Prima pagină » Știri politice » Parlamentari români pleacă la Oslo, pentru a „a afla adevărul” în scandalul Bodnariu. „Le cerem să-și schimbe legislația”

Parlamentari români pleacă la Oslo, pentru a „a afla adevărul” în scandalul Bodnariu. „Le cerem să-și schimbe legislația”

Parlamentari români pleacă la Oslo, pentru a „a afla adevărul
O delegație de parlamentari din Comisia pentru românii din afara granițelor va merge în Norgevia marțea viitoare, pe 19 ianuarie.

Delegația, formată din membri ai Comisiei pentru comunitățile de români din afara granițelor – Maria Grecea, Ovidiu Iane, Aurelian Mihai și președintele Comisiei, Mircea Lubanovici, va face o vizită de trei zile în Norvegia, în perioada 19 – 22 ianuarie. Miercuri, 20 ianuarie, deputații vor merge la familia Bodnariu, a anunțat joi deputatul liberal Mircea Dolha, într-o conferință de presă.

Dolha a precizat că delegația intenționează să vorbească cu vecinii familiei Bodnariu, educatorii și învățătorii copiilor pentru „a vedea ce familie este, pentru a afla adevărul”. Deputatul a mai spus că a constatat cu „nemulțumire” că există o barieră de comunicare între partea norvegiană și partea Română.

„Vrem să aflăm doar adevărul. Nu mergem să acuzăm nici autoritatea pentru protecția copilului de acolo, nu mergem să acuzăm nici familia Bodnariu, mergem pentru că vrem doar să aflăm că s-au respectat toate normele legale în acest caz, dar și în alte cazuri și că acești cetățeni români sunt bine reprezentați, mai mult decât a putut s-o facă până în prezent Ambasada României de acolo, dar și Ministerul Afacerilor Externe și Guvernul României”, a mai spus deputatul.

Dolha a mai susținut că în acest caz Guvernul a purtat discuții cu partea norvegiană cu „foarte multe mănuși de catifea groasă”, însă parlamentarii vor avea „un limbaj direct, pragmatic, politic” cu omologii lor parlamentari și cu reprezentanți ai Ministerului Copilului și ai altor instituții.

Parlamentarii români au programată o întâlnire de două ore, joi, cu membri ai Comitetului permanent pentru muncă și afaceri sociale din Parlamentul Norvegian și încă o întrevedere cu președintele grupului de prietenie România – Norvegia.

Noi ne bazăm foarte mult pe sprijinul colegilor parlamentari norvegieni care trebuie să înțeleagă că noi cerem doar ca Parlamentul norvegian să inițieze legile necesare pentru a-și armoniza legislația cu cea europeană”, a mai spus deputatul.

Vineri deputații au programată o întâlnire cu un secretar de stat din cadrul MAE norvegian pentru a discuta mai multe cazuri de familii de cetățeni români ai căror copiii au fost plasați în familii surogat.

„Vom avea o întâlnire cu conducerea Departamentului norvegian pentru copii, tineri și familie, instituție care se spune că ar fi coordonatoare a Barnevernet-ului acesta, deși această instituție, Barnevernet, este autonomă și nimeni nu poate să intervină la ei. O să vedem cum putem face să aflăm, în primul rând, cu adevărat ce s-a întâmplat și care sunt dovezile că familiile de români și-au supus la rele tratamente sau și-au bătut copiii, cum apare pe surse în presă”, a mai spus Dolha.

Parlamentarul a spus că delegația va cere repatrierea copiiilor și că deplasarea în Norvegia are loc pentru că există 11 cazuri de familii de români ai căror copiii sunt plasați în familii surogat.

Ambasadorul României la Oslo, Adrian Gabriel Davidoiu, consulul ambasadei, Mihai Oprescu și un expert trimis din centrala MAE au avut o întâlnire marți cu familia Bodnariu și cu avocatul acesteia, a anunțat MAE, care precizează că minorii vor putea fi vizitați de consul.

Diplomații români au avut o serie de întâlniri pe tema cazului familiei Bodnariu, inclusiv cu reprezentanți ai Ministerului norvegian de Externe și ai Ministerul Copiilor, Egalității și Incluziunii Sociale din Norvegia, dar și cu familia.

„Familiei Bodnariu i s-au recomandat alți doi avocați norvegieni, care s-au ocupat în trecut de cazuri similare și care pot colabora cu avocatul familiei. Din discuție a rezultat că sesizările privind eventuale abuzuri ale Barnevernet pot fi adresate doar de familie, prin avocat, către instituția Fylkesmannen, care este reprezentantul autorităților centrale în teritoriu”, a declarat miercuri Raluca Lunculescu, purtătorul de cuvânt al MAE.

Partea norvegiană a dat asigurări că există „garanții procesule pentru părinți” și a reiterat faptul că ancheta Barnevernet nu a pus în discuție aspecte de natură religioasă, fapt confirmat și de familie.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
7 miniștri interimari ai cabinetului demis Bolojan au mandatele expirate de 24 de zile. Nici președintele Nicușor Dan nu are o soluție
Digi24
Andrei Caramitru: România ar intra într-un „dezastru” în trei-patru săptămâni dacă ar fi retrogradată la „junk”
Cancan.ro
Ce AVERE au de împărțit Ileana Sterp și Daniel Aloman. Ce bunuri dețin cei doi, de fapt
Prosport.ro
Ramona Olaru, dialog incendiar cu Dan Alexa. Propunerea care a încins totul: „Ce pot eu să-ți ofer pentru asta?”
Adevarul
„Am mâncat parizer trei săptămâni după o zi de excursie”. Reportaj din județul unde vacanța e considerată o ironie
Mediafax
AUR a făcut anunțul! Începe demersurile pentru SUSPENDAREA lui Nicușor Dan și cere alegeri anticipate
Click
Au explodat prețurile apartamentelor din România. Orașul în care locuințele noi sunt cu 21% mai scumpe decât anul trecut
Digi24
„Nu o recunosc”. Scandal uriaș în jurul Maiei Sandu: salarii de mii de euro, CV-uri falsificate și verișoare în funcții publice
Cancan.ro
A confundat BAC-ul cu NUBA! Cum s-a putut îmbrăca un elev din Mehedinți la Bacalaureat depășește orice imaginație
Ce se întâmplă doctore
Puțini știu cine este Raluca Olaru, fosta soție a lui Mircea Radu. Are o carieră impresionantă în medicină
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Ți-a căzut un copac pe mașină sau a fost inundată la furtunile din 2026? Ce asigurare plătește pagubele
Descopera.ro
Greșeala făcută de mulți oameni cu telefoanele vechi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: - Vreau să te cer de nevastă cu inelul bunicii!
Descopera.ro
Cum verifică experții autenticitatea unui ceai Pu-erh vechi. Industria falsurilor din spatele ceaiurilor de colecție