Prima pagină » Știri politice » Primarul PSD care își ceartă locuitorii comunei că Ponta nu a câștigat în primul tur, amenințându-i că riscă să piardă aquapark-ul și domeniul schiabil

Primarul PSD care își ceartă locuitorii comunei că Ponta nu a câștigat în primul tur, amenințându-i că riscă să piardă aquapark-ul și domeniul schiabil

Primarul PSD care își ceartă locuitorii comunei că Ponta nu a câștigat în primul tur, amenințându-i că riscă să piardă aquapark-ul și domeniul schiabil
Primarul din comuna bistrițeană Prundu Bârgăului, Doru Crișan, care a migrat recent la PSD, a transmis, printr-un mesaj postat pe Facebook, că este dezamăgit de faptul că, în comuna pe care o conduce, în primul tur de scrutin majoritatea cetățenilor au votat cu Klaus Iohannis, și nu cu Victor Ponta.

După ce în comuna pe care o conduce câștigător al alegerilor în primul tur a fost Klaus Iohannis cu 51,38%, Victor Ponta situându-se pe locul al doilea cu 33,02%, primarul Doru Crișan a postat un mesaj pe Facebook prin care îi acuză pe cei care nu l-au votat pe Victor Ponta că s-au „opus dezvoltării”, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Primarul le reamintește localnicilor că, în iunie 2012, a început în comună „un proiect de viitor, un proiect pentru dezvoltarea și bunăstarea comunității și a membrilor ei”, avându-i pe ei „coechipieri”.

„Am muncit împreună cu spor și se vede că am muncit, pentru că m-ați ascultat și ați fost alături de mine și implicarea mea personală a trecut limitele impuse de funcția de primar și a constat, de cele mai multe ori, în sacrificii față de familie pentru a face bine comunei”, a scris Doru Crișan care, deși a candidat în numele PDL, nu a activat în acest partid, ci a fost văzut mai des în compania președintelui filialei județene a PSD Emil Radu Moldovan, care este și președintele Consiliului Județean Bistrița-Năsăud, atât la evenimentele politice, cât și cu alte ocazii.

Odată cu intrarea în vigoare a Ordonanței 55 care a permis migrația aleșilor, Doru Crișan s-a înscris în PSD și a „girat” în fața „partenerilor de la nivel județean și central un răspuns bun pe măsura sprijinului primit”.

„Am avut încredere în echipa închegată în 2012 și am girat în fața partenerilor de la nivel județean și central un răspuns bun, pe măsura sprijinului primit din partea acestora pentru derularea de proiecte prin care să ducem o viață mai bună. Rezultatele dezastruoase la nivel local (la scrutin – n.r.) amenință direct, prin stoparea finanțării proiectelor, pentru ridicarea nivelului de trai și confort, precum asfaltarea tronsonului Pătărie-Brujeni, aducțiune canal la Susenii Bârgăului (sat din componența comunei – n.r.), a Centrului multifuncțional sau a Centrului cultural din Prundu Bârgăului, precum și cele de anvergură ce urmau să se deruleze în comună: aquapark-ul și domeniul schiabil care puteau aduce un plus de valoare zonei și, implicit, comunei noastre, inclusiv prin crearea câtorva zeci de locuri de muncă”, mai scrie primarul.

Doru Crișan le-a mulțumit celor care l-au „ascultat” și l-au votat pe Victor Ponta (939 de persoane – 33,02%), iar celor care „s-au opus dezvoltării locale” le-a urat „multă sănătate și să își cântărească cu înțelepciune deciziile viitoare”.

„Rezultatele de ieri (duminică – n.r), din păcate, sunt primul pas în pierderea calității de privilegiați în fața partenerilor noștri. Încă o dată, le mulțumesc celor care m-au urmat în gând și în faptă”, a scris primarul.

Primarul Doru Crișan a fost reclamat la BEJ de ACL Bistrița-Năsăud că în ziua votului a continuat campania electorală în preajma secțiilor de votare. De altfel, edilul a fost și fotografiat stând de vorbă cu un număr mai mare de cetățeni. Sesizarea a fost trimisă Poliției de către reprezentanții BEJ.

Doru Crișan, aflat la primul său mandat, a trecut la PSD, împreună cu alți nouă primari din același partid. El nu este singurul care nu a reușit să-și convingă cetățenii să-i urmeze opțiunea politică. Primarul din Bistrița Bârgăului a pățit același lucru, în condițiile în care, în comuna sa, Klaus Iohannis a obținut 53,78%, iar Victor Ponta – 30,49%.

În Bistrița-Năsăud, alegerile prezidențiale după primul tur de scrutin au fost câștigate de Klaus Iohannis cu 44,68%, pe locul al doilea situându-se Victor Ponta cu 36,28%, iar pe locul trei Elena Udrea cu 3,60%, potrivit rezultatelor finale anunțate de Biroul Electoral Județean.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Prețuri negative la electricitate în Polonia. Polonezii au văzut prețuri sub zero două zile la rând
Digi24
Medic ucis și incendiat în Capitală. Cine e suspecta reținută după cinci zile
Cancan.ro
Valentin Sanfira a înșelat-o! Codruța și-a luat inima-n dinți și a recunoscut motivul divorțului: 'Infidelitate'
Prosport.ro
El e medicul român din Franța care urmează să-i monteze lui Mircea Lucescu sistemul ECMO
Adevarul
„Epic Fury” sub foc încrucișat în SUA. Un fost consilier al președintelui Trump îi desființează deciziile: „E ca și cum ar tunde iarba”
Mediafax
UE avertizează statele să nu transforme criza energetică într-o criză fiscală
Click
Ideea inedită a unei tinere din România: mini-bibliotecă într-un tren, fără niciun cost. Ruta pe care călătorii au parte de o experiență culturală
Digi24
Dezamăgirea unei tinere care și-a cumpărat o casă ieftină în Sicilia, entuziasmată după ce a văzut un clip viral
Cancan.ro
Menajera care l-a ucis pe medicul anestezist Cristian Staicu invocă legitima apărare. Ce s-a întâmplat în noaptea tragediei, de fapt
Ce se întâmplă doctore
O mai știi pe DJ Harra? Cum arată acum și cu ce boală a fost diagnosticată
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Micro-rulotă electrică „de oraș” cu aproape 3 mp spațiu de locuit. E disponibilă la comandă, dar prețul nu e „micro”
Descopera.ro
Caz medical uluitor: cum a aflat o tânără că este alergică la apă?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - -Nu vă suparați, doamna doctor, mi-e ruşine să spun, sufăr de ...
Descopera.ro
Prognoza meteo actualizată: Vremea se schimbă radical de Paște!