Prima pagină » Știri politice » PDL a fost la un pas să-și tragă un glonț în cap: cum era să obțină doar patru mandate de parlamentar. UPDATE

PDL a fost la un pas să-și tragă un glonț în cap: cum era să obțină doar patru mandate de parlamentar. UPDATE

PDL a fost la un pas să-și tragă un glonț în cap: cum era să obțină doar patru mandate de parlamentar. UPDATE
USL ar fi controlat peste 90 la sută din parlament dacă uninominalul pur ar fi trecut în vară de Curtea Constituțională.

USL ar fi controlat peste 90 la sută din parlament dacă uninominalul pur ar fi trecut în vară de Curtea Constituțională. Uniunea Social Liberală și-ar fi adjudecat, la alegerile parlamentare de duminică, 428 de mandate se senator și deputat, dintr-un total de 470, dacă în Parlament ar fi ajuns automat candidatul clasat pe locul întâi în colegiu. În procente, 91%.

LISTA COMPLETĂ A SENATORILOR ȘI DEPUTAȚILOR ALEȘI LA ALEGERI PARLAMENTARE 2012

20 de locuri din cele 42 rămase, ar fi revenit UDMR cu două mai multe decât a obținut duminică. Astfel, în parlament s-ar fi regăsit și Gyorgy Frunda și Kerekes Karoly care deși s-au clasat pe primele locuri în colegiile în care au candidat, au pierdut mandatele de senator, respectiv deputat deoarece nu au reușit să obțină 50% plus 1 din voturi.

ARD ar fi avut patru aleși, un singur parlamentar din prima, pe Eugen Tomac, singurul candidat al Alianței România Dreaptă care a obținut 50 la sută plus 1, și trei care au obținut locul 1 în colegiu Viorel Badea, Ioan Bălan și Mircea Lubanovici.

În parlament s-ar fi regăsit și 18 reprezentanți ai minorităților naționale, care își adjudecă automat mandatul dacă ar fi obținut un număr de voturi echivalent a 10%, respectiv 2352 în cazul alegerilor de duminică.

Dorită de fiecare partid atunci când s-a aflat la putere, pentru ar fi fost avantajat, legea privind introducerea uninominalului pur a fost adoptată de parlament la sfârsitul lui mai, însă nu a trecut de Curtea Constituțională.

Dincolo de nereprezentarea unei mari părți a electoratului, unul dintre argumentele judecătorilor constituționali în respingerea actului normativ a fost că nu reflectat rezultatul referendumului din 2009 privind reducerea numărului de parlamentari la 300.

Potrivit unei simulări făcute de Autoritatea Electorală Permanetă, pe baza voturilor obținute de candidați la parlamentarele din 2008, dacă s-ar fi aplicat un sistem uninominal pur, PDL ar fi avut 196 de parlamentari, cu 30 mai mulți decât cei obținuți pe actualul sistem. PSD+PC și-ar fi adjudecat 172 de mandate, cu 29 în plus decât cele obținute. PNL ar fi avut 52 de parlamentari, cu 41 mai puțini decât i-au revenit la alegerile din 2008, iar UDMR 31.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Fostul șef ANPC a luat „țeapă” cu biletul la concertul Metallica
Digi24
Xi Jinping în spatele ușilor închise: cele două laturi ale președintelui chinez și cum tratează puterile mijlocii
Cancan.ro
Pe ce dată s-au despărțit Cabral și Andreea Ibacka, de fapt! Lumea habar nu avea
Prosport.ro
FOTO. „Cea mai frumoasă femeie de pe planetă”. S-a căsătorit cu Eugenia și a spus-o fără ocolișuri
Adevarul
Cea mai nefericită combinație pentru România: recesiune plus inflație de 10,7%. Cine a băgat țara în criză
Mediafax
Traian Băsescu crede că Bolojan va candida la Președinția României
Click
Românii au ales cel mai frumos oraș din țară: „Are problemele lui, dar la capitolul frumusețe nu se compară”
Digi24
Eroul lui Alex. Mărturia lui Mihail Soare, salvatorul care l-a zărit pe copil cu coada ochiului, din elicopter: Nici nu putea să plângă
Cancan.ro
‼️ANUNȚUL făcut de medici despre starea de sănătate a lui Alexandru, băiețelul de 5 ani dispărut în Sibiu
Ce se întâmplă doctore
Cabral și Andreea Ibacka divorțează. Prima reacție a prezentatorului de la PRO TV
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Astra Arad va produce vagoane de tren cu destinație specială pentru NATO. La ce vor fi folosite
Descopera.ro
Ce s-ar întâmpla dacă rotația Pământului s-ar schimba?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Vreau să fac schimbul de ulei. Mecanicul: - Ce maşină e?
Descopera.ro
China cucerește industria mașinilor electrice