Prima pagină » Știri politice » Ponta spune că recesiunea tehnică și estimările în scădere ale FMI sunt campanie electorală a presei

Ponta spune că recesiunea tehnică și estimările în scădere ale FMI sunt campanie electorală a presei

Ponta spune că recesiunea tehnică și estimările în scădere ale FMI sunt campanie electorală a presei
Premierul Victor Ponta afirmă că Institutul Național de Statistică (INS) a "reconfirmat" creșterea economică a României și că Fondul Monetar Internațional (FMI) a "îmbunătățit" prognoza, de la 2,2% la 2,4%, adăugând că alte date reprezintă doar o "campanie electorală a presei".

„Am apreciat foarte mult creșterea sau îmbunătățirea prognozei făcută de FMI de la 2,2 la 2,4. Și aici s-a spus că am scăzut. De la 2,2 la 2,4 eu știu că e o creștere”, a spus Ponta.

Jurnaliștii l-au atenționat că INS a reconfirmat recesiunea tehnică, dar premierul a negat.

„Nu, INS a reconfirmat creșterea economică față de anul trecut și, după cum se știe, anul acesta ne vom încadra în toate țintele. Restul, e campanie electorală”, a afirmat Ponta.

Întrebat de jurnaliști la ce campanie electorală se referă, Ponta a răspuns: „A dumneavoastră, normal”.

INS a publicat miercuri a doua serie de date provizorii privind evoluția PIB în primele două trimestre din acest an și pe primul semestru. Deși a urcat ușor estimările nominale și relative privind PIB atât pentru primul trimestru, de la -0,2% la -0,1%, cât și pentru al doilea trimestru, de la -1% la -0,9%, INS a reconfirmat prin aceste date intrarea în recesiune tehnică, evoluție care indică încetinirea creșterii economice și posibile riscuri de stagnare în perspectiva următoarelor trimestre.

Totodată, INS a anunțat că nu sunt nemodificate estimările privind creșterea economică rezultată prin comparație cu perioadele similare din 2013, de 3,9% pentru primul trimestru, 1,2% pentru al doilea trimestru și 2,4% pentru semestrul I, deși au fost efectuate mai multe schimbări de metodologie.

Fondul Monetar Internațional a publicat marți raportul World Economic Outlook, în care indică pentru România o creștere economică de 2,4% pentru acest an. Pentru 2015, prognoza FMI a rămas neschimbată, 2,5%.

În primăvara acestui an, FMI a publicat în raportul World Economic Outlook o estimare de creștere economică pentru România de 2,2%, iar în scrisorile de intenție suplimentare atașate acordului stand-by utiliza o prognoză interval, de 2,2-2,5%.

După misiunea din luna iunie, care s-a încheiat fără ca autoritățile și misiunea FMI să ajungă la o înțelegere, instituția de la Washington a dat publicității un comunicat în care a anunțat că estimarea de creștere economică din acest an pentru România este de 2,8%, nivel similar cu prognoza de la acel moment al Băncii Mondiale.

Premierul Ponta se referă în declarația de miercuri la estimările publicate în primăvară de FMI, nu și la revizuirile din această perioadă, care au stat și la baza discuțiilor tehnice dintre autorități și experții instituției internaționale.

România a reintrat în recesiune tehnică la finele primului semestru, având două trimestre consecutive de contracție a PIB, cu cea mai mare scădere economică din UE 28 în al doilea trimestru al anului, de -1%. Primele date au fost publicate la jumătatea lunii august.

INS a anunțat atunci că produsul intern brut a crescut în primul semestru comparativ cu perioada similară a anului trecut, cu 2,4% pe seria brută și cu 2,6% pe seria ajustată sezonier. Datele au rămas neschimbate și în ultimul anunț.

Potrivit prognozei de primăvară publicată de Comisia Națională de Prognoză, Guvernul anticipează un avans economic de 2,5% anul acesta, după o expansiune de 3,5% în 2013.

Înainte de publicarea datelor pentru primul semestru, autoritățile anunțau estimări de creștere economică mai mari decât anul trecut.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Irina Rimes, despre punctajul acordat României de Republica Moldova: Vreau să văd publicată lista juriului
Digi24
De ce nu poate elita de la Kremlin să-l înlăture de la putere pe Putin și ce poate face Occidentul ca să grăbească prăbușirea regimului
Cancan.ro
Cresc pensiile românilor cu 600 lei, de la 1 ianuarie 2027. Cine beneficiază de această mărire și care este condiția
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
NYT: Israelul ar fi investit milioane de euro pentru a-și crește influența la Eurovision. Acuzații de lobby diplomatic și campanii masive de vot
Mediafax
Eurovision: Val de reacții negative în Moldova după ce juriul a oferit doar 3 puncte României
Click
O taiwaneză spune ce nu îi place în țara noastră. Ce o deranjează cel mai mult la români: „Nu m-am acomodat deloc cu asta”
Digi24
Controversă la Eurovision: Publicul din R. Moldova a acordat 12 puncte României, juriul doar 3. Reacția prezentatoarei Margarita Druță
Cancan.ro
Orașele din România în care plouă toată luna iunie. Meteorologii EaseWeather anunță cea mai ploioasă vară din mileniul trei
Ce se întâmplă doctore
Daniela Crudu, de nerecunoscut! Cum a ajuns să arate acum. Fanii sunt îngrijorați: „E bolnavă?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Foto / Un ARO 243 de armată, scos la vânzare pe OLX. Cât cere proprietarul pentru modelul românesc produs în 1989
Descopera.ro
„Cine a înșelat o dată, va înșela mereu”: Un studiu amplu dezvăluie secretele infidelității
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Într-un restaurant select, un muzician se apropie de masa lui Bulă
Descopera.ro
Arheologii au găsit molecule organice în fosile de dinozaur