Prima pagină » Știri politice » Motivul bizar pentru care Antonescu scoate presa din sală la ședințele despre noua Constituție: de ce se teme Crin

Motivul bizar pentru care Antonescu scoate presa din sală la ședințele despre noua Constituție: de ce se teme Crin

Motivul bizar pentru care Antonescu scoate presa din sală la ședințele despre noua Constituție: de ce se teme Crin
Comisia pentru revizuirea Constituției a "schițat", miercuri, calendarul modificării legii fundamentale, astfel încât, până în 11 martie, grupurile parlamentare să poată veni cu propuneri pe teze.

Președintele Comisiei pentru revizuirea Constituției, Crin Antonescu, a declarat, miercuri, că prezența non-stop a televiziunilor la lucrările comisiei ar afecta lucrările, deoarece naște dorința unor parlamentari de a se „auzi vorbind” la televizor.

Antonescu a fost întrebat dacă decizia în cazul accesului presei la lucrările Comisiei de revizuire a Constituției va fi menținută.

„Voi pune această problemă (a accesului presei pe timpul lucrărilor din Comisie – n.r.) tuturor colegilor și decizia se va lua la nivelul Comisiei. Deci, să distingem încă o dată, vă rog, foarte bine între transparența lucrărilor – cu alte cuvinte comunicarea prin intermediul presei a tot ceea ce s-a decis, a tot ceea ce s-a propus, a tuturor punctelor de vedere – și prezența non-stop a presei la desfășurarea lucrărilor, dintr-un motiv foarte simplu. Prezența presei deși este întotdeauna plăcută, întotdeauna naște în noi bucurie, mai naște și alte lucruri, mai naște și dorința de a vorbi foarte mult ca să ne auzim și poate să fim transmiși la televiziune – ceea ce iar e foarte bine, dar afectează propriu-zis mersul lucrărilor”, a explicat Antonescu.

Calendarul modificării Constituției

Comisia pentru revizuirea Constituției a „schițat”, miercuri, calendarul modificării legii fundamentale, astfel încât, până în 11 martie, grupurile parlamentare să poată veni cu propuneri pe teze. Totodată, președintele comisiei, Crin Antonescu, a anunțat că s-a decis ca 15 mai să fie termenul până la care pot fi făcute propuneri de revizuire a Constituției, inclusiv de Forumul Constituțional.

„Am decis ca următoarea ședință să aibă loc pe 13 martie, iar până pe 11 martie să primim propuneri pe teze de la grupurile parlamentare. De fapt, orice parlamentar poate face propuneri. Până pe 15 mai, vrem să avem toate propunerile pe articole și cele din partea societății civile, prin intermediul Forumului Constituțional”, a declarat Anontescu, la finalul ședinței de la Palatul Parlamentului.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Șefii forțelor armate din Marea Britanie și Germania cer reînarmarea continentului: „Agresiunea și intențiile Rusiei se extind dincolo de Ucraina”
Digi24
„Patrioții furioși” ai Rusiei întorc armele împotriva lui Putin. Cum a ajuns „țarul cel bun” să fie văzut ca impostorul de la Kremlin
Cancan.ro
Primele imagini cu ucigașul lui Gheorghe Chindriș. Tânărul de 26 de ani a fost capturat de forțele speciale SIAS
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
Ce ne rezervă 2026 pentru fiecare zodie, conform horoscopului chinezesc. Anul „Calului de foc” începe pe 17 februarie
Mediafax
Epava unui vapor de lux scufundat în Lacul Michigan în urmă cu peste 150 de ani, găsită după șase decenii de căutări
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Cancan.ro
Moarte violentă pentru Gheorghe Chindriș. Cum a fost ucis fostul director la Cupru Min
Ce se întâmplă doctore
O mai știți pe Fata Morgana?! Cum arată acum după ce a învins cancerul de piele. Imagini senzuale cu bruneta
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Citatul zilei de la Enzo Ferrari, omul care ura vacanțele: „Nu am plecat niciodată într-o călătorie adevărată”
Descopera.ro
Singurul animal care nu moare de bătrânețe!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
Premieră într-un spital din România: Pacienții pot accesa dosarul medical online