Prima pagină » Știri politice » Liberalii îl trimit la plimbare pe Bușoi. Ludovic Orban îi ia locul în cursa pentru Primăria Capitalei

Liberalii îl trimit la plimbare pe Bușoi. Ludovic Orban îi ia locul în cursa pentru Primăria Capitalei

Liberalii îl trimit la plimbare pe Bușoi. Ludovic Orban îi ia locul în cursa pentru Primăria Capitalei
În cadrul ședinței comisiei de unificare a PNL de luni deputatul Ludovic Orban a fost propus pentru a candida la Primăria București, înlocuindu-l astfel pe europarlamentarul Cristian Bușoi, au declarat pentru MEDIAFAX surse liberale.

Potrivit unor surse din rândul PNL, prim-vicepreședintele PNL Ludovic Orban ar fi liberalul cu cele mai mari șanse de reușită în cursa pentru primăria Capitalei, potrivit sondajului comandat de partid.

„Sunt onorat de propunerea colegilor mei din Comsia de Unificare a PNL. Sunt pregătit să parcurg următorii pași procedurali pentru desemnarea mea ca și candidat la funcția de primar general, mai exact, votul în conducerea PNL București și de asemenea validarea în Biroul Politic Național (BPN) al PNL. (…) Îl felicit pe Cristian Bușoi pentru campania frumoasă, profesionistă și dedicată pe care a desfășurat-o”, a declarat Ludovic Orban.

Deputatul PNL a ținut să menționeze că în spatele candidaturii sale se află o viață de muncă în slujba comunității și a semenilor săi și că, prin funcțiile publice pe care le-a ocupat de-a lungul timpului, a reușit să lase urme, lucruri pe care le-a făcut atât în București, cât și în zona înconjurătoare.

„Candidez nu ca să mă aflu în treabă. Candidez pentru că Bucureștiul are nevoie de o mână pricepută, are nevoie de o persoană cu viziune care să facă Bucureștiul să conteze, iar bucureștenii să trăiască, într-adevăr, într-o capitală demnă de Uniunea Europeană”, a explicat Orban.

Președintele PNL București, Cătălin Predoiu, a spus că procesul alegerii candidaților pentru scrutinul din vară este conform parcursului stabilit și organizat de partid, și că, în final, a fost ales candidatul care are cele mai mari șanse la fotoliul de primar.

„Îl vom stabili candidat pe domnul Ludovic Orban și aș mai dori să adaug un mesaj politic puternic pe care aș vrea să îl primească cetățenii de centru dreapta. Să reflectăm astfel încat Capitala să nu ajungă în mâinile administrației PSD. Noi dorim să câștigăm Primăria Capitalei. Noi dorim să câștigăm, să adunăm în jurul nostru toate forțele care urmăresc ca această primărie să fie administrată pe baza valorilor de centru dreapta”, a spus Cătăin Predoiu, despre înlocuirea lui Cristian Bușoi cu Ludovic Orban.

La rândul său, Bușoi a spus că îi predă ștafeta lui Ludovic Orban și că „O victorie a PNL în fața PSD în București este obligatorie și este mai importantă decât orice proiect personal. Pentru asta am decis să susțin candidatul PNL care va reuși să strângă votanți fragmentați de dreapta și să câștige în fața PSD, pe domul Ludovic Orban”.

„Nu mă opresc, nu dezertez. Ci doar predau ștafeta unui coleg, domnului Orban, conform deciziei luate împreună cu conducerea PNL. Nu cred în retrageri și în cedări, am 37 de ani și am învățat că cea mai importantă lecție în politică este ‘Ai reușit, continuă. Nu ai reușit, continuă până când câștigi încrederea oamenilor’. Voi continua să susțin proiectul PNL pentru București. (…) Cred că acum politica românească are nevoie de politicieni care mai bine riscă să fie catalogați drept serioși și cuminiți decât să fie numiți mai târziu mârlani sau farsori, pentru că șapte ani București a trăit un haos vesel. De la autostrada suspendată și până la cel mai lung cârnat afumat din lume, ne-am distrat cu toții pe banii noștri. Dacă nu suntem atenți, PSD va pune mâna din nou pe București”, a încheiat Cristian Bușoi.

Candidatura lui Ludovic Orban va trebui să fie validată de BPN al PNL.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cu cât se va ieftini energia electrică în 2026? Explicația ministrului Bogdan Ivan
Digi24
Barack Obama explică afirmațiile despre extratereștri și Area 51, după valul de reacții pe rețelele sociale
Cancan.ro
Au apărut noi detalii despre cazul românului care a încercat să răpească o fetiță în Italia. Bărbatul ar fi acționat la...
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
România, aproape invizibilă la München: „Mi-e teamă că la noi nu se înțelege cât de mare este schimbarea de atitudine a Germaniei”
Mediafax
Vor continua să crească prețurile apartamentelor în timp ce vânzările acestora scad? Ce spune un CEO cu 20 de ani de experiență în imobiliare
Click
A ajuns de la o pensie de 850 € la venituri de 3.500 €. Metoda folosită de un pensionar de 77 de ani
Digi24
Poveste de film: A vândut tot ce avea în SUA și s-a mutat în România, după ce iubita lui a fost deportată. „I-a luat 10 zile”
Cancan.ro
Câți bani a primit eliminata Larisa Uță, de la Antena 1, pentru cele 6 săptămâni petrecute la Survivor 2026
Ce se întâmplă doctore
Apariția incendiară a Andreei Bănică în costum de baie la 47 de ani a stârnit reacții: „De ce simți nevoia să te vedem dezbrăcată?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
2026: O singură bandă are prioritate în sensul giratoriu, dar mulți șoferi o evită. Cum se aplică noua regulă din Codul Rutier
Descopera.ro
Ce vrea să construiască NASA pe Soare?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Eram cu iubita în pat, când am primit un mesaj...
Descopera.ro
Ozempic lovește puternic în cel mai mare fast-food din lume. Cum regândește McDonald’s meniul?