Prima pagină » Știri politice » George Simion și Călin Georgescu, la vot împreună cu soțiile / „Am votat împotriva NEDREPTĂȚILOR făcute poporului român”

George Simion și Călin Georgescu, la vot împreună cu soțiile / „Am votat împotriva NEDREPTĂȚILOR făcute poporului român”

Candidatul AUR la alegerile prezidențiale, George Simion, votează la o secție de vot din Mogoșoaia. Acesta va fi însoțit de Călin Georgescu, viitorul său prim-ministru, și de soția sa, Ilinca.

UPDATE 8.14

Familiile Georgescu și Simion s-au despărțit, după ce au parcurs câteva zeci de metri pe jos. La despărțire, Georgescu i-a spus lui Simion: Rămâne cum am vorbit!

UPDATE 8.10

George Simion a declarat, din fața secției, că votul său este „pentru familia românească, în care cuvintele mamă și tată să fie sfinte”.

„Am votat împotriva nedreptăților făcute poporului român, am votat împotriva inechităților și umilințelor la care surorile și frații noștri au fost supuși și aici, în actuale granițe și pretutindeni. Am votat împotriva abuzurilor și împotriva sărăciei, am votat împotriva celor care ne desconsideră pe toți, dar totodată am votat pentru viitorul nostru, care să fie decis doar de români, pentru români și pentru România”, a declarat Simion.

La rândul său, Georgescu a transmis mesajul de unitate, la vot.

„Am votat pentru țara noastră, de aici și de pretutindeni, care mai mult ca oricând are nevoie de iubire, de iertare și de vindecare. La final, aș vrea să ne amintim de cuvintele înțelepte ale străbunilor noștri, care spuneau: cu cât suntem mai mulți, cu atât este mai bine, așa încât să fim mulți la vot și vom fi puternici”, a spus Georgescu.

Simion, Georgescu și soțiile lor au plecat din secția de vot în scandările „Călin Georgescu, președinte” și „Călin, te iubim”.

UPDATE 8.06

„Este o mărturisire, mai mult decât un vot”, a declarat Călin Georgescu în interiorul secției, după ce a votat.

Celor doi nu li-a s-a permis să facă declarații în interiorul secției de votare.

UPDATE 8.00

Cei doi au fost primiți în urale de oamenii strânși în fața secției de vot. „Călin Georgescu, președinte”, scandau aceștia.

Alături de Călin Georgescu este soția sa, Cristela.

Știrea inițială.

Cei doi au mers împreună la vot și în primul tur al alegerilor prezidențiale, pe 4 mai.

Până la ora 8.00, peste 300 de mii de oameni și-au exprimat dreptul la vot, în țară (1,30%) și aproape 750 de mii în străinătate.

Pentru diaspora, votarea se desfășoară pe parcursul a trei zile, cu închiderea urnelor la ora 21:00, ora României.

În primul tur din 4 mai, prezența la vot a fost de 53,21%, comparativ cu 49,87% la turul doi din 2019.

Aproximativ 1,1 milioane de tineri între 18-22 ani vor vota pentru prima dată.

Sursa: ANDREEA ALEXANDRU/MEDIAFAX FOTO

CITEȘTE ȘI:

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Pot influența formarea unui guvern.” Bolojan explică de ce neafiliații contează mai mult decât UDMR
Digi24
„De acum înainte, Moscova nu mai doarme niciodată”. Cum a reușit Ucraina să încline balanța în favoarea sa în războiul dronelor
Cancan.ro
Lora, amenințată cu MOARTEA! A cerut protecția Poliției
Prosport.ro
FOTO. „Vreau să mori”. Mesajul pe care l-a primit campioana de la o „mamă cu trei copii”
Adevarul
Eşec pentru Kremlin la Beijing: Putin a plecat fără acordul vital pentru gazele rusești și a anulat conferința de presă
Mediafax
Oficial! Wiz Khalifa, dat în urmărire generală de Poliția Română
Click
A renunțat la munca de birou și și-a construit o căsuță din panouri de paie: „Rămâneam fără bani și eram nevoit să mă împrumut”
Digi24
Reacția lui Traian Băsescu la criza politică: „Niște amatori de proastă calitate”. Ce crede despre alegerea unui premier tehnocrat
Cancan.ro
Cine era Amalia, doctorița moartă pe DN52. Femeia ar fi fost lovită cu mașina intenționat
Ce se întâmplă doctore
Cât câștigă Andra pentru un concert. Suma uriașă pe care o încasează artista. Măruță a dezvăluit TOT
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Droguri ascunse în bidoane de ulei și vândute la un service auto din Iași. „Vulcanizarea” costa între 500 și 1.000 de lei
Descopera.ro
O coliziune de proporții a lovit Calea Lactee!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O pescăriţă nervoasă, către pestişorul de aur – Ti-am spus să faci din bărbatul meu un armăsar!
Descopera.ro
21 mai, Ziua Internațională a Ceaiului. Cea mai populară băutură din lume are o istorie de peste 5.000 de ani