meu, dar este o decizie pe care mi-o asum și pentru care merg mai departe. Nu trebuie să fie de acord sau nu ca să iau eu o decizie. Avem relații ca între oameni responsabili și fiecare știe exact ce vrea de la viață”, a mai spus Alexandru Mazăre.

Alexandru Mazăre se află în Parlament din 2004, fiind mai întâi deputat, iar din 2008 a fost ales senator. El a intrat în politică împreună cu fratele său, în anul 2003, atunci când Radu Mazăre a preluat șefia organizației județene a PSD Constanța. Până în 2004, a fost vicepreședinte al organizației județene PSD Constanța, iar din iunie 2004 și până în noiembrie 2004 a fost consilier local în cadrul Consiliului Local Municipal Constanța. Alexandru Mazăre a renunțat la această calitate după ce a devenit deputat la alegerile parlamentare din 2004.

Senatorul Mircea Geoană a lansat, pe 1 februarie, la Romexpo, un nou proiect social-democrat intitulat „România noastră”, susținând că această inițiativă va schimba majoritatea în Parlament, iar în luna martie va fi instalat un nou guvern.

Geoană a spus că propune noul proiect în locul „sultanatului politic al lui Victor Ponta”.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Viitorul mașinilor chinezești în Europa: UE a luat decizia momentului
Digi24
Donald Trump s-a autoproclamat „președinte interimar al Venezuelei”. Imaginea postată de liderul american pe platforma sa socială
Cancan.ro
Mărturiile stupefiante ale lui Mario Iorgulescu despre nunta fiului lui Romică Țociu: M-au întrebat dacă vreau să iau ceva cu ei
Prosport.ro
Cuplul momentului în România. Cunoscuta cântăreață se iubește cu fostul fotbalist FCSB
Adevarul
Ce se află sub gheața celei mai mari insule din lume. Pământul le-a ascuns aici dintr-un motiv anume
Mediafax
Criză în America! Cât a ajuns să coste o banală pizza cu brânză
Click
Bijuteria regală, veche de 1.100 de ani, care are gravat mesajul: „Alfred a poruncit să fiu făcută”
Digi24
Reacția Chinei după ce Donald Trump a declarat că SUA vor prelua Groenlanda ca să nu ajungă pe mâinile Beijingului
Cancan.ro
BREAKING! Mario Iorgulescu vrut să se SINUCIDĂ. Mesajul de ADIO lăsat părinților
Ce se întâmplă doctore
O mai țineți minte pe Adela Lupșe, cunoscută pentru replica „Vreau să sune telefonul”? Cum arată acum, la 10 ani de când a renunțat la tv
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Un McLaren diferit de toate: povestea INCREDIBILĂ a monopostului care a însoțit titlul lui Lando Norris
Descopera.ro
De ce au fost interziși câinii în Antarctica?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Explică-mi și mie de ce te-ai culcat cu soră-mea?
Descopera.ro
Un material controversat a început să fie folosit în chirurgia plastică