Prima pagină » Știri politice » PSD și PDL, amendate de AEP pentru încălcarea Legii finanțării partidelor politice

PSD și PDL, amendate de AEP pentru încălcarea Legii finanțării partidelor politice

PSD și PDL, amendate de AEP pentru încălcarea Legii finanțării partidelor politice
PSD și PDL, amendate de AEP pentru încălcarea Legii finanțării partidelor politice

În urma controlului AEP la sediul central al PSD s-a constatat faptul că în anul 2013 veniturile partidului „au totalizat 15.203.653 lei și au fost obținute din cotizațiile membrilor de partid în sumă de 10.831.065 lei, din donații în sumă de 813.908 lei din subvenții de la bugetul de stat în sumă de 2.194.634 lei și din alte surse de venit în sumă de 1.364.044 lei”.

„De asemenea s-a constatat faptul că au fost încălcate prevederile art. 3 alin. (3) din Legea nr. 334/2006. Pentru aceste fapte, Partidul Social Democrat – Sediul central a fost sancționat conform art. 41 alin. (1) din Legea nr. 334/2006”, se arată într-un raport dat publicității de AEP.

Astfel, PSD a încălcat prevederile Legii finanțării partidelor politice de la articolul 3, alineatul 3, care menționează: „Partidele politice au obligația de a-și organiza contabilitate proprie, conform reglementărilor contabile în vigoare”.

Sancțiunea indicată de AEP privește o amendă de la 5.000 lei la 25.000 lei. Conform documentului, PSD i s-a recomandat să respecte reglementările contabile în vigoare, să verifice documentele transmise de către organizații și să comunice soluțiile corecte pentru remedierea erorilor din contabilitate și să aplice dovada autenticității și responsabilității întocmirii documentelor prin semnătură și ștampilă.

În mod similar, PDL a fost sancționat pentru încălcarea acelorași prevederi din Legea finanțării partidelor referitoare la contabilitate, AEP făcând același tip de recomandări.

În cazul PDL au fost constatate venituri pentru anul 2013 de „5.474.991 lei, obținute din cotizațiile membrilor de partid în sumă de 2.015.041 lei,din donații în sumă de 2.153.998 lei din subvenții de la bugetul de stat în sumă de 1.066.223 lei și din alte surse de venit în sumă de 239.728 lei”.

Au mai primit sancțiuni din partea AEP filialele PNL Sector 2, PNL Olt, PDL Vâlcea și PDL Cluj.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Horoscop 5 decembrie 2025: O zi intensă cu vești care răstoarnă planuri
Digi24
Dmitri Medvedev amenință „nebuna Uniune Europeană”: confiscarea activelor rusești ar fi echivalentă cu un act ce justifică războiul
Cancan.ro
Fiica nelegitimă a lui Putin, recunoscută de niște ucraineni în Paris. IREAL ce s-a întâmplat imediat după
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
„Îți place să trăiești în Europa?”. Un jurnalist ucrainean a abordat-o pe presupusa fiică a lui Putin la Paris / Ea spune că îi pare „foarte rău” pentru războiul din Ucraina
Click
Val de angajări în mai multe orașe din România. Domeniile în care se caută personal fără experiență
Digi24
Rusia va ajunge la granița României, diplomatic sau prin arme, amenință Vladimir Putin
Cancan.ro
DOLIU în presă! A murit jurnalistul Mihai Stănescu
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cea mai bine vândută mașină din România, în noiembrie: Doar bulgarii mai cumpără acest model
Descopera.ro
SUCUL care face MINUNI pentru corp peste noapte
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
20 de lucruri uimitoare despre creierul uman